yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Hekimsen, Mağdur Asistan Hekimlerin Sesi Oluyor!

hekimsen yaptığı açıklamada mağdur asistan tabiplerin hakkına sahip çıktı.

Hekimsen, Mağdur Asistan Hekimlerin Sesi Oluyor!

Hekim ve Öteki Sıhhat Çalışanları Kamu Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Sendikası (Hekimsen) 16 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nin 13’üncü hususunun üçüncü fıkrasında yer alan “% 2” ibaresinin “% 5” olarak değiştirilmesine ait X Platformu’nda açıklamada bulundu. Hekimsen, bu değişiklikle birlikte tabiplerin makul durumlarda mesleksel bilgi puanlarında %5 oranında bir düşüş olacağına işaret ederek şu tabirlere yer verdi:

  1. Uzmanlık eğitimine devam ederken imtihana girenler.
  2. Uzmanlık eğitimine devam ederken istifa edenlerin, istifalarını takip eden birinci imtihanda.
  3. Bir uzmanlık programına yerleştiği halde eğitime başlamayanların, takip eden birinci imtihanında.

Önceden belirlenmiş bir sürecin içinde, mevcut kanun ve yönetmeliklere güvenerek TUS’a girmeyi planlayan yahut uzmanlık eğitimi devam ederken istifa eden doktorlar, yönetmelikteki bu değişiklik nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşamışlardır. Puanlarından %2 kesinti olacağını düşünürken, bu oranın %5’e çıkmasıyla tabipler, TUS’ta fazladan 10 net yapmak zorunda kalmışlardır. Bu durum, amaçları yüksek olan doktorların 2024 Ağustos TUS’unda istedikleri kısımlara ulaşmalarını neredeyse imkansız hale getirmiştir.

Bu yeni düzenleme, imtihana hazırlanan ve/veya istifa eden doktorların emeklerini boşa çıkarmaktadır. Yönetmelikteki %5 kesinti kararının yürürlüğe girmesi, hukuka ve adalete inancın zedelenmemesi ismine daha evvelden belirlenmeli ve imtihana hazırlanan tabiplere gerekli mühlet tanınmalıdır. Mevzuata güvenerek %2 kesintiyle planlarını yapan doktorlara, kesintinin iki buçuk katına çıktığı haberi büyük bir mağduriyet yaratmıştır. Bu durum, tabiplerin ruhsal etkilenmelerinin yanı sıra, imtihana hazırlık için istifa eden asistan doktorların maddi kayıplarına da neden olmuştur.

Yüzde 2 Kesinti

Adaletli ve hukuka uygun bir yaklaşımla, ilgili değişikliğin yine gözden geçirilmesini, %2 kesinti olacağını bilerek planlarını yapan doktorların mağdur olmaması için en azından 2024 Ağustos TUS’unu kapsamamasını Sıhhat Bakanlığı’ndan talep ediyoruz. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim