yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Evcil Dostları Stresten Koruyacak 6 İpucu

Günümüzde gerilim ve tasa, günlük ömrün ayrılmaz bir kesimi haline geldi. Sistemsiz hayat rutini, yanlış irtibat hali üzere birçok faktör, insanlarda olduğu üzere evcil dostlarda da telaşa neden olabiliyor.

Evcil Dostları Stresten Koruyacak 6 İpucu


Günümüzde gerilim ve tasa, günlük hayatın ayrılmaz bir kesimi haline geldi. Sistemsiz ömür rutini, yanlış bağlantı biçimi üzere birçok faktör, insanlarda olduğu üzere evcil dostlarda da telaşa neden olabiliyor. Evcil hayvanlar birden fazla gerilim kaynağıyla karşı karşıya kaldığında hırçınlık, beslenme ve tuvalet nizamında değişiklik üzere yansılar gösteriyor. Doğal desteklerin de içinde bulunduğu çeşitli tedbirlerle, evcil hayvanların gerilimi denetim altına alınabiliyor. Evcil dostların ömür kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş besin destekleri sunan Bonafel Kurucusu Uğur Peker, bedene direkt tesir eden besin desteklerinin gerilimi önlemede daha süratli bir tahlil yolu olduğunu söylüyor ve evcil dostlarda gerilimi azaltacak 6 ipucu paylaşıyor. 

 

Günlük hayatta kaçınılmaz bir hale gelen gerilim, tüm ömür rutinini sekteye uğratıyor. Tertipli bir halde gerilime maruz kalmak, hayati işlevlerde önemli sorunlara neden oluyor. Bilinenin tersine evcil hayvanlar da tıpkı beşerler üzere gerilim, dert ve kaygı üzere durumlara maruz kalıyor. Günlük rutinleri aksatma, yanlış irtibat kurmak üzere faktörler evcil hayvanlarda derde yol açıyor. Gerilimle baş etmeye çalışan evcil hayvanlarda hırçınlık, tuvalet alışkanlığında değişiklik, beslenme tertibinde dengesizlik üzere semptomlar meydana geliyor. Patili dostların komutları yerine getirme alışkanlığında aksaklıklara yol açan gerilim, uzun vadede çeşitli hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu noktada evcil hayvan ebeveynlerinin, hayat alanını pak tutma, gürültüden kaçınma ve doğal desteklere başvurmak üzere tedbirlerle patili dostlarının gerilimini azaltmaları mümkün. Evcil dostların hayat kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş besin destekleri sunan Bonafel Kurucusu Uğur Peker, bedene direkt tesir eden besin desteklerinin gerilimi önlemede daha süratli bir tahlil yolu olduğunu söylüyor ve evcil dostlarda gerilimi azaltacak 6 ipucunu sıralıyor.

1. Kokuları azaltın. Kedi ve köpekler bedenlerinde bulunan doğal koku bezleri aracılığıyla etraflarını algılar ve kendilerini ömür alanına ilişkin hisseder. Tütsü, mum, deterjan üzere ağır kokulu eserler evcil hayvanların koku kabiliyetini maskeleyeceği için rahatsız olurlar, bu durum gerilim ve telaşa yol açar. 

2. Gürültüden kaçının. Birçok kedi köpek, elektrikli aletler yahut bağırarak konuşmak üzere yüksek seslere karşı hassastır. Ömür alanında sıklıkla gürültüye maruz kalan evcil hayvanlar, kendilerine sakin bir yer bulma telaşına kapılır ve gerilim düzeyi artar. Lakin orta seviyede çalan kelamsız bir müzik, evcil dostları rahatlatmaya imkan tanır. 

3. Temiz bir hayat alanı sağlayın. Evcil hayvanlar paklığa, toza ve bilhassa çöp kutusuna karşı hassasiyet gösterebilir. Kedi ve köpekler doğduğu andan beri meskende yetişseler de çöplere karşı bir merakı bulunur. Lakin çöpten yayılan makus koku evcil hayvanlar için zaralı olduğundan gerilim düzeylerini artırır. Bu sebeple ömür alanını günlük olarak temizlemeli ve çöpleri muhakkak sıklıkla meskenden çıkararak evcil dostlardan uzak tutulmalı. 

4. Günlük rutinlere sadık kalın. Patili dostlar, ebeveynlerinin iş ömrü ve günlük rutinlerinden pek hoşlanmaz. Zira kedi ve köpekler yemek, oyun ve uyku üzere aktivitelerin makul bir sistemde olmasını ister. Fakat evcil hayvan ebeveynlerinin günlük ömrünün değişkenlik göstermesi, evcil dostlarda gerilim ve kaygı yaratacağı üzere sistemsiz idrara çıkmayı tetikleyebilir.

5. Sakin bir ebeveyn olunEvcil hayvanlar, birlikte yaşadığı bireylerin ruh haline çabucak ahenk sağlayabildiğinden korkuyu ve gerilimi basitçe algılar. Bu noktada evcil hayvan ebeveyni olarak sakin kalmaya ve patili dostlarla keyifli bağlantı kurmaya itina gösterilmeli. Böylelikle patili dostlar kısa mühlet içinde rahatlar.  

6. Gıda desteklerine başvurun. Birçok doğal destek, evcil hayvanlarda gerilimi azaltarak endişeyi büyük oranda hafifletir. Bu noktada tercih edilecek eserlerin büsbütün katkı maddesiz, %100 doğal olmasına dikkat edilmeli. İnsan sıhhatinde da kullanılan papatya çiçeği, çuha çiçeği özü ile zenginleştirilmiş destekler, evcil dostların  stresini dengeleyerek uzun vadede daha rahat bir hayat sürmesine imkan tanır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ