yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Geleceğin teknolojilerine odaklanan Sabancı’dan 14 parlak fikrin şirketleşme yolculuğuna destek

Sabancı Topluluğu tarafından, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunma gayesiyle hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly teşebbüs hızlandırma programının üçüncü devrine seçilen teşebbüsler muhakkak oldu.

Geleceğin teknolojilerine odaklanan Sabancı’dan 14 parlak fikrin şirketleşme yolculuğuna destek


Sabancı Topluluğu’nun odak alanları olan “Enerji ve İklim Teknolojileri”, “İleri Materyal Teknolojileri”, “Dijital Teknolojiler” ve “Sağlık Teknolojileri” iş kollarındaki parlak fikirlerin kıymetlendirme kapsamına alındığı üçüncü periyot programına 600’ün üzerinde teşebbüsçü müracaatta bulunmuştu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 3’ü Topluluk içinden 11’i ise Topluluk dışından olmak üzere toplam 14 teşebbüs programa dahil edildi. 

Programa dahil edilen teşebbüsler, yaklaşık 20 haftalık müddet boyunca Sabancı Holding’in İstanbul’daki merkezi Sabancı Center’da kendilerine özel olarak hazırlanan alanda çalışmalarına devam edecekler. Sabancı Topluluk şirketlerinden istekli olarak programa dahil olan inovasyon mentorları, bugüne kadar edindikleri deneyimleri girişimcilerle paylaşacak. 

BAŞARILI OLANA 250 BİN DOLARLIK TOHUM YATIRIMI

Diğer yandan, programa katılan tüm teşebbüslere eser ya da hizmet prototiplerini geliştirmek, birinci müşteri kontaklarını yapmak yahut kestikleri fatura sayısını artırmak için 30’ar bin dolarlık nakit dayanak imkânı da sağlanacak. Program sonunda düzenlenecek final gününde projelerini Yatırım Jürisi’ne sunacak teşebbüsçüler, yatırım almaya hak kazandıkları taktirde ise 250 bin dolara kadar Sabancı ARF Almost Ready to Fly tohum yatırımı dayanağının sahibi olacak. 

İLK İKİ PERİYOTTA 140 MİLYON TL’LİK KAYNAK SAĞLANDI

İlk periyodunda yalnızca Türkiye’den teşebbüslere açık olan program, geçtiğimiz yıl yurt dışından teşebbüslerin iştirakiyle memleketler arası bir boyuta taşınmıştı. Bu yıl da, 10. haftada yapılacak program orta değerlendirmesi ‘Flight Check’te küresel girişimcilerin programa dahil edilmesi planlanıyor. 

Programın birinci iki periyoduna toplam 30 teşebbüs katılmış, bu teşebbüslerde 14’ü tohum yatırımı almaya layık görülmüştü. Verilen tohum yatırımlarının yanında, tüm teşebbüslere sağlanan
 30’ar bin dolarlık nakit takviyelerle birlikte, birinci iki devirde girişimcilere sağlanan toplam dayanak de 140 milyon TL’yi buldu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ