yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Haliç Kürek Yarışları’nın ödül töreninde konuştu

Open 27 Plus Bayanlar kategorisinin şampiyonuna mükafatını veren İmamoğlu, konuşma öncesi kendisini ‘geçen ayın şampiyonu’ halinde anons eden sunucuya espriyle karşılık verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Haliç Kürek Yarışları’nın ödül töreninde konuştu


İmamoğlu, “Sportif bir temasla, siyasetle ve siyasi çabayla eşleşti. Ben de diyorum ne vakit şampiyon oldum ben. Bu farklı o başka. Vallahi seçimlerde şampiyon olmak değil, temel seçimden sonra düzgün hizmetler yapıp gönüllerde şampiyon olmak.  

Biz oraya talibiz” dedi. İstanbul’un konut sahipliği yapacağı 2027 Avrupa Oyunları için önümüzdeki günlerde protokol imzalanacağını kaydeden İmamoğlu, “Tabii temel gayemiz olan 2036’da bu hoş kadim kentte iki kıtanın bir ortaya geldiği bütün kültürlerin, bütün insanlığın tahminen de yüzyıllar uzunluğu buluştuğu harika kentte olimpiyatları yapmak.

Dünya Olimpiyat Komite Lideri’ne da şöyle demiştim;  ‘Evet, olimpiyata İstanbul’un muhtaçlığı var. İstanbul’un bunu çok istiyor. Lakin şunu söyleyeyim. Olimpiyat oyunlarının da İstanbul’da olimpiyat yapmaya muhtaçlığı var’ dedim. Dünyaya en hoş bildiri buradan çıkar diye söylemiştim” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İBB iştiraki Spor İstanbul’un 2021’den bu yana düzenlediği Milletlerarası Haliç Kürek Yarışları’nın etapları renkli imajlara ve kıyasıya rekabete sahne oluyor. Yarışları izlemek için İBB Haliç Su Sporları Merkezi’ne gelen İmamoğlu, atletlere muvaffakiyetler dileyip sporseverlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Beyoğlu Belediye Lideri İnan Güney, Eyüpsultan Belediye Başkanı Mithat Bülent Özmen ve Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş da yarışlara tanıklık etti.

GÜNEY: HALİÇ’İN SPORLA, SANATLA, KÜLTÜRLE  BULUŞMASI ÇOK KIYMETLİ

Etabı tamamlanan Open 27+ Bayanlar kategorisinin ödül törenine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Beyoğlu Belediye Lideri İnan Güney birer konuşma yaptı. Güney konuşmasında, “Bugün burada bu coşkuyu, sporla, sanatla, kültürle buluşmayı görmüş olmak, buralarda doğmuş, büyümüş beşerler için sahiden çok değerli.   Haliç’in dönüşümüne kültür sanatla buluşmasına, sporla buluşmasına vesile olan vizyonuyla, Beyoğlu’na büyük katkı sunan büyükşehir belediye liderimize huzurlarında Beyoğlu ismine, Beyoğlu’nda çocukluğu geçmiş birisi olarak çok teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

“ESAS SEÇİMDEN SONRA ÂLÂ HİZMETLER YAPIP GÖNÜLLERDE ŞAMPİYON OLMAK”

Güney’in akabinde sunucunun ‘geçen ayın şampiyonu’ yakıştırmasıyla sahneye çıkan İmamoğlu, “Sportif bir ilişkiyle, siyasetle ve siyasi çabayla eşleşti. Ben de diyorum ne vakit şampiyon oldum ben. Bu farklı o başka. Vallahi seçimlerde şampiyon olmak değil, temel seçimden sonra yeterli hizmetler yapıp gönüllerde şampiyon olmak.   Biz oraya talibiz” diye konuştu.

“ÖNEMLİ BİR SANAYİ YAPISINI TEKRAR YAPILANDIRACAĞIZ”

Haliç Kürek Yarışlarının 4’üncüsünü gerçekleştirdiklerini kaydeden İmamoğlu, Haliç’in güçlü tarihi ve tabiatına dikkat çekti. İmamoğlu,” Yıllar akıp gittiğinde uzun yıllar sonra dünyanın en büyük kürek ekiplerinin gelip Haliç’te yarış yapıp burada şahitlik yapan sizler diyeceksiniz ki ben bu işin birinci başlangıcında vardım, oradaydım. Aramızdaki gençler tahminen o vaktin eğitimcileri, yöneticileri, kulüp liderleri, hatta belediye liderleri olacaklar. Ve diyecekler ki evet biz bu işin başlangıcında vardık. Bugün geldiği noktadan gurur duyuyoruz. Gurur duyulacak bir tertip başladı. İnşallah hiç durmadan yoluna devam edecek. Haliç çok özel bir alan.  Her istikametiyle çok özel. Kültürü, sanatı, tarihi, birebir vakitte çok özel estetik yapıları, inanılmaz coğrafyası doğasıyla birlikte harikulade fırsatlar sunan bir yer. Burada çok özel adımlarımız var. Haliç Tersanesi’ndeki müzeyi kesinlikle görün. Orada bir deniz müzesi de çalışıyoruz. Tıpkı vakitte orada işleyen bir tersaneyi de görebiliyorsunuz. Karşıda süper bir var ki yanında tekrar kıymetli bir sanayi yapısını tekrar yapılandıracağız ve İstanbul’umuza armağan edeceğiz” tabirlerini kullandı.

EVET, OLİMPİYATA İSTANBUL’UN MUHTAÇLIĞI VAR AMA…

Paris ziyaretindeki izlenimleri paylaşan İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“İki gün Paris’teydim. Orada harikulâde bir 2024 Olimpiyat Oyunları hazırlığı vardı. Belediye lideriyle birlikte üzerinde oldukça konuştuk.  Bizim de İstanbul’da ki bu ay Mayıs ayı içinde ön protokolümüzü Roma’da, sonra Bükreş’te dünyanın bütün olimpiyat komite liderlerinin buluştuğu bir ortamda sunumunu yaparak 2027 Avrupa Oyunlarını İstanbul’da yapmak üzere imzalayacağız. Avrupa Oyunlarının tahminen de en fantastik, en özel sayfalarından birisi de su sporları olacak, kürek, sörf gibi…  Bu noktada da güçlü adımlar atmaya devam edin. Alışılmış temel amacımız olan 2036’da bu hoş kadim kentte iki kıtanın bir ortaya geldiği bütün kültürlerin, bütün insanlığın tahminen de yüzyıllar uzunluğu buluştuğu harika kentte olimpiyatları yapmak. Dünya Olimpiyat Komite Lideri’ne da şöyle demiştim;   ‘Evet, olimpiyata İstanbul’un gereksinimi var. İstanbul’un bunu çok istiyor. Lakin şunu söyleyeyim. olimpiyat oyunlarının da İstanbul’da olimpiyat yapmaya gereksinimi var’ dedim. Dünyaya en hoş ileti buradan çıkar diye söylemiştim”

SPORUN YALNIZCA FUTBOLDAN İBARET OLMADIĞINI BÜTÜN DÜNYAYA İSPAT ETMEMİZ LAZIM 

“Türkiye’de sporun yalnızca futboldan ibaret olmadığını bütün dünyaya ispat etmemiz lazım ki yalnızca futbol değil. Futbolmuş üzere davrandığımız da biliyorsunuz bu sefer hengame edip duruyoruz sabahtan akşama kadar. Bir sürü sorunlar.  O konuşuyor, bu konuşuyor… Halbuki spor nedir? Centilmenliktir, hoşluktur; spor barıştırır, spor buluşturur. Sporun lisanı, müzik üzere üniversaldir. Böyleyse asil bir kavram yani dünyanın tahminen de en kıymetli icatlarından, insanlığın en kıymetli icatlarından birisidir spor yapmak. O icat ki hiçbir vakit ilgi azalmaz ona. O bakımdan biz de İstanbul’da sporu, sporcuyu, spor yapma imkanlarını destekleyeceğiz.”

HAYATIMIN HER DEVRİNDE SPORU DESTEKLEDİM 

“Sporcu olmayı çok istemiştim. Spor yönetici oldum. Sportmen olmaya çaba ettim. Hayatımın her devrinde sporu destekledim. Artık de İstanbul namına ve ülkemiz ismine bunu en uygun biçimde yapma çabası içerisinde olacağım.  Haliç Kürek Yarışları’nın 4’ncüsü İstanbul’umuza inşallah uğur getirsin, talih getirsin. Bütün atletlere üstün muvaffakiyetler diliyorum. Burada müsabakanın bile ne kadar pahalı ve asil olduğunu bütün yarışçılarımıza söylemek istiyorum. Madalya kazananların elbette hoş anıları var olacak lakin kazanamayan gençlerimizin, hanımefendilerin, beyefendilerin de böylesi süper bir parkurda yarışın keyfini çıkardıklarını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

ŞAMPİYON GRUP KUPASINI İMAMOĞLU’NDAN ALDI

İmamoğlu, konuşmasının akabinde Open 27+ Bayanlar kategorisinin  şampiyon kadrosu Kocaeli Sümerspor Kürek Kulübü’ne kupasını verdi. Kategorinin 2’ncisi Moda Kürek Spor Kulübü’ne madalyaları Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, 3’ncüsü Haliç Kürek Spor Kulübü de mükafatlarını Kürek Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Emre Düzgün’ün elinden aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ