yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Helal kruvaziyer sektörü büyüyor

Milletlerarası kruvaziyer şirketlerinin her şey dahil seyahatlere farklı bir müşteri kitlesine hitap eden ve müslüman gezginlerin inanç temelli gereksinimleriyle uyumlu imkanların dahil edilmesi, helal kruvaziyer pazarının büyümesini sağlıyor.

Helal kruvaziyer sektörü büyüyor


2027 yılında 39.5 milyon yolcuya ulaşması beklenen milletlerarası kruvaziyer yolcu sayısının ortalama yüzde 7’sini helal kruvaziyer turizimden yararlanmak isten şahısların oluşturması bekleniyor. Ayrıyeten helal turizm kapsamında yapılan harcamaların ise 2028 yılında 225 milyar dolara kadar yükselmesi bekleniyor. 

Kruvaziyer turizimi büyümeye devam ediyor. Kruvaziyer şirketlerinin yolcularının farklı muhtaçlık ve tercihlerini proaktif bir formda ele almaları, konseptlerini belirlerken özel diyet ihtiyaçları, kültürel hassasiyetler ve dini inançları da dahil etmeleri kesimin büyümesinde en değerli etkenler olarak öne çıkıyor.

Ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren öncü küresel teknoloji şirketi Mastercard, kruvaziyer turizmi pazarının büyümesine yönelik bir araştırma yayınladı. Milletlerarası Kruvaziyer Çizgileri Birliği’nin (CLIA) bilgilerinden yola çıkılarak oluşturulan araştırmaya nazaran 2019 yılında 29,7 milyon yolcu ile başarılı bir performans sergileyen bölüm, 2020 yılında başlayan COVID-19 salgınından etkilendi ve yolcu sayıları 5,8 milyona geriledi. Kesim, kademeli bir toparlanma beklentisi ile 2021 yılında 4,8 milyon yolcuya düşerken, 2022 yılı itibariyle bir toparlanma sürecine girdi ve 2022 yılında 20,4 milyon şahsa ulaşarak güçlü bir formda geri döndü. 2023 yılında 31.5 milyon yolcuya ulaşan memleketler arası helal kruvaziyer pazarının önümüzdeki periyotta güçlü biçimde büyümeyi sürdürmesi ve sırasıyla 2024’te 36 milyon, 2025’te 37.3, 2026’te 38.5 ve 2027 yılında 39.5 milyon yolcuya ulaşması bekleniyor.

KUZEY AMERİKA PAZAR LİDERİ

Kruvaziyer sanayisinin global görünümü, kimi bölgelerin pazarda daha besbelli bir pozisyona sahip olduğu gösteriyor. Örneğin Kuzey Amerika yüzde 62’lik hissesiyle en büyük bölgesel kruvaziyer gemi pazarını oluşturuyor. Pazardaki bu hakimiyetin en önemli nedeni, kıymetli milletlerarası oyuncuların kıymetli varlığı ve esaslı bir sanayi altyapısı bağlı olduğunu gösteriyor.

AVRUPA EN BÜYÜK İKİNCİ GELİR HİSSESİNİ ELDE ETTİ 

2022 yılında global pazarda toplamın yaklaşık yüzde 27’sini oluşturuyor. Artan ilgiyle Avrupa’daki lokal topluluklar için daha cazip yerler haline geliyor. Öte yandan kruvaziyer sanayisinin son yıllarda giderek daha fazla Asya Pasifik bölgesine kaydığı görülüyor. Bölgedeki hükümetlerin turizm bölümünü desteklemesi pazarın büyümesine katkıda bulunuyor.

HELAL GEMİ SEYAHATİ KONSEPTİNE BÜYÜK İLGİ

Global kruvaziyer turizm bünyesinde her şey dahil seyahatlere farklı bir müşteri kitlesine hitap eden ve müslüman gezginlerin inanç temelli gereksinimleriyle uyumlu imkanların dahil edilmesi helal kruvaziyer pazarını büyütüyor. Son yıllarda global helal turizm pazarı etkileyici bir büyüme kaydetti ve önümüzdeki on yıl içinde daha da genişlemesi bekleniyor. Bu doğrultuda helal turzim pazarının 2028 yılında 230 milyona ulaşması bekleniyor. Ayrıyeten helal turzim kapsamında yapılan harcamaların 2028 yılında 225 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor.

Helal kruvaziyer yolcularının toplam kruvaziyer pazarı içindeki oranı kayda paha bir değişim geçiriyor. 2019-2023 yılları ortasında toplam kruvaziyer yolcularının ortlama yüzde 3 ile 4’ünü helal kruvaziyer yolcuları oluşturdu. Bu oranın 2027 yılına kadar ortalama yüzde 7’ye yükselmesi ve helal kruvaziyer turizim dostu gemi seyahatlerine yönelik talebin artacağı kestirim ediliyor. Bu eğilim kruvaziyer sanayisi için değerli bir fırsat sunuyor. Bu fırsattan yararlanmak için kruvaziyer şirketleri helal turizm dostu imkanları geliştirmeye odaklanarak hizmetlerini helal turizm seyahat pazarına yönelik pazarlama uğraşlarını ağırlaştırması gerekiyor. Helal turizimden yararlanmak isteyen gezginlerin özel muhtaçlık ve tercihlerine hitap etmek pazarın büyümesini sürdürülmesi kıymetli öge olarak öne çıkıyor.

DİJİTAL ÖDEMELER BİRİNCİ SIRADA 

Dijital ödeme formüllerinin rahatlığı ve güvenliği, yolcuların genel tecrübesinde çok kıymetli bir rol oynuyor. Konukların seyahat rezervasyonu yapmaktan gemideki hizmetleri satın almaya kadar çeşitli süreçler gerçekleştirdiği gemi seyahatleri için de geçerli olmakla birlikte kruvaziyer yolcularının yüzde 85’i debit yahut kredi kartı ile ödemeyi tercih ettiği görülüyor. Yolcuların birçok temassız ödemeleri tercih ederken bu durum bir yolcu gemisinin ağır ortamında değerli olan süratli ve meselesiz süreç arayışına yönelik artan bir eğilime işaret ediyor.

Dijital ödemeler artarken, yolcuların kayda bedel bir kısmı ise nakit ödemeyi tercih ediyor. Bu durum, gemi seyahatlerinin nakit süreçlerini kabul etmeye devam etmesi gerektiğini gösteriyor. Öte yandan toplam ödemeler içindeki yolları sırasıyla e-cüzdan (%19), QR kod ödemeleri (%19) ve taşınabilir ödemeler (%17) formunda sıralanıyor. Bilhassa süreç kolaylığı, kullanımı, harcamaları takip etme yeteneği ve artan akıllı telefon penetrasyonu bu ödeme prosedürlerinin kullanılmasına yönlendiriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim