yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ kanser tanı ve tedavisi ile farkındalığı konusunda bölgeye liderlik ediyor

Memleketler arası Kanserle Çaba Örgütü (UICC)  tarafından belirlenen “4 Şubat Dünya Kanser Günü” hasebiyle kanser hastalığına yönelik farkındalık oluşturmak hedefiyle pek çok aktiflik gerçekleştiriliyor.

EÜ kanser tanı ve tedavisi ile farkındalığı konusunda bölgeye liderlik ediyor


Milletlerarası Kanserle Uğraş Örgütü (UICC)  tarafından belirlenen “4 Şubat Dünya Kanser Günü” hasebiyle kanser hastalığına yönelik farkındalık oluşturmak gayesiyle pek çok aktiflik gerçekleştiriliyor. Dünyada mevt nedenleri ortasında ikinci sırada yer alan kansere karşı en değerli tedbir ise erken teşhis. Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Serra Kamer, Dünya Kanser Günü’nde birlikte çalışmanın gücünün farkında olduklarını vurgulayarak, EÜ’nün kanser farkındalığı konusunda bölgeye liderlik ettiğini belirtti.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise, “Tıp Fakültesi Hastanemiz, kanser hastalığına yönelik teşhis ve tedavide, alanında değerli merkezlerden birisi. Tülay Aktaş Onkoloji Kısmı, Berna Türek Kemoterapi Merkezi, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Kısmı ile Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi başta olmak üzere, farklı birimlerimizle çağın hastalığının hem teşhis ve tedavisine yönelik değerli vazifeler üstleniyor hem de hastalığın erken teşhisinin ehemmiyetine yönelik farkındalık projeleri ile topluma katkı sunuyoruz. Ayrıyeten üniversitemiz, kanser hastalığının tanısı tedavisi ve farkındalığı konusunda milletlerarası çalışmalara da öncülük ediyor.  Radyasyonun kanser teşhis ve tedavisinde daha faal kullanılması, radyoterapiye gerek duyan her kanser hastasının tedaviye rahatça erişebilmesi amacıyla Memleketler arası Atom Güç Ajansının hayata geçirdiği ‘Umut Işınları’ projesi kapsamında Avrupa ve Türk Dünyasında öncü yol üstleniyor” dedi.

“Kansere karşı uyumlu ve koordineli biçimde çaba etmeliyiz”

İlk kere 2005 yılında 4 Şubat tarihinin “Dünya Kanser Günü” olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Emine Serra Kamer, “Her yıl bu manalı gün kapsamında milyonlarca mevte neden olan ve pek birden fazla önlenebilir nitelikteki kanser hastalıklarına karşı toplumsal şuuru artırmak maksadıyla kampanyalar düzenleniyor. O yüzden 4 Şubat, takvimde bir günden fazlasıdır. Kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir uğraşa gereksinim var. Bu nedenle 2022-2024 yıllarında özel bir tema olan ‘Close the Deva Gap – Kanser bakımındaki açıkları kapatmak’ başlığı ile çalışmalar yürütülüyor. Çok yıllı bir kampanya ile birlikte daha fazla görünürlük ve iştirak hedefleniyor. Bunun sonucunda da global farkındalık oluşturmak için daha fazla fırsat ve tesir oluşturulması bekleniyor. Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak her yıl bu kampanyanın etkin iştirakçisi ve bölgemizdeki sesi olma konusunda büyük bir sorumlulukla çalışmaktayız” dedi.

“Tarama programlarına iştirak yetersiz”

         Kanser hakkındaki istatistiklere değinen Prof. Dr. Kamer, “2020 datalarına baktığımızda ülkemizde 230 bin yeni teşhis ve 130 bin kanser bağlı vefat rapor edildiğini biliyoruz. Son 15 yılda kanser denetimi ve bakımında değerli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, bilhassa tarama programlarına iştirak için toplumsal farkındalığın artırılmasına büyük gereksinim duyuluyor. Hala tarama programlarına iştirak oranları beklenenin çok altında. 4 Şubat Dünya Kanser günü toplumsal hareketi tekrar başlatmak için en değerli günlerden biri ve Ege Üniversitesi bu bahiste bölgedeki önder vazifesini büyük bir sorumlulukla yürütüyor. Her birimizin, büyük ya da küçük bir fark yaratma yeteneğine sahip olduğumuzu ve birlikte kanserin global tesirini azaltma konusunda gerçek ilerleme kaydedebileceğimizi biliyoruz. Bu 4 Şubat’ta herkesi, kim ya da nerede olursa olsun, kansersiz bir dünya yaratmada üzerine düşeni yapmaya çağırıyoruz. Bu yıl seslerimizi duyurmak ve birleştirmek ismine ‘Turuncu Mikrofon etkinliğimizi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanemizde gerçekleştireceğiz” dedi.        

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ