yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu yeni dijital savaşçılarını bekliyor

Türkiye’de kurulan dört Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulundan birisi olan Ege Üniversitesi (EÜ) Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu, siber ataklara karşı uzmanlar yetiştiremeye devam ediyor. Yüksekokul, yeni devirde alacağı öğrenciler ile siber savaşçıları bilişim bölümüne hazırlamayı sürdürecek.

EÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu yeni dijital savaşçılarını bekliyor


EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dijitalleşen ve küreselleşen dünya ile birlikte dijital güvenlik, hem kamu kurumları hem de şirketler için öncelikli haline gelmiş durumda. Yükseköğretim Konseyimizin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile iş birliği içinde aldığı kararlar doğrultusunda ülkemizde kurulan dört Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulundan birisi de üniversitemiz bünyesinde yer alıyor. EÜ bünyesinde,  Teknoparkımız ile entegre olan Yüksekokulumuz, öğrencilere siber güvenlik alanındaki temel hususların yanı sıra güvenlik teknolojileri, ağ güvenliği, sızma testleri ve bilgi tahlili üzere hususlarda da eğitim veriyor.  Ayrıyeten, tahsilleri müddetince teorik bilgileri, uygulama mahareti kazanacakları laboratuvar çalışmaları ve proje çalışmaları da  yapılıyor. Mezuniyet sonrası istihdamları için ilgili daldaki firmalarla daima irtibat kuruluyor” dedi.

Ege Üniversitesi bünyesinde yapay zeka temelli yeni programlar açılacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemizde ‘Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’ kuruldu. Fakülte bünyesinde ise ‘Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi’ lisans programı açılacak. Ayrıyeten, Otonom Sistemler Teknikerliği, Oyun Geliştirme ve Programlama ile Önyüz Yazılım Geliştirme ön lisans programlarımız da üniversitemizde faaliyete geçecek. Ülkemizin bilim ve teknolojide öncü, tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi olarak yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük bilgi alanlarında ileri araştırmalara odaklanarak; yenilikçi, nitelikli akademik ve bilimsel çalışmalara imza atmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Nitelikli dijital savaşçılar yetiştirmeyi amaçlıyoruz”

EÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Murat Kurt, “Ege Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi olmak üzere Türkiye’de dört üniversitede Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu açıldı. Az ve öz öğrenciyle nitelikli dijital savaşçılar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Eğitim lisanımız yüzde 30 İngilizce. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi çatısı altında oluşturulan bir program olduğu için ağır bir staj süreci var. Yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesi ve modellemesi ile C++,  Python üzere yazılım lisanlarının öğretilmesi ve uzmanlaştırılması konusunda eğitimlerimiz var. Ağ programlarının sistem güvenlik açıklarının bulunup tespit edilmesi ve gibisi uygulamalar yapıyoruz. Gayemiz Teknopark ile daha fazla iç içe olup öğrencilerin hem stajlarını hem derslerini senkronize biçimde yürütmesini sağlamaktır. Bölümün öğrenciye, öğrencinin de dala katkı sağladığı bir model geliştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlayabilmek ismine, firmalardaki siber güvenlik uzmanlarının da öğrencilere ders verebilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Doç. Dr. Kurt, “En önemli temel kaynaklarımızdan birisi gençliktir. Fakat gençliği gerçek yönlendirmek gerekmektedir. Bu kapsamda Yükseköğretim Heyetimizin kararıyla açılan Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları, gençlerin hakikat yönlendirilmesi konusunda başarılı bir örnektir. Bizim okulumuz, ön lisans programları ortasından birinci 10’da tercih edildi. Bu alanda gösterdiğimiz muvaffakiyetler başka programlardan davet almamıza sebep oldu. Yeni periyotta de bu alana ilgi duyan başarılı gençlerimizi okulumuza bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ