yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Hekimsen’den Bakanlığın MHRS Talimatına Tepki!

Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS) konusunda Sıhhat Bakanlığının yeni talimatı konusunda Hekimsen açıklama yaptı.

Hekimsen’den Bakanlığın MHRS Talimatına Tepki!

Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine bir yazı gönderilerek, Merkezi Tabip Randevu Sistemi (MHRS) randevuları ile ilgili kıymetli bir talimat verildi.

Hekim ve Öteki Sıhhat Çalışanları Kamu Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Sendikası (Hekimsen) mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada talimata nazaran, her ayın en geç 5’ine kadar aylık çalışma listelerinin istendiği tabir edildi.

Hekimsen, “Bu talimata uymayan hastanelerin yönetimleri hakkında soruşturma açılacağı bildirildi. MHRS çizelgeleri 15 günlük müddetlerle oluşturulurken bile doktorlar, ani müsaade muhtaçlıkları yahut sıhhat problemleri durumlarında resmi müsaade ve rapor haklarında zorluk yaşamaktaydı. Bir aylık çalışma listesinin talep edilmesi, tabiplerin insani muhtaçlıklarını ve mesai dışındaki hayatlarını göz arkası etmek anlamına gelmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın MHRS çizelgelerini tabiplerin kendisinin belirleyeceği istikametindeki açıklamasına karşın, bu çizelgeler başhekimlikler tarafından oluşturulmakta ve ağır aralıklarla randevu tanımlanmaktadır. Bu durum, hem tabipler hem de hastalar için büyük bir eziyet haline gelmiştir” açıklaması yaptı.

HEKİMSEN’den Liyakat Uyarısı

Hekimsen tarafından yapılan açıklamada, doktorların baskı, mobing ve cezalandırma ile yönetilemeyeceği vurgulandı. Sıhhat sisteminin liyakatsiz yöneticilerle, masa başından ve istatistikler üzerinden yürütülemeyeceği belirtildi. Hekimsen, idarenin mobbing ve zorlamalarına karşı hukuk ünitesiyle tabiplerin yanında olduklarını tabir etti. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim