yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Gaziantep’te Suriyelilere Karşı Düğmeye Basıldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Gaziantep’te son günlerin tartışılan konuları ortasında yer alan göç zahmetleri ile ilgili kıymetli bir toplantı yaptı. Tıpkı

Gaziantep’te Suriyelilere Karşı Düğmeye Basıldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Gaziantep’te son günlerin tartışılan konuları ortasında yer alan göç badireleri ile ilgili bedelli bir toplantı yaptı. Tıpkı gün kayıt dışılı esnaflara ve yasa dışı yollarla ikamet eden Suriyelilere karşı operasyon yapıldı.

Belediye başkanları, oda ve borsa başkanları, kurum ve STK’larıyla biraraya gelen bakan Yerlikaya, yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası açıklama yaptı. Gaziantep’in tertipli göçmen sayısında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldığına işaret eden Bakan Yerlikaya, “Gaziantep bizim için çok pahalı bir kent. Buradaki tecrübeler ışığında yakın vakitte yeni yaklaşımları, yeni konuları ve sistemsiz göçle uğraştaki çalışmalarımızı açıklayacağız” dedi. 

Ali Yerlikaya’nı Gaziantep Ziyaretinde Sıkı Denetim

Gaziantep’te İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ziyareti esnasında, Suriyeli mülteci işletmelerine yönelik vergi denetimleri yapıldı. Denetimler sırasında, vergi müfettişleri tarafından Suriyeli esnafların iş yerlerine baskınlar düzenlendi ve muhasebe kayıtları üzerinde incelemeler gerçekleştirildi. Suriyelilerin yoğunlukta olduğu İnönü Caddesi ve Ünaldı mahallelerinde detaylı kimlik kontrolleri yaptı. Kümeler, sokak sokak gezerek yasadışı formda kentte bulunan Suriyelileri tespit etti ve gözaltına aldı. Tespit edilen yasadışı mülteciler, hudut dışı süreçleri için hazırlıklara başlandı. Bakan Yerlikaya, bir dizi ziyaretler için geldiği kentte, Gaziantep Valiliğini ziyaret etti. Daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde odalar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir ortaya gelen Ali Yerlikaya, toplantı sonrasında gazetecilere açıklamada bulundu. Gaziantep’in tertipli göçmen sayısında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldığına işaret eden Bakan Yerlikaya, şöyle konuştu: “Bu konularla ilgili milletvekillerimizin, belediye önderlerimizin, odalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımız temsilcileri ile bir ortaya geldik. Birlikte üzerinde durmamız gereken konular hakkında fikir alışverişinde bulunduk. İçişleri Bakanlığı olarak Göç İdaresi Başkanlığımız ile birlikte hep bir ortada neler yapabiliriz? Bunları tespit ettik. Biz, kabineye geldiğimiz birinci günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iradesiyle düzensiz göçle çaba ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle uğraşla ilgili durmadan duraksamadan amansız bir uğraş ediyoruz. Bununla ilgili sayıları bir yıl değerlendirmemizde Bakanlık’ta kamuoyuyla aziz milletimizle paylaşmıştık.”

Kayıt Dışı Suriyeli Esnafa Karşı Mücadele

Bakan Yerlikaya, göçle çabada huduttan başlayıp geri gönderme merkezine kadar etkin bir uğraş verildiğini kelam etti. Çalışmaların sürdüğünü aktaran Yerlikaya, şunları kaydetti: “Yakın vakit içerisinde tekrar Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla kayıt dışılıkla ilgili eforla de ilgili açılımlarımız olacak. Gaziantep bizim için çok değerli bir kent. Buradaki tecrübeler ışığında yakın vakitte yeni yaklaşımları, yeni konuları ve sistemsiz göçle uğraştaki çalışmalarımızı açıklayacağız.”

Gaziantep’te Sistemsiz Göç ile Mücadele

İçişleri Bakanı Yerlikaya, ” Gaziantep’te sistemsiz göçle ilgili uğraşta bizim taşınabilir göç araçlarımızın sayılarını 25’e çıkardık. Şanlıurfa’da ve Kilis’te de bu çalışmayı eş vakitli olarak yapmaya başladık. Tıpkı İstanbul’da 19 Temmuz 2023’ten itibaren kesintisiz yapmış olduğumuz çabanın nasıl muvaffakiyet noktaya geldiğini bütün İstanbulluların gördüğü üzere burada da bu çabayı çok daha planlı, sistemli ve istikrarlı bir noktaya getirmekte kararlıyız.” tabirlerini kullandı. Göç İdaresi Başkanı Atilla Toros, AK Parti Küme Başkanvekili Abdulhamit Gül, Vali Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Önderi Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, güvenlik ünitesi temsilcileri, ilçe belediye önderleri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş insanları yer aldı.

Suriyelilerin Vergi Kontrolü Yapıldı

Gaziantep’te İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ziyareti esnasında, Suriyeli mülteci işletmelerine yönelik vergi denetimleri yapıldı. Denetimler sırasında, vergi müfettişleri tarafından Suriyeli esnafların iş yerlerine baskınlar düzenlendi ve muhasebe kayıtları üzerinde incelemeler gerçekleştirildi. Suriyelilerin yoğunlukta olduğu İnönü Caddesi ve Ünaldı mahallelerinde detaylı kimlik kontrolleri yaptı. Kümeler, sokak sokak gezerek yasadışı halde kentte bulunan Suriyelileri tespit etti ve gözaltına aldı. Tespit edilen yasadışı mülteciler, hudut dışı süreçleri için hazırlıklara başlandı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ