yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

‘Gerçekten Düşe’ sergisi Misi’de sanatseverlerle buluştu

Reha Akçakaya’nın kızılötesi  tekniğini kullanarak elde ettiği yapıtlarından oluşan ‘Gerçekten Düşe’ standı, Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi’nde izlenime açıldı.

‘Gerçekten Düşe’ sergisi Misi’de sanatseverlerle buluştu


Reha Akçakaya’nın kızılötesi  tekniğini kullanarak elde ettiği yapıtlarından oluşan ‘Gerçekten Düşe’ standı, Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi’nde izlenime açıldı.

Nilüfer Belediyesi özel bir sergiyi daha Misi’de sanatseverlerle buluşturdu. Sanatçı Reha Akçakaya’nın ‘Gerçekten Düşe’ standı Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Sanatkarın özgün bakış açısıyla oluşturduğu fotoğrafların yer aldığı stant, ziyaretçilere eşsiz bir tecrübe sunuyor. Kızılötesi (infrared) tekniğiyle elde edilen görseller iştirakçileri, tabiatın ve insanın içsel dünyasını keşfetmeye yönelik derin bir seyahate davet ediyor. Türkiye başta olmak üzere Bosna-Hersek, Paris, New York, Londra, Pekin, Ottawa üzere dünyanın farklı coğrafyalarından fotoğrafların yer aldığı “Gerçekten Düşe” isimli stantta, Reha Akçakaya’nın kızılötesi tekniğini kullanarak elde ettiği 26  fotoğrafı sergileniyor.

Sanatseverlere farklı bir tecrübe sunan standın açılışı Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi’nde yapıldı. Standın açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Okan Şahin, fotoğraf sanatkarı Reha Akçakaya, Küratör Engin Özendes ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılışta konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, özel bir standın açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Kızılötesi fotoğrafçılığın yalnızca teknik bir yenilik değil, tıpkı vakitte sanatın ve bilimin mükemmel bir birleşimi olduğunu tabir eden Özdemir, sanatkarın bu teknikle çektiği fotoğraflarla görsel bir şölen sunduğunu kaydetti. Emeği geçenlere teşekkür eden Lider Özdemir, herkesi kızılötesi dünyanın büyüleyici hoşluklarını keşfetmeye davet etti.

Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Okan Şahin ise Nilüfer’i kültürün, sanatın ve sporun başşehri yapmak için misyona geldiklerini belirtti. Bu türlü bir standa mesken sahipliği yapmanın memnunluğunu yaşadıklarını anlatan Şahin, “Ne memnun bize ki Nilüferli vatandaşlarımızı bu türlü hoş çalışmalarla buluşturuyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Her vakit sanat ve sanatkarın yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Serginin Küratörü Engin Özendes de standın çıplak gözün gördüğünden farklı şeyler sunduğunu belirterek, iştirakçileri, sahiden düşe götürdüğünü söz etti. Sanatkarın fotoğraf teknikleri kullandığını anlatan Özendes, kişiliğinden ve hislerinden gelen farklı bir fotoğraf dünyası oluşturduğunu vurguladı.

Fotoğraf Sanatkarı Reha Akçakaya ise uzun bir ortadan sonra ferdî bir stant açtığını belirterek, birinci sefer bir müzede yapıtlarının sergilendiğini kaydetti. Fotoğrafların farklı bir teknik ile üretildiğini belirten Akçakaya, yapıtlarda bir ima yahut yönlendirme bulunmadığını aktardı. Nilüfer Belediyesi’nin standına mesken sahipliği yaptığını da ekleyen Akçakaya, takviye verenlere teşekkür etti.

Konuşmaların akabinde stant, izlenime açıldı. Farklı tekniklerin yer aldığı eserler, izleyicilerin ilgisini çekti. Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi’nde sergilenen eserler, 3 Kasım 2024 Pazar gününe kadar gezilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ