yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Geleceğin Liderleri için Önemli Bir Beceri: Analitik Okuma ve Yazma

Doç. Dr. İlkim Büke Okyar: “Analitik okuma ve yazma, bilhassa geleceğin başkanları için geliştirilmesi gereken en değerli özellik”

Geleceğin Liderleri için Önemli Bir Beceri: Analitik Okuma ve Yazma


Günümüz dünyasında bilgiye ulaşmanın kolaylığı bir yana bunu yaymak ve izleyici toplamak da bir o kadar kolay. Lakin araştırmalara nazaran bilginin doğruluğunu pahalandırmak ve onu gerçek kullanmak Z jenerasyonunun pek de ilgisini çekmiyor. Uzmanlar ise bilgiyi tahlil etmenin günümüzde çok daha fazla kıymet kazandığını belirterek bilhassa geleceğin başkanları için bunun geliştirilmesi gereken en değerli özellik olduğunu vurguluyorlar. 

Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Bağlantılar Kısmı Lider Yardımcısı Doç. Dr. İlkim Büke Okyar, analitik okuma ve yazma konusunda çarpıcı tekliflerde bulundu.

Hikâye Anlatıcılığı ve Kurgu 

Özellikle toplumsal bilimler alanında analitik okuma ve yazmanın, öğrencilere ve araştırmacılara geleceğin önderleri olma yolunda değerli avantajlar sağladığını vurgulayan Okyar, bir lideri lider yapan en kıymetli özelliklerden olan öykü anlatıcılığı ve kurguya vurgu yaptı: 

Analitik marifetler, önderlerin anlatıyı şekillendirmesini teşvik eder. Anlatı ya da bir öteki değişle kıssalar kıymetlidir zira insanlara harekete geçme istikametinde ilham verme, onları heyecanlandırma ve harekete geçirme gücüne sahiptirler. Burada anlatı derken kast ettiğim, yalnızca doğaçlama bir kıssa anlatımı değildir. Bu, grubunuzla konuşurken, analistlerle toplantı yaparken, gazeteciler tarafından röportaj yapılırken, belediye toplantıları düzenlerken yahut vizyon ve strateji hakkında her tartışmada paylaştığınız, itinayla hazırlanmış, net ve dengeli bir stratejik anlatıdır. Bir önder vizyonunu tanımlamalı, mevcut gerçekliği açıklamalı ve izlenecek yolu ve ulaşılacak gayesi bu net ve stratejik anlatı içinde tanım edebilmelidir. Liderlik tek başına doğuştan gelen bir yetenek değildir. Liderlik öğrenilebilir, geliştirilebilir. Analitik niyet mahareti bu gelişim sürecindeki en kıymetli araçtır zira kıssayı gerçek kurgulamaya, maksatları yanlışsız tespit etmeye fayda.”

Bilgiyi Sırf Tüketmeyin, Kendi Bakış Açınızı Geliştirin

Sosyal bilimlerde analitik okuma ve yazmanın, metinleri eleştirel bir gözle okuyup anlamlandırma ve bu tahlilleri yazılı olarak söz etme hüneri olarak tanımlandığını söz eden Okyar, “Bu, öğrencilerin ve araştırmacıların yalnızca bilgiyi tüketmekle kalmayıp, birebir vakitte bu bilgiyi eleştirip kendi bakış açılarını geliştirmelerine yardımcı olur” diye konuştu. 

“Analitik okuma, bir metni yüzeysel bir halde okumaktan çok daha fazlasını içerir” diyen Doç. Dr. İlkim Okyar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bu süreçte okuyucu, muharririn ne söylediğini, nasıl söylediğini ve neden söylediğini anlamaya çalışır. Metinlerdeki ana fikirleri, temaları ve teorileri tanır ve bunların bağlamını kıymetlendirir. Farklı muharrirlerin argümanlarını karşılaştırarak daha geniş bir perspektif kazanır.  

Analitik yazma ise okunan ve tahlil edilen bilgilerin mantıklı ve dengeli bir formda söz edilmesidir. Bu maharet, öğrencilere yapılandırılmış ve desteklenmiş argümanlar geliştirme yeteneği kazandırır. Yazılı yapıtlarında eleştirel kanılarını açıkça ortaya koyar, farklı bakış açılarını kıymetlendirir ve sonuçlarını net bir biçimde sunar.”

Yol Gösterici

Analitik okuma ve yazma maharetlerinin, öğrencilerin ve araştırmacıların akademik muvaffakiyetlerini artırmanın yanı sıra onlara karmaşık toplumsal, politik ve kültürel problemleri manaya ve çözme yeteneği kazandırdığını anlatan Okyar, bu yeteneklerin, geleceğin başkanlarına yol göstereceğini ve onların topluma daha tesirli bir biçimde hizmet etmelerini sağlayacağını belirtti. 

Analiz Stratejinin Başlangıcı

“Ken’ichi Ōmae’a nazaran ‘Analiz, stratejik düşünmenin kritik başlangıç noktasıdır” diyen Doç. Dr. İlkim Büke Okyar, şöyle devam etti:

“Bugün toplumumuzda her türlü bilginin yaygınlığı göz önüne alındığında, analitik maharetler her zamankinden daha değerli hale gelmiştir. Analitik hünerler, analitik okuma ve yazma, bilhassa geleceğin önderleri için geliştirilmesi gereken en değerli özellik olarak bugün pek çok kanaat başkanı tarafından lisana getirilmektedir.”

İnsanları Harekete Geçirmek İstiyorsanız…

Doç. Dr. İlkim Büke Okyar, analitik marifetlere sahip başkanların özellikleri ise şöyle sıraladı:
 “Güçlü bir analitik eğilime sahip başkanlar, kesin ve mantıklı bir akıl yürütme gerektiren problemlere karşı bir tercih gösterirler ve karmaşık, çok taraflı sıkıntıları detaylı bir biçimde çözme ve manaya yeteneği sergilerler.

Analitik maharetler, bir tertibin her düzeyindeki başkanlar için değerlidir. Araştırmalar, grupların operasyonlarında analitik bir yaklaşım kullandıklarında, rakiplerini daha uygun tahlil edebildiklerini ve daha çözümcül performans gösterebildiklerini göstermiştir.

Başka bir deyişle, analitik marifetler yaratıcı strateji ve performans ile bağlıdır. Bu yalnızca tertiplere genel olarak yarar sağlamakla kalmaz, tıpkı vakitte kişisel başarılara de yarar sağlar.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ