yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

“Hükümetin Tasarruf Paketi Emekçilere Darbe Vuruyor”

KEKS Kocaeli Şubeler Platformu kamuda tasarruf paketi konusunda açıklamalar yaptı.

“Hükümetin Tasarruf Paketi Emekçilere Darbe Vuruyor”

Türkiye’de ekonomik krizle gayrette geçtiğimiz haftalarda açıklanan Kamuda Tasarruf Paketi ile ilgili reaksiyon açıklamaları devam ediyor.

KESK Kocaeli Şubeler Platformu kamuda tasarruf önlemleri mevzusuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirerek şunları söyledi: “Ülkenin işçileri ve üreticileri, bütçenin en büyük gelir kaynağı olan vergileri en çok ödeyenler olarak, yeni bir taarruz paketiyle karşı karşıya kalmış durumda. Açlık ve yoksulluk sonlarında hayat uğraşı veren işçiler, artık de yeni bir tasarruf dalgasının baskısı altına alınmak isteniyor. Bu paketin, IMF’nin hazırladığı kemer sıkma paketlerinin bir kopyası olduğu ve kamusal hizmetlerin şirketlere devredilerek kamunun tasfiyesinin amaçlandığı belirtiliyor. Kamu hizmetlerinin piyasaya açılarak özelleştirilmesi sonucu kamu yatırımları esasen epey sonlu hale getirilmişken, bu paketle daha da kısıtlanmak isteniyor. Kamu işçilerine yönelik hücumlar, sermayeye yeni kaynak yaratma gayesi taşıyor. Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıklamalarından, bu hücumların yeni paketlerle devam edeceği anlaşılıyor. Şimdi bir hafta geçmeden, kamu istihdamını garantisiz hale getiren “Devlet Memurlarının Esnek Çalışma Temelleri Hakkında Yönetmelik Taslağı” çalışmalarının hızlandırıldığı öğrenildi.”

“Kamuda Tasarruf Paketinde Ayrılan Hisse Düşürülüyor”

Açıklamada paketin içeriğine yönelik bildiler paylaşıldı: “100-200 milyar TL ortasında tasarruf edilmesi hedeflenirken, sermayeden vazgeçilen ölçünün 2 trilyon 200 milyar TL olduğu görülüyor. Kamu-Özel İşbirliği projelerine 2024 bütçesinden 162 milyar 400 milyon TL garanti ödemesi yapılacak ve bu, paketten toplanması öngörülen ölçüden fazla. Tasarruf paketi üç yılı kapsıyor ve bu mühlet zarfında faiz masraflarının bütçedeki hissesi %10,5’ten %14,3’e çıkacak. Kamu yatırımları daha da azaltılıyor ve kamu hizmetlerine ayrılan hisse %29’a kadar düşmüş durumda. Mevcut kamu yatırımları neredeyse yok denecek kadar sonlu hale getirilmişken, paketin bu durumu daha da kötüleştireceği belirtiliyor.”

“Kamu Hizmetlerinin Özelleştirilmesi De Pakette Yer Alıyor”

IMF kemer sıkma programlarının tipik özelliklerinden biri olan kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi, çalışan sayısının azaltılması ve maaşların düşürülmesinin de pakette yer aldığına dikkat çeken KESK Şubeler Platformu Sözcüsü Murat Harata, Kamu işçi alımı emekli olanlarla sınırlanırken, takviye işçi sayısı kademeli olarak azaltılıyor. TÜİK’in datalarına nazaran işsizliğin devasa boyutlara ulaştığı günümüzde, “üç yıl daha bekleyin” demek gençlerin umutlarını söndürmek manasına geliyor. 2024 yılı itibariyle kamuda 5 milyon 200 bin kamu çalışanı bulunmakta ve bu işçi zati yetersizdir. Kamu çalışanının toplam istihdama oranı OECD ortalamasının %18 olduğu yerde Türkiye’de %13’tür. Bilhassa sıhhat ve ofis hizmetlerinde işçi yetersizliği nedeniyle bir işçi, iki yahut üç kişinin işini yapmak zorunda kalmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre, resmi öğretmen açığı 68 bindir ve 100 bin öğretmenin hemen istihdam edilmesi gerekmektedir. Bu ağır tabloya karşın kamuda istihdamın sonlandırılması, 85 milyonun sıhhatini ve gençlerin geleceğini karartmaktadır” dedi.

“Uzaktan ve Esnek Çalışma Modelleri Hedefleniyor”

Harata kelamlarını şöyle sürdürdü: “Paket, esnek ve uzaktan çalışma modellerinin geliştirilmesini hedeflemektedir. Pandemi periyodunda provası yapılan bu çalışma biçimi, kamuda temel istihdam biçimi haline getirilmek istenmektedir. Bu durum bilhassa bayanların istihdam imkanlarını daraltacak ve cinsiyetçi iş kısmını pekiştirecektir. Kamuda işçi servis hizmeti, savunma ve güvenlik hariç kaldırılmaktadır. Bu hizmetten yararlanan sonlu sayıdaki işçi de mağdur edilmektedir.” Pakette lojman kiraları ve toplumsal tesis fiyatlarının piyasa şartlarına nazaran artırılmasının öngörüldüğüne de dikkat çeken Harata, “Lojman kiralarının artması, kamu işçilerinin maaşlarının yarısından fazlasının lojman kirasına gitmesi manasına geliyor. Mevcut toplumsal tesislerin iktisada kazandırılması ismi altında yandaşlara satılması hedefleniyor. Ayrıyeten, muhalefetin kazandığı belediyelerin hizmet sunamaz hale getirilmesi amaçlanıyor.” diye konuştu.

“Emekçilere Bir Saldırıdır!”

Paketin, “kamuda tasarruf ve verimlilik paketi” ismi altında işçilere yönelik bir taarruz paketi olduğunu söyleyen Harata son olarak şunlara değindi: “KESK olarak, bu akın paketine karşı uğraş edeceğiz ve gerekli adımları atacağız. Tasarruf paketine karşı, “Yoksulluk, İşsizlik, Güvencesizlik Paketine Hayır! İşçiler Tasarruf Paketi Altında Yürütülen Akın Siyasetlerine Sessiz Kalmayacak!” şiarı ile aksiyonlarımızı sürdüreceğiz. Kamudan tasarruf değil Saray harcamalarından tasarruf edilsin. Vergide adalet sağlansın, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınsın. Yandaşlara yapılan döviz garantili projelere ve Kur muhafazalı mevduat soygununa son verilsin. Saray harcamaları kısılsın. İşçi eksikliği giderilsin, torpile ve siyasal kadrolaşmaya son verilsin. Angarya çalışma yasaklansın, esnek ve uzaktan çalışma yönetmeliği sonlandırılsın. Gerçek ve özgür toplu kontrat şartları sağlansın. Emeklilere insanca yaşayacakları maaş verilsin.” (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim