yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

HEP-SEN Açıkladı. : “Memur 2024’te Yoksulluğa Mahkum Edilecek”

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon bilgilerini pahalandıran HEP-SEN, “Maalesef bu hesaplamalar üzerine devletin memuru, 2024 Mart yoksulluk hududu olan 54.700,32 TL’nin altında fiyat almaya devam etmekte ve yoksulluğa mahkum edilmektedir” dedi. 

HEP-SEN Açıkladı. : “Memur 2024’te Yoksulluğa Mahkum Edilecek”

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon bilgilerini kıymetlendiren HEP-SEN, “Maalesef bu hesaplamalar üzerine devletin memuru, 2024 Mart yoksulluk sonu olan 54.700,32 TL’nin altında fiyat almaya devam etmekte ve yoksulluğa mahkum edilmektedir” dedi. 

HEP-SEN, enflasyon dataları ve memur maaşları üzerine şu açıklamayı yayınladı,

TÜİK datalarına nazaran; Mart 2024 enflasyonu %3,16 olarak açıklanmıştır.Enflasyon farkı %0,06 ‘dır. Toplu Kontrat artırımı (%10) + Mart enflasyonu %3,16 ile enflasyon farkı %10,06 olarak açıklanmıştır .

Devletin Memuru Fakir Olamaz

Hep-Sen Mali Danışmanlarımız tarafından hesaplanmıştır.

Memurların alacağı artırım oranı net (Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) olarak temmuz ayında açıklanacaktır. Maalesef bu hesaplamalar üzerine devletin memuru, 2024 Mart yoksulluk hududu olan 54.700,32 TL’nin altında fiyat almaya devam etmekte ve yoksulluğa mahkum edilmektedir. Yoksulluk hududu üzerinde emekliliğe yansıyan eğitimin ve mesleklerin getirmiş olduğu fark olarak insan onuruna yakışır bir fiyatlandırma siyaseti gözetilene kadar “Devletin Memuru Fakir Olamaz” telaffuzumuz devam edecektir ayrıyeten 7/24 hizmet veren sıhhat işçileri fakirdir ve yoksulluk hududunda insan onuruna yaraşır bir fiyat almak için de halâ gayret etmektedir. Mart 2024 enflasyon: %3,16 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 yılı için enflasyon iddiasını % 44,19 olarak açıklamıştır. Her geçen ay TCMB enflasyon bilgilerini üst taraflı olarak artırmak zorunda kalmaktadır”

Memur Maaşlarına Yapılacak Enflasyon Farkı Artırımı Yetersiz Kalacak

“Bu durumda, memur maaşlarına yapılacak olan enflasyon farkı artırımının da yetersiz kalacağı apaçık ortadadır. Memurların enflasyona ezdirilmesi, hem memurların hem de ailelerinin ömür kalitesini düşürmektedir. Gün geçtikçe besinden akaryakıta, giysiden güce her esere 2 yıllık süreçte Toplu Mukavele masasında yapılan artırım oranından daha çok artırım yansımaktadır. Öncelikle, enflasyonun süratle artan maliyetlere yetişemeyen maaşlar üzerindeki baskısının, memur ve ailelerinin hayat kalitesini düşürmektedir. Toplu Mukavele masasının daha sık toplanması, ekonomik değişikliklere daha süratli adapte olunabilmesi açısından kıymetlidir. Sıhhat profesyonellerinin alım gücünün erimesi ve memurların refah hissesini alamamaları, adaletsiz ekonomiyi göstermektedir. Bu noktada, Toplu Kontrat artırımının ve enflasyon farkının gerçek enflasyona uygun olarak belirlenmesi gerekiyor. Ayrıyeten, sarı sendika ve Toplu Mukavele masasındaki hayal kırıklığına dikkat çekerek, memurların çıkarlarını savunmak ismine daha tesirli adımlar atılmalıdır. Son olarak, enflasyon farkının yalnızca bir kazanım değil, emeğin karşılığı olduğu ve gerçek enflasyon sayılarından sapmamalıdır. Memur enflasyon artırımı için, TÜİK dataları baz alınmaktadır. Enflasyon farkı; ARTIRIM yahut KAZANIM değildir. Detaylar; https://hepsen.org.tr/duyurular/TUIK-2024-VERILERINE-GORE-MART-AYI-ENFLASYON-ORANLARI-295 Hep-Sen Mali Danışmanlık Bilgilendirme http://hepsen.org.tr/mali-maas-dani“Devletin Memuru Fakir Olamaz!” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ