yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü “ORPHEUS Etiketi” almaya hak kazandı

Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsünün doktora eğitimi kalitesinin Avrupa standartlarında olduğu tescil edildi

EÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü “ORPHEUS Etiketi” almaya hak kazandı


Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsünün doktora eğitimi kalitesinin Avrupa standartlarında olduğu tescil edildi.

Programlarının yüzde 75’ini akredite ederek eğitim öğretim ve araştırma geliştirme altyapısını dünya ölçeğine taşıyan Ege Üniversitesi, lisans ve lisansüstü programlarının kalitesini milletlerarası standartlarda olduğunu belgelendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda memleketler arası akreditasyon çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü, Avrupa’da biyotıp ve sıhhat bilimlerinde yürütülen doktora eğitiminde temel standartları ve en uygun uygulamaları geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefleyen, doktora programlarından mezun olanların sahip olacakları yeterliliklerin standartlarını yükseltmeyi amaçlayan ORPHEUS tertibi etiketini almaya layık görüldü.

Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet ve enstitü idaresi, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek, doktora eğitimi kalitesinin Avrupa standartlarında olduğunu belgeleyen  ‘ORPHEUS Etiketi Belgesi’ni takdim etti.

Ege Üniversitesinde başlattıkları kalite ve akreditasyon seferberliğinin devam ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Göreve başladığımız birinci andan itibaren akreditasyon ve kalite kavramını ekosistemimizde bir kültür haline getirmek,  programlarımızı tescillemek için değerli çalışmalar yürütüyoruz. Eğitim–öğretimden araştırma ve geliştirmeye tüm hizmetlerde memleketler arası kalite standartlarına ulaşmak, akademik ünitelerimizin akreditasyonunu sağlamak üzere başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Programlarımızı akredite ederek kalite standartlarımızı memleketler arası seviyeye taşıyoruz” diye konuştu.

Tüm akademik ünitelerde kalite çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü söz eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin markasının en değerli gücünü oluşturan sıhhat temalı akademik üniteleri;  lisans ve lisansüstü eğitimleri, ehil akademik takımları, donanımlı laboratuvar altyapıları ile dünyada referans gösterilen akademik kurumlar ortasında yer alıyor.  Ülkemizin sıhhat eğitiminde öncü fakültesi olan Tıp Fakültemiz; Tıp Eğitimi Programlarını Kıymetlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından Türkiye’de üçüncü kere akredite edilen 8 fakülte ortasında yer alıyor. 25 Anabilim Kısmımız Uzmanlık Eğitimi Akreditasyonuna alarak uzmanlık eğitimlerinin kalitesini tescillediler.  Birebir formda Diş Hekimliği Fakültemiz, Eczacılık Fakültemiz de kaliteli eğitimi, klinik uygulamaları, son yıllarda gerçekleştirdiği akademik ve bilimsel çalışmalarla ve kaliteleriyle milletlerarası standartlarda olduklarını belgelendirdiler. Artık de Üniversitemiz Sıhhat Bilimleri Enstitüsü çatısı altında sürdürülen doktora programlarının niteliğinin milletlerarası standartlarda olduğu tescil edildi. Başta Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet olmak üzere emeği geçen mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsünün ORPHEUS Etiketi süreci konusunda bilgi veren Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet, “Doktoranın memleketler arası bir derece olduğunu lakin ülkeler ortasında doktora programlarının içeriği ve doktora tezinin düzeyinin değişkenlik gösterebildiğini vurgulayarak, memleketler arası kabul gören kaliteli doktora eğitimi verebilmek amacına ulaşmanın bir yolu olarak ORPHEUS Etiketini Sayın Rektör Hocamızın da maksat göstermesi ile süreci Nisan 2023’te başlattık. Özdeğerlendirme Anketinin kabulü akabinde ikinci etap olan yerinde ziyaret Ekim 2023’te gerçekleşti. Etiketi 5 yıllığına almaya hak kazandık. Sıhhat Bilimleri Enstitümüzün program içeriği ve çıktılarının milletlerarası standartlarda olmasının ülkeler ortasında akademisyen hareketliliğinin arttığı günümüzde üniversitemizin milletlerarasılaşma ve araştırma üniversitesi niteliklerine direkt hizmet edecektir. Bu süreçte vizyoner liderliği ve her basamaktaki dayanağı içi Sayın Rektörümüz başta olmak üzere üniversitemizin ve enstitümüzün idari işçisine, enstitümüzün ORPHEUS Kurulu Üyelerine, tüm akademisyenlerimize ve görüşmelere katılan öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ