yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ Konservatuvarı Ekin Dans Topluluğundan “Cumhuriyet Kültürünün 100 Yılı” gösterisi

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Kısmı Ekin Dans Topluluğu tarafından “Cumhuriyet Kültürünün 100 Yılı’’ Bu100deN” danslı anlatı gösterisi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

EÜ Konservatuvarı Ekin Dans Topluluğundan “Cumhuriyet Kültürünün 100 Yılı” gösterisi


EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Kısmı Lideri Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin’in yürüttüğü proje kapsamında yapılan şova İzmir Nazire Merzeci İlkokulu, İzmir Şehit Sabit Buyruk İlkokulu ve İzmir Şehit Hüseyin Çankaya Ortaokulu öğrencileri konuk oldu. 

“Geleceğe umut ile bakıyoruz”

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin, “Her sene Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Kısmı Ekin Dans Topluluğu olarak çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da, cumhuriyetin bize kattığı kültürel kazanımları bahis alan 72 dakikalık bir proje hazırladık. Projemizde, Türkiye’de cumhuriyetin kuruluşundan bu periyoda kadar olan kültürel değişim ve gelişmeleri anlatıyoruz. İktisat Kongresinde yapılan değişiklikler, Nazilli Basma Fabrikası’nın açılmasıyla bir arada toplumsal fabrika faaliyetlerinin ortaya çıkması, hem endüstriyel ihtilalleri hem de kültür ihtilallerini ve köy enstitülerinde yetiştirilen öğretmenlerimizi danslı anlatımla sunuyoruz. Şovun sonunda yer alan ‘Umut’ ve ‘Doğuş’ kısımlarıyla geleceğe nasıl baktığımıza dair bildiri veriyoruz” dedi.

Ülkemizde cumhuriyet devrimleriyle birlikte elde edilen kazanımlar ve kültürel gelişmelerin Türkiye’nin birçok yöresinden halk oyunlarıyla aktarıldığı dans gösterisi öğrenciler tarafından merak ve ilgiyle izledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ