yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Halil Altındere’nin Mardin’deki İlk Kişisel Sergisi Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde Açıldı

Halil Altındere’nin Motherland / Anayurt isimli şahsî standı Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi- Dilek Sabancı Galerisi’nde açıldı.

Halil Altındere’nin Mardin’deki İlk Kişisel Sergisi Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde Açıldı


10 Haziran 2024 tarihine kadar ziyaret edilebilecek stant; Mardin’de doğan Halil Altındere’nin 1990’ların sonundan bu yana kendine has, sarkastik lisanıyla ortaya koyduğu yerleştirme, heykel, görüntü, fotoğraf, tuval ve neonlardan oluşan seçkisinin yanı sıra; son yıllarda ürettiği ve Star Wars’un bilim kurgu evreniyle murakka ve minyatür geleneklerini harmanladığı yapıtlarından oluşuyor.   

Halil Altındere’nin Motherland / Anayurt başlıklı standı; kurumlar, hudutlar, kimlikler, savaşlar, teknolojiler, gelenekler, gelecekler, tanınan kültür ve alt kültürleri ele alan otuz altı yapıtla birlikte, son iki yılda yapay zekâ yardımıyla, robotik örme tekniğiyle üretilen, militarist ikonografiye sahip halıları ve standa özel olarak üretilen ve birinci defa Mardin’de görülecek bir animasyona yer veriyor.

Sanatçının yakın devirde ürettiği ve Venedik Bienali’nden Gwangju Bienali’ne, Roma Maxxi Müzesi’nden Neue Berliner Kunstverein üzere pek çok müze ve kurumda gösterilen yapıtlarının yanı sıra Afgan zanaatkârların direniş ve dayanışma sembolü olan savaş halılarından ilhamla ürettiği halı serisi ile geleneği gelecekle harmanladığı murakka çalışmaları Mardin’de birinci kere izleyicisiyle buluşuyor. 

Sergi, Sakıp Sabancı Müzesi ve PİLOT Galeri iş birliğiyle; Transtaş, Petrol Ofisi, MV Holding, CMC Holding, Stepevi, Teknosa, A4 Ofset ve Yaşar Holding takviyesiyle gerçekleştiriliyor.

Halil Altındere’nin Motherland / Anayurt başlıklı standı 10 Haziran 2024 tarihine kadar pazartesi günleri hariç saat 09.00 – 17.00 ortasında Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi- Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ