yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Halasının sandığından hazine çıktı

Bozkır ailesinin tek erkek çocuğu Ahmet Bozkır’ın en büyük erkek çocuğu olan iş insanı ve bağlantıcı Haşmet Hun Bozkır, halasının sandığından, kahraman dedelerine ve akrabalarına ilişkin gazi ve şehit madalyalarının gün yüzüne çıkmasıyla yaşadığı gururu bizimle paylaştı.

Halasının sandığından hazine çıktı


Bozkır ailesinin tek erkek çocuğu Ahmet Bozkır’ın en büyük erkek çocuğu olan iş insanı ve bağlantıcı Haşmet Hun Bozkır, halasının sandığından, kahraman dedelerine ve akrabalarına ilişkin gazi ve şehit madalyalarının gün yüzüne çıkmasıyla yaşadığı gururu bizimle paylaştı. Büyükdedesi Süleyman Bozkır’ın Kafkas savaşları gazisi, büyükdedesi Süleyman Pala’nın Çanakkale savaşı gazisi, büyük dayısı Ahmet Pala’nın Çanakkale savaşı şehidi, dedesi Haşmet Bozkır’ın İstiklal Savaşı gazisi, eniştesi Mehmet Severoğlu’nun Kore savaşı gazisi, kuzeni Mehmet Açar’ın Kıbrıs savaşı gazisi olduğu Haşmet Hun Bozkır, cetlerinin kıssalarını anlattı.

 

Dedemin savaş kıssalarıyla büyüdüm.

Ben yalnızca Haşmet dedem, Mehmet eniştem ve Mehmet ağabeyimi tanıma fırsatı buldum. Onların kahramanlık hikayelerinin yanında insan kıssalarını de dinleme ve yaşama fırsatını buldum. Haşmet dedemin, kendi babasıyla ilgili bir cepheden bir ben gelirdim, bir cepheye babam giderdi dediğini hatırlıyorum. Çocukken bu öykülerin pahasını anlayamasam da, bugün ülkemizin bayrağı özgürce dalgalanıyorsa, biz bu ülkede onurumuzla, onurumuzla hayatımızı sürdürüyorsak, bundaki en büyük hisse şehit ve gazilerimizin olduğunu anlıyorum. O yüzden ne yaparsak yapalım göğüslerini vatanları için milletleri için bayrakları için ezanları için siper etmiş cetlerimize olan minnet borcumuzu tam manasıyla ödeyemeyiz. Gazilerimiz ve şehitlerimiz, cüretleri ve fedakarlalıklarıyla  bizlere örnek teşkil eden kahramanlardır.

 

Dünya tarihine taraf vermiş bir ırkız.

Altay-Tanrı dağları, Güney Sibirya ve Hazar’ın doğusuna kadar uzanan bölgede gelişen Orta Asya Türk kültürü M.Ö. dört bin yılına kadar uzanıyor. Kurganlarda, anıtlarda yaşayan, motiflerlerle, damgalarla kayalara kazınmış izlerimiz bu yiğitlik, cüret ve adalet dolu gerçeği taçlandırıyor. Atalarımızın, kervansaraylarda, medreselerde, darüşşifalarda, rasathanelerde, külliyelerde ve medreselerde ürettiği özgün bilgiler insanlık tarihi boyunca bilime, sanata ve niyet dünyasına hizmet etmiş, insanlığın ortak mirasına damgasını vurmuş. Binlerce yıl içinde 3 kıtaya yayılan harikulâde seyahatimiz bugün bizlere eşsiz bir tarihe ve öyküye sahip olma fırsatı veriyor.   

 

Yol göstericimiz Ata’mızdır.

Haşmet dedemiz, Süleyman dedemiz ve Ahmet dayımız, Mustafa Kemal Atatürk’le omuz omuza savaşmış beşerler. Büyü dayımız Ahmet Pala, Çanakkale’de şehit olmuş. Mustafa Kemal Atatürk, benim için her şeyden öte, harikulâde bir kişiliğe sahip, eşsiz bir insanoğludur. Yalnızca Türklerin değil, tüm insanlığın ortak pahasıdır. Vatan sevgisinin, her tıp zorluğun üstesinden gelebilme yeteneğinin, dehanın, inancın ve asaletin vücud bulmuş halidir. Mustafa Kemal Atatürk, kendi hayatını bir yapıta dönüştürebilmiş ender insanlardan biridir. Hayatı savaş alanlarında geçmesine karşın, ‘ Savaş zarurî olmadıkça bir cinayettir’ , ‘ Yurtta barış, dünyada barış’ diyen tek kumandandır. Bu yüzden kendisi benim ve benim üzere milyonlarca Türk çocuğunun ışığı, yol göstericisi ve gururla söyleyebilirim ki… ATA’sıdır.

 

Tam bağımsızlık, kıymetlerimizi sahiplenmekten  geçiyor.

İşim münasebetiyle, yurtdışını çok geziyorum. Osmanlı devrinde başladığımız batılılaşma serüvenimizde, başlangıçta kültürümüzü ve manevi kıymetlerimizi koruyarak, yalnızca onların bilim ve teknolojisine talip olduğumuz amacımızdan çok uzağız. Vatan sevgisi, devlete ve millete bağlılık, ulusal hâkimiyet, özgürlük,  aile, beşere hürmet, iyiyi ve doğruyu yüceltme üzere üstün pahaların şekillendirdiği ve kelam konusu ögelerin her Türk için kutsal bir bütün olarak görüldüğü günlere geri dönmeliyiz. Bu kopukluğu düzeltebilmek için, her şeyden evvel mirasımıza yine sahip çıkmalıyız. Kadim Türk  tarihi boyunca, bizi biz yapan ve başka milletlerden ayıran kıymetlerimizi tekrar kendimize pusula yapmalıyız.

 

Kültürel kodlarımızı korumalıyız.

Diğer ırkları ya da kültürleri eksik ya da zayıf olduğumuz alanlarda negatif hislerle, hamasi sloganlarla aşağılamayı yanlışsız bulmuyorum. Yani kıskançlık yerine imrenmeyi koymamız gerektiğini, şayet bizden üstün özellikleri varsa, müspet hislerle amaçlarımızı yükseltmemiz gerektiğini, kendimizi karşı tarafının düzeyine, hatta o çıtanın da üstüne çıkarmak için çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun yolu da batıya hayranlık değil. Sonuçta onların bugün kullandıkları birçok fikir Anadolu’dan ve doğudan gitti. Türkler olarak bizim, bilimde, sanatta, ticarette, kültürde ya da gündelik hayatımızda her vakit ferdi olarak kendimizin en düzgün versiyonunu yaratmamızın, toplumsal olarak da bizi yücelteceğine inanıyorum. Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının başlattığı medeniyet projesini, lakin tarihî kimliğimizi yine oluşturarak, kültürel kodalarımıza geri dönerek tamamlayabiliriz.

 

Gözüm üzere bakacağım.

Bu hazinelere ne vakit baksam, Türkiye’nin geçmişine hakikat bir seyahat yapıyorum. Bir araziyi çevirip, buraya ‘ vatan’ dediğinizde, oranın resen bir vatan haline gelmediğini anlıyorum. O yüzden madalyaları, ıslak imzalı beratları, terhis evraklarını, nüfus cüzdanlarını, pasaportları, askeri kimlikleri, savaş notlarının bulunduğu not defterlerini konutumun en hoş köşesinde sergileyecek ve gereken manevi kıymeti vereceğim. Kurtuluş çabası verenlerin bir evladı olarak, atalarımdan kalan kutsal emanetlere gözüm üzere bakacağım. Allah’ın müsaadesiyle, bu gururu jenerasyonlar uzunluğu taşıyacağız.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ