yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Göz Sağlığı İçin Alınması Gereken 5 Önlem 

Göz sıhhatinin korunması için alınan tedbirleri anlatan Prof.Dr. Canan Karatay değerli bilgiler verdi. 

Göz Sağlığı İçin Alınması Gereken 5 Önlem 

Göz sıhhatinin korunması için alınan tedbirleri anlatan Prof.Dr. Canan Karatay değerli bilgiler verdi. 

40 Yaşından Sonra Yakın Gözlüğü Takmak Olağan mi ? 

Türkiye’de bir çok kişinin 40 yaşından sonra gözlük kullanmaya başlamasının olağan bir durum olmadığını anlatan Prof.Dr. Karatay, “Göz bozukluğundaki en büyük etken sıhhatsiz, yağsız ve proteinsiz beslenmedir. Yağ yediğimiz vakit gerçek köy tereyağında zeytinyağında 3 vitamin var. A vitamini D vitamini E vitamini K vitamini. Çok işlenmiş besinlerden uzak durma şekerden ve unlu besinlerden uzak durmalıyız. Unlu besinler da bedene girdiği vakit şekere dönüşüyor. Bir kez yani ekmek yemeyin dediğimiz dememizin sebebi bu. Hatta unlu besinler şekerden daha çok tahribat yapıyor. Göz sıhhatini en çok tehdit eden bilgisayarlar ve kullandığınız telefonlar maalesef. 8 yaşında bile çocuklar gözlük takmaya başladılar bizim çocukluğumuzda bu türlü bir şey yoktu” dedi. 

Şeker En Tatlı Zehirdir

Cep telefonu, tablet, bilgisayar ve tv’lerde daima görüntü izlemenin göz sıhhatini bozduğunun anlatan Karatay, “Şimdi biz daima görüntü seyretmek daima görsellere bakmak gözü tembelleştiriyor  Sabah güne doğmadan birkaç saniye o kızıllığa bakmak göz sıhhatini biraz toparlıyor diye okumuştum. Ben sabah biliyorsunuz erkenden denize girerim ben denize girince doğar. O vakit 3-4 saniye bakarım. Şeker ve insülin zehirdir. Şeker bedende yükseldiği vakit özgür oksijen radikalleri artıyor.  Şeker yükseldiği vakit bütün bedenimiz asit oluyor onlar Alışılmış ki bütün hücrelerin istikrarını bozuyor” diye konuştu.

Omega 6 İçeren Yağlar Göz Sıhhatini Bozuyor 

Karatay şunları söyledi, “Aşırı omega 6 içeren kanola yağı, soya yağı, mısırözü yağı, ayçiçek yağı ve palm yağıdır. Bütün bunlar gözleri bozuyor. Domates salatası yaptığımız vakit bol zeytinyağıyla yenildiği vakit karoten bedene giriyor. Az yağı yediğin vakit girmiyor. Evet ADEK dediğimiz;  A vitamini D vitamini E vitamini K vitamini hepsi göz için değerli. Göz sıhhati için zeytinyağı, tereyağı, kuyruk yağı ve yumurta yenilecek. Bol kristal kaya tuzu ile yenilecek. Çocukların eline cep telefonu verilmemesi lazım. 15 yaşından küçük çocuklara cep telefonu ve İpad verilmesi İngiltere’de yasaklanmıştı” 

Evdeki Hava En Toksik Havadır

“Sağlıklı oksijen almamız da çok değerli. Derin nefes almak çok kıymetli. Derin nefes almayı sağlayan şey müzik söylemekle sağlanır. Konut içindeki hava en toksik havadır. Her gün açık havaya çıkıp nefes almamız gerekiyor. Dağlara çıkın, denize atlayın” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ