yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

EÜ’nün 6 projesinin 4’ü desteklenmeye hak kazandı

Girişimcilerin teknoloji tabanlı iş fikirlerini süratli büyüyen teşebbüslere dönüştürmeyi amaçlayan TÜBİTAK Kişisel Genç Teşebbüs “BİGG” programı 2024 yılı birinci devir davet sonuçları açıklandı.

EÜ’nün 6 projesinin 4’ü desteklenmeye hak kazandı


TÜBİTAK tarafından düzenlenen ikinci evre panelleri kapsamında bedellendirilen 362 iş planından117’sinin takviye alması uygun bulundu. Ege Üniversitesi ismine; Ege Teknopark ve EBİLTEM işbirliği ile yürütülen BiGG-Ege Programı altında desteklenen ve TÜBİTAK’ın ikinci etap panel değerlendirmesine sunulan 6 teşebbüsten 4’ü dayanak almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi Rektörlüğünün yüzde 100 pay sahibi olduğu ve yüzde 100’e yakın doluluk oranı ile hizmet veren Ege Teknopark ve Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimizin iş birliğinde üniversitemizin Ar-Ge ve inovasyon potansiyeli gün geçtikçe daha fazla artıyor. Her iki ünitemizin paydaşlığıyla yürütülen BiGG-Ege Programı kapsamında TÜBİTAK’a sunulan 6 projeden 4’ü desteklenmeye uygun bulundu. Bu da yaklaşık olarak yüzde 67 muvaffakiyet manasına geliyor. Girişimcilerimiz TÜBİTAK’ın kendilerine sunduğu 900 bin liralık çekirdek sermaye ile iş fikirlerini daha süratli biçimde hayata geçirerek katma bedel sunacaklar. Tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak ‘Türkiye Yüzyılı’nda ülkemize ekonomik katkı sağlayacak her türlü teşebbüse dayanak vermek ismine uğraş sarf ediyoruz. Projeleri hibe almaya hak kazanan tüm girişimcileri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Program kapsamında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Emre İlker, Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Karakaya, Fen Fakültesi Biyokimya Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Şenay Şanlıer ve Ege Üniversitesi Teneffüs Araştırmaları Merkezinden yardımcı araştırmacı Dr. Esra Atalay Şahar TÜBİTAK’tan hibe almaya hak kazanan araştırmacılar ortasında yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ