yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Hipertansiyon gençlerde de hızla artıyor!

Atar damarlardaki kan basıncının çok yüksek olması manasına gelen hipertansiyon tüm dünyada ve Türkiye’de kardiyovasküler hastalıklar için en yaygın risk faktörü olmaya devam ediyor.

Hipertansiyon gençlerde de hızla artıyor!

Dünya Sıhhat Örgütü’nün bilgilerine nazaran; dünyada 1.5 milyardan fazla kişi hipertansiyon hastası. Ülkemizde de neredeyse her 3 bireyden 1ine  hipertansiyon (140/90 mmHg yahut daha yüksek) tanısı konuyor. Üstelik yapılan son çalışmalar hipertansiyonun 20  yaş kümesindeki genç yetişkin popülasyonda, hatta çocuklarda bile giderek yaygınlaştığını gösteriyor. Tedavi edilmediğinde kalp krizinden inmeye, beyin kanamasından böbrek yetersizliğine kadar önemli sonuçlara yol açabilen hipertansiyon birden fazla vakit belirtisiz seyrediyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, bu nedenle hiçbir yakınması olmasa  da kan basıncının çocukluktan itibaren nizamlı olarak ölçülmesi gerektiğine dikkat çekerek, Hipertansiyonun önlenebilir bir hastalık olduğu ve her yaşta görülebildiği unutulmamalıdır. Münasebetiyle kardiyovasküler hastalık  riski yüksek olan çocuklarda, anne yahut babasında hipertansiyon olan çocuklarda, tekrar kilolu yahut obezite sorunu olan ve hareketsiz ömür şekline sahip gençlerde yılda en az bir sefer kan basıncının denetim edilmesi son derece önemlidir” diyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, hipertansiyonun genç yaşlarda görülmesine yol açan etkenleri anlattı; değerli teklifler ve ikazlarda bulundu! 

Aşırı tuz tüketmek

Fazla tuz içeren fast food stili besinlerin ve çok işlenmiş eserlerin sık sık tüketilmesi hipertansiyonun daha erken yaşlarda görülmesine neden olabiliyor. Yapılan araştırmalara nazaran, günde 5 gramdan fazla tuz tüketen şahısların hipertansiyona yakalanma riski daha yüksek. Türkiyede genel popülasyonda yapılan SALTURK çalışmasında, günlük tuz tüketimi yaklaşık 15 gram olarak saptandı. Hipertansiyon tanısı olan hastaların ise çok fazla tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları ve günde 2 gramın altında kalmaya çalışmaları gerekiyor. 

Obezite

Çağımızın kıymetli bir sorunu olan ve genç nüfusta, hatta çocuklarda bile görülme sıklığı süratle artan obezite de hipertansiyona neden olan değerli bir etken. Sağlık Bakanlığı verileri, ülkemizde erişkin nüfusun yaklaşık yüzde 65inin ülkü pahaların üzerinde bir beden tartısına sahip olduğunu bildiriyor. Yapılan araştırmalar  yüksek beden kitle indeksi (> 25 kg/m2) yahut geniş bel/kalça oranına (>0,85) sahip şahıslarda hipertansiyon riskinin 3 kat artığını gösteriyor. 

Hatalı beslenme alışkanlığı

Gençlerde görülen yüksek tansiyonun bir başka kıymetli sebebi, sıhhatsiz beslenme ve çabuk tüketilen besinlere (fast food) kayan yeme alışkanlığı. Yapılan çalışmalar, işlenmiş besinlerin, doymuş yahut trans yağ oranı yüksek yiyeceklerin, rafine şekerin ve tekrar gençlerin beslenmelerinde daha az meyve ve zerzevata yer vermelerinin hipertansiyondaki sayısal artışla kontaklı olduğunu gösteriyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper  Karakuş,  “Yüksek tansiyon hastalarının yüklü olarak zerzevat ve meyve, daha az yağlı besinler, tam tahıl ve zerzevat kaynaklı proteinler tüketmeleri çok önemlidir” diyor.

Hareketsiz yaşam

Gençlerde antrenman eksikliği de hipertansiyon gelişimine yol açabilen bir öbür değerli etkeni oluşturuyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, yürümek, koşmak, yüzmek ve tartı kaldırmak üzere güç artıran fizikî aktivitelerin yüksek tansiyonu önlemeye ve düşürmeye yardımcı olduğunu belirterek,  Dünya Sıhhat Örgütü haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta  aerobik idman (veya haftada 75 dakika şiddetli aerobik egzersiz) ile haftada en az 2 gün güç geliştirme antrenmanları yapılmasını önermektedir” bilgisini veriyor. 

Tütün ürünleri kullanmak

Sağlık Bakanlığı verileri; 15 yaş ve üzerindeki gençlerin yaklaşık yüzde 27sinin faal sigara içicisi olduğunu bildiriyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, malign hipertansiyon olarak isimlendirilen çok yüksek düzeylerdeki hipertansiyonun sigara tüketimiyle direkt bağının ortaya konduğuna işaret ederek, “Özellikle, hipertansiyonu olup sigara içenlerde malign hipertansiyona yakalanma riskinin sigara içmeyenlere nazaran 5 kat daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. 2019 yılında yayınlanan Türk Hipertansiyon Uzlaşı raporu sigarayı bırakmanın kardiyovasküler riskini azaltmada en tesirli tedbirlerden biri olduğunu vurgulamıştır” diye konuşuyor. 

Alkol tüketimi

Yaygın inanışın bilakis, kronik etanol tüketimi kan basıncını düşürmediği üzere erkekler için günde 20–30 gram ve bayanlar için 10–20 gram etanolün aşılması kardiyovasküler sıkıntıların gelişme riskinin daha çok artmasıyla sonuçlanıyor. Araştırmalar, hipertansiyon tanısı olan gençlerde yüzde 54 oranında alkol tüketimi olduğunu gösteriyor. 

Anksiyete

Gözlemsel çalışmalara nazaran, genç yetişkinlerde anksiyete tanısı sonrasında hipertansiyon gelişme riski daha yüksek. Otonom sistemlerdeki değişikliklere daha uzun müddet maruz kalmayla açıklanan bu durum, hipertansiyon tanısı alan genç hastalarda anksiyetenin erken tespitine ve idaresine dikkat çekiyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ