yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ’de “Dünya Çevre Günü” dolu dolu bir programla kutlandı

Ege Üniversitesi (EÜ) bünyesinde, yeşil yerleşke ve sürdürülebilir üniversite ekosistemi doğrultusunda kıymetli çalışmalar yürütülüyor. EÜ Etraf Problemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) 5 Haziran Dünya Etraf Günü aktiflikleri kapsamında, EÜ Sıhhat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı önünde birbirinden manalı ve eğlenceli etkinlikler düzenledi.

EÜ’de “Dünya Çevre Günü” dolu dolu bir programla kutlandı


“Takas Pazarı: Eskiyi Getir, Muhtaçlığını Götür” temasıyla iştirakçiler, kullanmadıkları eşyaları takas ederek etraf dostu bir alışveriş tecrübesi yaşadılar. Geri dönüşüme dikkat çekmek ve tüketim alışkanlıklarını azaltmak maksadıyla kurulan pazar, öğrenciler tarafından ağır ilgi gördü.

Amacımız toplumu daha sürdürülebilir bir yaşama teşvik etmek”

Ege Üniversitesi Etraf Meseleleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Armağan Kınal, “Bu tıp etkinliklerle gayemiz, etraf şuurunu artırmak ve toplumu daha sürdürülebilir bir yaşama teşvik etmektir. Dünya Etraf Günü’nün manasını, düzenlediğimiz bu etkinliklerle pekiştirerek geleceğe daha pak ve sağlıklı bir dünya bırakmak istiyoruz. Etkinliğimiz kapsamında, su kıtlığı konusunda farkındalık yaratmak hedefiyle bilgilendirme standı kuruldu. İştirakçiler, ‘Yaşam Biçiminizi Keşfedin’ başlığı altında etraf dostu ömür biçimleri hakkında bilgilendirildi. Ayrıyeten ‘Mavi Kapak Yeşeren Umutlar’ kampanyası ile toplanan mavi kapaklar geri dönüşüme kazandırılarak etrafa katkı sağlandı. İştirakçiler karbon ayak izi hesaplama aktifliği ile de kişisel karbon ayak izlerini öğrenip, bu izleri nasıl azaltabilecekleri konusunda bilgi edindiler. Sürdürülebilir ve iklim dostu bir yerleşke gayesi ile ‘Sıfır Atık’ olgusunu kendisine prensip edinmiş bir üniversite olarak her yıl etrafa daha saygılı ve şuurlu bir toplum yaratmak gayesiyle çalışmaktayız.  Gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir etraf bırakmak ümidiyle herkesin Dünya Etraf gününü kutluyorum” dedi.

“Miniklere yönelik etkinlikler düzenlendi”

Etkinlik kapsamında doğayı merkeze alarak hak temelli çalışmalar gerçekleştiren Toplumsal İklim Derneği, iştirakçilere iklim krizinin çocuk hakları üzerindeki ihlalleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İlköğretim öğrencilerinin de ağır ilgi gösterdiği etkinlikler kapsamında, miniklere yönelik yüz boyama aktiflikleri düzenlenerek onların da keyifli vakit geçirmeleri sağlandı.

“Katılımcılar, karbon ayak izini test ettiler”

Dünya Etraf Günü kapsamında düzenlenen aktiflikte Egeli gençlere ve İlkokul öğrencilerine PSLifestyle Horizon Projesi kapsamında hayata geçirilen “Yaşam Üslubunu Test Et” başlığı altında QR kod içeren etiketler dağıtıldı. Etiketlerin üzerinde yer alan QR kod sayesinde iştirakçiler, ömür üsluplarının ve tüketim alışkanlıklarının tabiat ile ne kadar uyumlu olduğunu test edebilme imkânı buldular. PSLifestyle Horizon Projesi hakkında bilgi veren Zeytince Ekolojik Ömrü Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Akın Erdoğan, “Zeytince Ekolojik Ömrü Destekleme Derneği’nin 8 Avrupa ülkesini temsilen 10 kentte ortak yürütülen PSLifestyle Horizon Projesi, karbon ayak izini düşürmek niyetiyle İzmir kentinde yaygınlaştırılıyor. PSLifestyle Projesi, Avrupa ve Türkiye genelinde, vatandaşlar olarak hayat biçimlerimizi ve tüketim alışkanlıklarımızı sürdürülebilir kılmamız ve böylelikle kent sakinleri olarak, iklim ve etraf kriziyle uğraş sürecine faal olarak katılabilmemiz için çevrimiçi bir web aracı geliştirmektedir” dedi.

Etkinlikler kapsamında iştirakçiler, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi ve Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Merkezini de  ziyaret ettiler.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim