yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı

Yükseköğretim Kalite Şurası (YÖKAK) tarafından beş yıllık kurumsal tam akreditasyon alan birinci devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesinde, akreditasyona yönelik çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor. 

EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı


Yükseköğretim Kalite Konseyi (YÖKAK) tarafından beş yıllık kurumsal tam akreditasyon alan birinci devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesinde, akreditasyona yönelik çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor.  Ege Üniversitesi (EÜ) Moda ve Tasarım Yüksekokulunun önderliğinde, Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği (TAPLAK) bünyesinde Türkiye’de Moda Tasarımı, Dokuma Tasarımı, Dokuma ve Moda Tasarımı kısımlarının akreditasyonunu gerçekleştirebilmek için Moda Tasarımı/Tekstil Tasarımı/Tekstil ve Moda Tasarımı Eğitim Programları Akreditasyon Heyeti (MOTETAK) kurularak Kasım 2023’te YÖKAK tarafından yetkilendirilme süreci tamamlandı. Böylece kurucu başkanlığını EÜ Moda Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan’ın yürüttüğü MOTETAK, Türkiye’de “Moda Tasarımı, Dokuma Tasarımı, Dokumacılık ve Moda Tasarımı” kısımlarının akreditasyonunu TAPLAK Derneği bünyesinde gerçekleştirebilecek.

         Kalite ve akreditasyon çalışmalarına büyük değer verdiklerini söz eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “YÖKAK tarafından Türkiye’de birinci defa tam akreditasyon almaya hak kazanan üniversitemiz bünyesindeki tüm kısım ve programlarımız, kalite ve akreditasyon çalışmalarına büyük bir özveri ile devam ediyor. Kaliteyi kültür haline getirdiğimiz üniversitemizde akreditasyon çalışmaları için tüm ünitelerimiz ağır çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda akreditasyon çalışmalarıyla değerli bir adım atan Moda Tasarım Yüksekokulumuzu tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

         “Akreditasyon, hem ihracat hem de iş gücümüzü artıracak”

Türkiye’de Moda Tasarımı, Dokuma Tasarımı,  Dokumacılık ve Moda Tasarımı kısımlarının akredite olması ile ilgili yürütülen faaliyetleri ve akreditasyon sürecinin kıymetini aktaran EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, “Ülkemizde öncelikli kesimler ortasında yer alan hazır giysi, dokuma ve deri bölümlerinde tasarım pahası yüksek moda eserleriyle markalaşmaya odaklı önder ülkelerden biri olmasının önünü açabilmek için, Moda Tasarım, Dokumacılık Tasarım, Dokumacılık ve Moda Tasarım eğitiminde akreditasyon sürecinin başlatılması değerlidir. İlgili bölümlerde eğitimde akreditasyonun başlatılması ve yayılması, ülkemizin öncelikli amaçları ortasında yer alan milletlerarasılaşma amacına de değerli katkı sağlayacak. Bu hususla ilgili çeşitli dal kuruluşları tarafından tarafımıza gelen talepler doğrultusunda kelamı edilen programların akreditasyonunun acilen başlaması, Türkiye’nin öncelikli bölümleri ortasında yer alan hazır giysi, dokumacılık ve deri bölümlerinde moda tasarımcılarının katkısıyla Türk markalarının bilinirliğinin artırılmasına, böylelikle ihracat gücümüzün ve kesimdeki nitelikli insan kaynağı istihdamının yükselmesine imkan sağlayacak.  Akreditasyon sürecinin başlatılması bilhassa gelişmiş ülkelerle eğitimde ortak lisanı kullanmamızın ve memleketler arası ikili işbirliği mutabakatları yapmamızın önünü açacak. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın çevik liderliğinde Moda ve Tasarım Yüksekokulu olarak akreditasyon müracaatımızı yaptık ve akreditasyon sürecimizde çalışmalarımızı ağır ve özverili bir biçimde yürüterek sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği (TAPLAK) idare şurası üyeliği vazifesinin yanı sıra TAPLAK bünyesinde Türkiye’de Moda Tasarımı, Dokumacılık Tasarımı, Dokuma ve Moda Tasarımı kısımlarının akreditasyonunu gerçekleştirebilmek için kurulan MOTETAK’ın başkanlığını da Prof. Dr. Ziynet Öndoğan üstleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ