yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Gazzeli Mustafa, Sesini Duyurmak İçin Mektup Yazdı: Savaş Ruhlarımızı Parçalıyor, Hayallerimizi Yok Ediyor

Gazze’nin kuzeyinde çatışmanın ortasında hayatta kalma çabası veren 23 yaşındaki Mustafa, sesini duyurmak ve yaşadıklarını anlatmak için Doç. Dr. İlkim Büke Okyar’a toplumsal medya üzerinden bir mektup yazdı.

Gazzeli Mustafa, Sesini Duyurmak İçin Mektup Yazdı: Savaş Ruhlarımızı Parçalıyor, Hayallerimizi Yok Ediyor


Mustafa mektubun bir kısmında “Bugün size kalbimde ağır bir acı ve hüzünle yazıyorum. Savaşın Gazze’yi yuttuğu yerde ailem ve benim karşılaştığımız acıları paylaşabilmek için yazıyorum.

Gazze’de hayatın her günü, ümitsizlik ve hayal kırıklığı etrafında acıyla resmedilen bir tuval üzere. Savaş ruhlarımızı parçalıyor ve hayallerimizi yok ediyor… Bir öğün yemek bile ufukta ulaşılmaz bir düş üzere görülüyor. Bölgemize barış ve istikrarın geri geleceği böylelikle özgürlüğümüzü geri kazanabileceğimiz umuduyla yaşıyoruz” sözlerine yer verdi.

Yeditepe Üniversitesi konferans salonunda Filistin, Gazze ve İsrail bahisli bilimsel toplantı gerçekleştirildi. Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Bağlantılar Kısmı Lider Yardımcısı Doç. Dr. İlkim Büke Okyar’ın konuşmacı olduğu programın moderatörlüğünü tıpkı fakülteden Dr. Öğrt. Üyesi Murat Arslan yaptı.

Toplantıya Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, Rektör Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Tarih Kısmı Lider Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Kaya, Kamu İdaresi Kısım Lideri Doç. Dr. Deniz Tansi gibi bir çok akademisyen, yönetici ve öğrenci katıldı.

Konuşmasına, Gazze’de hayatta kalmaya çalışan Mustafa’nın kendisine gönderdiği mektubu okuyarak başlayan Doç. Dr. İlkim Büke Okyar, “Mustafa, mektubunu sesini duyurmam için öğrencilerime okumamı istemişti. Gazze’nin kuzeyinde ayakta kalmış 4-5 binadan birinde yaşıyor. Kenti çeşitli sebeplerle terk edememiş, başka Filistinlilerle hayatta kalma uğraşı veriyor. Mustafa kendini şanslı görüyor, zira çekirdek ailesi hala hayatta. Lakin annesi ve babası ile tıpkı binada yaşamıyor. Mahalleler ortasında İsrail ordusunun denetimleri nedeniyle de birbirlerini göremiyorlar. Nadiren telefonla haberleşiyorlar” sözlerini kullandı.

Doç. Dr. Okyar’ın okuduğu mektupta Mustafa, şu sözler yer vermişti:

“Merhaba dünya, size Gazze’nin kalbinden yazıyorum. 8 aydan fazla süren acının içinden tecrübelerimi paylaşmayı umuyorum. Benim adım Mustafa, 23 yaşındayım. Bugün size kalbimde ağır bir acı ve ıstırapla yazıyorum. Savaşın Gazze’yi yuttuğu yerde ailemin ve benim karşılaştığım acıları paylaşabilmek için yazıyorum. Savaşın ve bombaların başlangıcından bu yana daima bir kaygı ve tasa içindeydik. Konutumuz savaş uçaklarıyla zalimce bombalandıktan sonra her şey daha da berbatlaştı. Çarçabuk kaçmak ve kendimize sığınacak bir yer bulmak zorunda kaldık. Bombalamayı takip eden anlar panik ve dehşet doluydu. Ne yapacağımızı ve nereye gideceğimizi bilmiyorduk. Kendimizi, sözlerin yetersiz kaldığı savaşın, hayatımızda bıraktığı yıkım ve kaybın boyutunu anlatmakta zorlandığımız bir durumda bulduk. Yalnızca konutumuzu değil, birebir vakitte güvenlik ve istikrar hissimizi de kaybettik. Hayallerimiz kül oldu. Geride, sahip olduğumuz her şeyi bıraktık. Artık boş ve enkaz halindeki sokaklar tek meskenimiz. Gazze’de hayatın her günü, ümitsizlik ve hayal kırıklığı etrafında acıyla resmedilen bir tuval üzere. Savaş ruhlarımızı parçalıyor ve hayallerimizi yok ediyor. Lakin geriye kalan tek şey dayanıklılık. Yüksek fiyatlar, yetersiz kaynaklar, ailemin yiyecek ve ilaç meşakkati içinde ezilmesine sebep oluyor. Bir öğün yemek bile ufukta ulaşılmaz bir düş üzere görülüyor. Su ve elektrik olmaması yaşadığımız zorlukların düzeyini artırıyor. Uzun geceler karanlık gölgelerle üzerimize çöküyor. Acı dolu bir dünyada yaşıyor, hayatta kalmaya çalışıyoruz. Gazze’de özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı kaybettik. Refah üzerinden çıkış esasen değerliyken artık daha da yüksek fiyat uygulanması durumu daha da zorlaştırdı. Kişi başı 5 bin dolara ulaşan çıkış fiyatını ödemek imkânsız. Bu şartlar bizi geleceğimiz hakkında belirsizlik içinde yaşamaya zorluyor. Lakin bölgemize barış ve istikrarın geri geleceği ve böylelikle özgürlüğümüzü geri kazanabileceğimiz umuduyla yaşıyoruz. Bunlar benim hayattaki son sözlerim olabilir. Öyleyse dualarınızda beni unutmayın, uygun anılarla hatırlayın. Herkes için barış ve adaletin karar süreceği Gazze ve öbür yerlerde de insanların itimat içinde onurla yaşayacağı günü umut ediyorum”

“Kendimi ‘Daha Makûs Olamaz’ Diye Düşünürken Buluyorum”

Sesi titreyerek konuşan Doç. Dr. Okyar,  “8 ayı geçen savaştan sonra, beni neyin beklediğini bilmiyorum. Dünyanın en mutsuz yeri haline gelen yerde hayat ve vefatın bir anlık imajı, bedeni yanıklarla kaplı bebekler, uzuvları olması yerde kanlı bandajları olan çocuklar, annelerin kefenleri üzerinden bebeklerinin yüzlerini öpmesi üzere, bu merhametsiz savaşın manzaralarına bakarken, kendimi ‘daha makus olamaz’ diye düşünürken buluyorum. Sonra her şey çok daha berbat oluyor. İnsanlık çıtası yeni bir taban düzeye düşmeye devam ediyor. Gerçek şu, çatışmanın bir tarafı kendini anlatma hakkından yoksun kaldığında, eksik bir anlatımla kalıyoruz. Savaşın 7 Ekim’de başladığı söyleniyor, hem hayır hem de evet. 7 Ekim’deki hücum, destanın yeni ve yıkıcı bir kısmını açtı lakin, bir küme için… Lakin daha büyük öykü, çoğunuzun hayatından daha uzun müddettir devam ediyor” sözlerini kullandı. 

“Acilen Ateşkes Yapılması ve Bu Yıkımın Durdurulması Lazım”

Doç. Dr. Okyar, “Gazze halkı hiç bu kadar temaslı tıpkı vakitte da izole olmamıştı. Besin, su, ilaç, yakıt üzere insan hayatını sürdürmek için gerekli olan her şeyden yoksun bırakılmış durumdalar. Filistinliler uzun vakittir kıssalarını dünyaya anlatmayı, seslerinin duyulmasını hayal etti. Bugün seslerini yüksek ve net bir formda duyuruyorlar fakat ne kıymetine? Kitle dayanağı toplamak için kitle vefatları mi gerekiyor? Şayet adaletsizlik devam ediyorsa milyonlarca insanın haksızlığa uğradığını düşünmesi neye fayda? Acil ateşkes yapılması ve yıkımın durdurulması lazım, yerinden edinmeler sona ermelidir” dedi.

“Birlikte Var Olmak Mümkün”

Umudun olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Okyar, “Bu savaş şu anda sona ermelidir. Bildirimiz bu olmalıdır. İnsani yardımlara yapılan engellemeler sona ermelidir. Her iki taraftaki rehineler meskenlerine dönmelidir. Lakin bu yalnızca başlangıçtır. Filistinliler, çoğumuzun doğal kabul ettiği şeyleri istiyor. Kendi mukadderatını tayin hakkı, kendi hayatlarını inançlı ve onurlu biçimde yönetme yetkisi, her şeyden kıymetlisi özgürlük. Bunlar İsrail ile barış içinde yan yana yaşayan hâkim bir Filistin devletinin kurulmasıyla mümkündür” diye konuştu.

“Doğru Olanı Savunmadığımızda, Yanlış Olan Her Şeyi Onaylamış Oluruz.”

Okyar, “Filistin dayanışması gelip süreksiz bir trend haline gelmemelidir. Değişim mümkündür, bunu yapabiliriz. Adaletsizlik bilakis çevrilebilir. Köleliğin olmadığı, duvarların yıkıldığı bir gerçeklik mümkün. Bunun olabileceğini uzun vakittir yaptığım saha çalışmalarında görüyorum. Birlikte var olmak mümkün” dedi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ