yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

“Gıda Güvenliğinden Tasarruf Olmaz!”

TMMOB Besin Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, “Gıda güvenliğinden tasarruf olmaz” dedi. 

“Gıda Güvenliğinden Tasarruf Olmaz!”

TMMOB Besin Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, besin güvenliği ve halk sıhhati kontrollerinde aksama yaşanacağını belirterek, “Gıda güvenliğinden tasarruf olmaz” dedi.

Tasarruf Tedbirleri

17 Mayıs 2024 tarih 32549 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Tasarruf Önlemleriyle İlgili 2024/7 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi”nde kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarrufa gidilmesi konusunda alınacak önlemlere yer verilmiştir.Genelge kapsamında sıralanan önlemlerin en kıymetlisi, kamuda işçi alımına yönelik olan husustur. Bu bağlamda, “Kanundan doğan mecburi yükümlülüklerin yerine getirilmesi hariç olmak üzere bir evvelki mali yılda takım ve konum sayılarında emeklilik, istifa ve mevt üzere nedenlerle meydana gelen azalma kadar yeni takım ve konum ihdas ya da kullanım talebinde bulunulabilecektir”. Anlaşılacağı üzere, 3 yıl boyunca kamuya sadece” Emekli Olan İşçi Yerine Yeni Personel” alınacaktır.

Gıda Denetçisi

Bilindiği üzere, ülkemizde Besin Güvenliği’nin sağlanması konusunda önemli ıstıraplar ve bilhassa son yıllarda çabucak her gün besin zehirlenmeleri yaşanmaktadır ki, birincil nedeni yetersiz ve aktif olmayan kamu kontrolleridir. Kâfi ve inançlı besine erişim bir insan hakkıdır ve devletin temel misyonu de bu mevzuda düzenleyici ve denetleyici olmaktır. Fakat yetersiz işçi ile bu sorumluluğun faal olarak gerçekleştirilemeyeceğini varsayım etmek güç değildir. Tarım ve Orman Bakanlığı kayıtlarına göre yaklaşık 7.500 besin denetçisi misyon yapmaktadır, fakat saha kontrolüne çıkan denetçi sayısı konusunda bilgi yoktur. Tekrar Bakanlık Şubat 2024 datalarına nazaran yaklaşık 343 bin satış yeri,  282 bin toplu tüketim yeri ve 96 bin üretim yeri olmak üzere toplam 721 bin işletmeyi, her yıl risk durumuna nazaran birden fazla denetlemekle yükümlüdür. Bu sayıya kayıt dışı, kaçak ve merdiven altı işletmelerin dahil olmadığını da belirtmek isteriz.

Gıdada Nizamlı Kontrol Yapmak Mümkün Değil

Bakanlık tarafından yayınlanan kontrol sayılarının aktifliği konusu da dikkat caziptir. Yaklaşık 721 bin kayıtlı ve en az bu kadar kayıtdışı işletmenin yalnızca ve yalnızca 7500 denetçi tarafından nizamlı ve faal denetlenmesi, takibinin yapılması mümkün olmaktan uzaktır. Her yıl artan nüfus ve muhtaçlık doğrultusunda işletme sayısının da artacağı kabul edilirse, besin güvenliği ve halk sıhhati önümüzdeki devirde büyük bir risk ve tehlike ile karşı karşıya kalacaktır. Gıda güvenliği konusundaki risk ve tehlikenin büyüklüğünün Bakanlık yöneticileri tarafından da bilindiğini kabul ediyoruz, lakin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tasarruf önlemleri kapsamında besin denetçisi sayısının kısıtlı formda artacağını, tahminen de artırmayacağını söylemesi “Halk Sağlığı”nın ne kadar önemsendiği konusunda soru işaretlerinin oluşmasına sebep olmaktadır. BESİN GÜVENLİĞİ VE HALK SIHHATİ tasarruf konusu dahi olamaz”

Gıda Güvenliği ve Halk Sıhhati İçin Kamu Kurumlarında İstihdam Artırılmalı

“Mevcut şartlarda bile yetersiz olan besin kontrolü, bu karar ile zafiyet yaşayacaktır, İnsanımızın sıhhati tasarruf önleminin getireceği ekonomik yarar için görmezden gelinemez. Bu yüzden; “Gıda Güvenliği ve Halk Sağlığı”nın sağlanması ve korunmasında değerli vazifeler üstlenen besin mühendislerinin Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumlarında istihdam sayısının arttırılması kıymetlidir. Yerel idareler de elini taşın altına koyarak, ruhsat kontrol düzeneğinde besin mühendislerinin vazife yapması konusunda aksiyon almalıdır. Kamuda ve yerelde misyon alan ve karar veren her idareciyi, tekrar “Gıda Güvenliği” ve sorumlulukları konusunda uyarıyoruz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim