yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Hamilelere yazı sağlıklı geçirme tavsiyeleri

Yaz devrine denk gelen hamilelik süreci birtakım zorlukları da beraberinde getiriyor.

Hamilelere yazı sağlıklı geçirme tavsiyeleri


Hamilelerin sıcak ve nemli havalara karşı tedbir alması ve şuurlu olması gerektiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Özellikle su ve mineral kaybının yüksek olduğu sıcak günlerde sıvı alımı, hafif beslenme stili ve uygun saatlerde idman önemli” ihtarında bulundu.

Hamilelikte kilo artışıyla birlikte gelen hareketsizlik, bebeği aç bırakmama niyetiyle yapılan beslenme yanılgıları ve kâfi ölçüde su içmeyi ihmal etme üzere faktörlerin sıcak havalarda daha önemli sıkıntılar yaratabildiğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Eğer gebe bayanın beden ısısı 38.5-39 derece olursa dehidratasyon yani susuz kalma ve sıcak çarpması üzere rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Sıvı kaybı, ‘Braxton Hicks’ denilen kasılmaların da nedeni. Bu nedenle ihtimamlı ve şuurlu bir yaz hamileliğiyle sıcağın olumsuz tesirlerinden hem gebelerin hem de doğacak bebeklerin korunması mümkün” dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, yaz sıcaklarında gebelerin bu süreci daha sağlıklı ve konforlu atlatmaları için şu tekliflerde bulundu:

Kıyafet

Pamuklu, hafif, ince ve bilhassa açık renkli kıyafetler seçilmeli. Dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanılmalı. Rahat ve terletmeyen ayakkabılar tercih edilmeli. Uzun mühlet ayakta durulmamalı ve otururken ayaklar hafif yükseltilmeli.

Beslenme 

Hafif, yağsız ve zerzevat yüklü beslenilmeli. Çok tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı ve bol su tüketilmeli. Kişinin alması gereken günlük su ölçüsü kayba nazaran ayarlanmalı. Bilhassa dış yerlerde sıvı kaybı artacağı için bu türlü durumlarda saatte en az 1 bardak su içmeye ihtimam gösterilmeli.

Serinleme 

Soğuk suda beden dinlendirilmeli. Bu tedbir gün içinde fazla terlemenin önüne geçer. Ayrıyeten çok terlemenin sıcak havalarda mantar enfeksiyonlarına yol açabildiği de unutulmamalı.

Tatil 

Tatile çıkmadan evvel anne adayının tüm rutin sıhhat denetimleri tamamlanmalı. Tatilde dikkat edilecekler konusunda da kesinlikle doktora danışılmalı.

Egzersiz

Egzersiz için sabahın erken saatleri yahut akşam saatleri tercih edilmeli. Yüzme, gebeler için en uygun aktivitelerden biri bu yüzden fırsat buldukça yüzmeye çalışılmalı.

Güneş 

Direkt güneş ışınlarından kaçınmak değerli. Öğlen saatlerinde uzun müddetler dışarıda vakit geçirilmemeli ve dışarı çıkarken en az 30 faktörlü güneş koruyucusu kullanılmalı.

Çoğul gebelikler

Tüm bu tedbirler çoğul gebeliklerde de geçerli. Annenin yükü çoğul gebeliklerde daha fazla olacağı için tüm bu tekliflere daha dikkatli ve ihtimamla uyulmalı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim