yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ’de “Laboratuvar Hayvanları Bilimi Eğitim Çalıştayı” düzenlendi

Ege Üniversitesi (EÜ) “Laboratuvar Hayvanları Bilimi Eğitim Çalıştayı”na konut sahipliği yaptı. Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde (EGEHAYMER) düzenlenen program, Laboratuvar ve Bilim Derneği ile Ege Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirildi.

EÜ’de “Laboratuvar Hayvanları Bilimi Eğitim Çalıştayı” düzenlendi


Çalıştaya Laboratuvar ve Bilim Derneği Lideri Prof. Dr. Osman Yılmaz, Bakırçay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alparslan Kadir İhtilal, birçok akademisyen, farklı araştırma merkezleri ve laboratuvar hayvanlarıyla çalışan özel firmalar iştirak sağladı. Çalıştayın moderatörlüğünü EGEHAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman üstlendi.

‘Çalıştaydan çıkacak sonuç önemli’

EGEHAYMER’in 2017 yılından bu yana faaliyetlerini yürütmekte olduğunu vurgulayan EGEHAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, “EGEHAYMER, Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen kalite kontrollerinden muvaffakiyetle geçerek Türkiye’deki tüm laboratuvar hayvanları uygulama ve araştırma merkezleri ortasında ‘TS EN ISO 9001:2015 Kalite İdaresi Sistem Standardı Belgesi’ alan birinci merkezdir. Türkiye’nin en büyük uygulama araştırma merkezlerinden bir tanesi olan EGEHAYMER bünyesinde kendi alanında bugüne kadar birçok sempozyum, konferans ve aktiflik düzenlenmiş, ancak birinci sefer bir çalıştaya mesken sahipliği yapmaktadır” dedi.

“Laboratuvar Hayvanları Anabilim Kolu kurmak istiyoruz”

Merkez Müdürü Prof. Dr. Olukman, “Türkiye’de Laboratuvar hayvanları bilimiyle ilgili yüksek lisans eğitim programı sekiz, doktora programı ise iki üniversitede mevcut. EGEHAYMER olarak bu yıl öncelikle Laboratuvar Hayvanları Anabilim Kolumuzu kurmak istiyoruz. Anabilim kolunu kurduktan sonra ise yüksek lisans programını ve başarılı olursa da doktora programını başlatmayı hedefliyoruz. Bu yüzden de bu çalıştaydan çıkacak sonuçlar bizim için çok kıymetli olacak. Merkezimizin gelişmesinde dayanağını hiçbir vakit bizden esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi

         “Çalıştayda yetmişin üzerinde iştirakçi mevcut”

Çalıştayda yetmişin üzerinde iştirakçinin olduğunu tabir eden Prof. Dr. Olukman, “Merkezimizde düzenlenen Laboratuvar Hayvanları Bilimi Eğitim Çalıştayı’nda yetmişin üzerinde iştirakçi bulunmakta. İki gün devam edecek olan çalıştayda alanında uzman konuşmacılar iştirakçileri bilgilendirecek.  Türkiye’nin her yerinden iştirak gösteren konuklarımız mevcut, üniversitelerden, uygulama araştırma merkezlerinden, özel bölümden ve birebir vakitte laboratuvar hayvanlarıyla çalışan özel firmalarda kendilerini tanıtarak bize takviye verdiler. İştirakleriniz için hepinize bir kere daha teşekkür ediyor çalıştayın hepimiz için verimli geçmesini diliyorum” diye konuştu.

İki gün süren çalıştay kapsamında “Laboratuvar Hayvaları Yüksek Lisans Çekirdek Eğitimi Müfredatı”, “Laboratuvar Hayvanları Bilimi Doktora Çekirdek Eğitimi Müfredatı”, “Deney Hayvanı Kullanımı Sertifika Programları Standardizasyonu” üzere etkinlikler düzenlendi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim