yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Gençleri Hedef Alan Büyük Tehlike: Elektronik Sigara

2022 yılı bilgilerine nazaran dünya genelinde 13-15 yaş ortası en az 37 milyon genç bir formda tütün kullanıyor.

Gençleri Hedef Alan Büyük Tehlike: Elektronik Sigara


Yeşilay, bu yıl “çocukları tütün sanayisinin tehdidinden korumak” temasıyla gerçekleşen 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, tütün endüstrisinin milyonlarca genci gaye almaya devam ettiğinin altını çiziyor. 

Elektronik sigara ve nikotin kesecikleri üzere eserlerin gençler ortasında giderek daha tanınan hâle geldiğini ve sıhhat sorunu risklerini artırdığını vurgulayan Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. Tütün kullanımının hem etkin içiciler hem de pasif içiciler için birçok sıhhat meselesine yol açtığının altını çizen Yeşilay, 2022 yılı bilgilerine göre dünya genelinde 13-15 yaş arası en az 37 milyon gencin bir halde tütün kullandığını belirtti.Açıklamada erken yaşta başlayan tütün kullanımının bağımlılık riskini artırdığı,tütün denetimindeki ilerlemeye karşın milyonlarca gencin tütün sanayisi tarafından amaç alındığı vurgulandı. 

Yeşilay, tütün sanayisinin gençlere ulaşabilmek için her türlü taktiğe başvurduğu ihtarında bulundu.Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Ergenlerin bağımlılık yapan husus kullanımına ait kıymetli bulgular ortaya koyan Dünya Sıhhat Örgütü’nün 44 ülkede gerçekleştirdiği Okul Çağındaki Çocuklarda Sıhhat Davranışı (‎HBSC)‎ Araştırması’na nazaran,ergenlerin %18’i hayatında en az bir sefer elektronik sigara kullandığını ve %10’u bunu son 30 gün içinde kullandığını bildirmiştir. Tıpkı klâsik tütün kullanımı gibielektronik sigara kullanımı da hem kız hem de erkek çocuklar ortasında tüm ülke ve bölgelerde değerli ölçüde artmıştır. Araştırmaya nazaran, ergenlik yıllarında yüksek riskli davranışlarda bulunmak yetişkin davranışlarını şekillendirebilir; erken yaşta bağımlılık yapan unsurların kullanımı daha yüksek bağımlılık riskiyle irtibatlıdır.Endüstri, gençlere ulaşabilmek adınauzun vadede global bir strateji uygularken, ilgili taktiklerini amaç aldığı bölgedeki toplumsal, ekonomik ve tüzel duruma nazaran uyarlamakta ve kendini daima yenilemektedir. Örneğin; eserlerinin uygun fiyatlı ve satın alınabilir olmasını sağlamak için vergilerden satış noktalarına uzanan bir yelpazede esnek düzenlemeler yapmakta, ‘zararsız’ olduğu sav edilen yeni eserler geliştirmekte ve kullanımı teşvik eden bir ortam oluşturmaya çalışmaktadır.”

“TÜTÜN SANAYİSİNİN MAKSADI,GELİRİNİ DAİMA KILMAK.”

Yeşilay, tütün kullanımının kanser, kalp krizi, felç ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı üzere teneffüs yolu hastalıkları dâhil olmak üzere birçok hastalığın önde gelen nedeni olduğuna da dikkat çekti.“Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü 2023 yılı bir Bakışta Sıhhat Raporuna nazaran,hamilelik sırasında sigara kullanımı düşük doğum ve erken doğum riskini artıyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), tütün kullanımının dünyada her yıl 8 milyon insanın vefatına neden olduğunu; bu ölümlerin 1,2 milyondanfazlasının pasif içicilikten kaynaklandığını ve 65 binin ise çocuklar ortasında gerçekleştiğini belirtmekte. OECD ülkeleri genelinde, 2021 yılında 15 yaş ve üzeri kişilerin %15,9’unun her gün dumanlı tütün eseri kullandığı, sigara kullanım oranlarının Fransa ve Türkiye’de%25’in üzerindeolduğuifade edildi. Tıpkı araştırmada tütün sanayisinin, ergen ve gençlere hitap eden eserlerin yanı sıra çeşitli reklam ve tanıtım taktikleri geliştirdiği, toplumsal medya ve yayın platformları aracılığıyla geniş kitlelere ulaştığı da vurgulandı. 2022 yılı datalarına nazaran dünya genelinde 13-15 yaş ortası en az 37 milyongencin bir biçimde tütün eseri kullanılıyor. 

Dünya Sıhhat Örgütü, Avrupa’da13-15 yaş ortası erkeklerin %11,5’i ve kızların da %10,1’inin tütün kullandığını,elektronik sigara ve nikotin kesecikleri üzere eserlerin gençler ortasında giderek daha tanınan hâle gelmesinin bağımlılık ve sıhhat sorunu risklerini artırdığını vurguluyor.Tütün sanayisinin gençleri hedefleyen faaliyetlerisadece halk sıhhatini tehlikeye atmakla kalmıyor, birebir vakitte ekonomik problemlere ve çevresel tehlikelere de yol açabiliyor. Sanayinin ana maksadı,gelirlerini daha da artırabilmek amacıylaaldatıcı uygulamalarıyla halk sıhhati siyasetlerini baltalamak ve gelecek jenerasyonlar ortasında bağımlılığı sürdürmeyi sağlamak.

“GELECEK KUŞAKLARA DAHA SAĞLIKLI, TÜTÜNSÜZ BİR HAYAT SUNMALIYIZ.”

Yeşilay, bu doğrultuda, devletlerin delile dayalı siyaset oluşturmaya öncelik vermelerinin ve gençleri tütün sanayisinin ziyanlı uygulamalarından korumak ismine sıkı düzenlemeler yapmaları için Dünya Sıhhat Örgütü üzere memleketler arası örgütlerin kamu ve sivil toplumla iş birliği kurmasınınne kadar değerli olduğunu hatırlattı. Avustralya’da kısa müddet evvel tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklandığını ve elektronik sigara tatları ve renklerine kısıtlamalar getirildiğinihatırlatan Yeşilay, data odaklı savunuculuktan yararlanarak, farkındalığı artırarak ve paydaşlar ortasında iş birliğini teşvik ederek gençlerin güçlendirilmesi ve gelecek kuşaklar için daha sağlıklı, tütünsüz bir hayat sunulmasının mümkün olabileceğinin altını çizdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim