yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘İSKİ Anadolu Yakası İlçeleri Yatırımları Temel Atma Töreni’nde konuştu

 İstanbul’un geleceğinin planlı, projeli, hakikat yatırımlarla garanti altına alınabileceğine ve problemlerin bu halde çözülebileceğine vurgu yapan İmamoğlu, “Aksi takdirde, kaos üretmeye devam edilir.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘İSKİ Anadolu Yakası İlçeleri Yatırımları Temel Atma Töreni’nde konuştu


Geçmişten bugüne üretilen bir kadro kaotik ortamları düzeltme konusunda, nasıl çabalı olduğumuzu vatandaşlarımız çok düzgün biliyor. Bu kapsamda biz, daima şuna dikkat ettik. İstanbul’un her kuruşuyla şuurlu, planlı, projeli işler yapıyoruz ve işini ehline teslim ederek, bir avuç insanın korunduğu alanlar, mevziler asla üretmedik, üretmeyeceğiz” biçiminde konuştu. “İstanbul’un su kaynaklarının korunup, geliştirilmesinde üzerimize düşen bütün sorumluluğu, kurumlarımız el birliği, iş birliği yaparak yerine getirecektir” diyen İmamoğlu, “Bakın ne demokrasi ne hukuk ne adalet, bu söylediklerimden başka şeyler değil. Hepsi bir bütün. Yani doğayı korumak, demokrasinin bir kesimi.

Ve verimliliği arttırmak, sürdürülebilirliği arttırmak, adaletin bir modülü. O bakımdan yalnızca beşerler ortasındaki hisler değil bunlar; toplumun her modülü, her paydaşı, lakin tıpkı vakitte tabiatla, hayatla ilgili konular” sözlerini kullandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) esaslı kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ), kentin artan su gereksinimini karşılamak için içme suyu depolama kapasitesini artıracak, bölge halkının kesintisiz su muhtaçlığını karşılarken güç verimliliği sağlayacak yatırımlarına devam ediyor. “İSKİ Anadolu Yakası İlçeleri (Kartal, Maltepe, Pendik, Ümraniye) Yatırımları Temel Atma Töreni”, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kartal Belediye Lideri Gökhan Yüksel, Sancaktepe Belediye Başkanı Alper Yeğin, Ataşehir Belediye Lideri Onursal Adıgüzel, Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl, CHP milletvekili Yunus Emre ve İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

“HİÇ DURMADIK”

Kartal Esentepe Mahallesi’nde “Yeni yatırımlarla tam yol ileri” başlığıyla düzenlenen merasimde konuşan İmamoğlu, yeni devirde de suratlarını arttırarak çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı. “Hiç durmadık” diyen İmamoğlu, “Seçimi, bir ‘ara gün’ olarak gördük. Öncesinde dahi, son güne yakın günlerde bile açılış yaptık. Bir hizmeti ziyaret ettik. Bugün amaçlarımızı büyüterek yola devam etmenin de gururunu yaşıyorum. ‘Tam yol ileri’, bizim ismimize bir yalnızca seçim sloganı değildi. Aslında bu seyahatin ana tanımını yapan, ana karakterini sizlere hissettiren bir seyahatin tanımıydı. Tam yol ileri, amaçlarımıza ulaşana kadar durmaksızın çalışacağımızın, 16 milyon İstanbullunun hayatını güzelleştirmek için, bir dakika bile durmaksızın yol almaya kararlı bir takımı olduğumuzu, bir idare olduğumuzu size hissettiren çalışma anlayışımızın tanımı. O bakımdan tekrar tekrar söylemeye devam edeceğiz. ‘Yeni yatırımlarla tam yol ileri’ deyip, motivasyonumuzu en üste daima birlikte taşıyacağız” sözlerini kullandı. 

“BAZEN MUHAFIZLIK, BAZEN ÂLÂ MÜHENDİSLİK ŞART”

İstanbul’u güçlendirmek, güzelleştirmek ve korumak gerekliliği olduğunun altını çizen İmamoğlu, özetle şunları söyledi: 

“Bazen muhafızlık kural, bazen âlâ mühendislik, güzel mimarlık, yeterli plancı, yeterli sosyolog, güzel psikolog… Her türlü sürecin rehabilitasyonunda bireyleri, çevreyi, toplumun her kesitini birbirine kaynaşmada, kaynaştırmada hakikaten harikulâde bir toplum mimarisine gereksinim var. Bu kapsamda çok önemli çalışıyoruz ve bu formda hedefimiz, İstanbul’un geleceğini garanti altına almak. İstanbul’un geleceği; planlı, projeli, hakikat yatırımlarla garanti altına alınabilir, sıkıntılar çözülebilir. Aksi takdirde, kaos üretmeye devam edilir. Geçmişten bugüne üretilen bir ekip kaotik ortamları düzeltme konusunda, nasıl çabalı olduğumuzu vatandaşlarımız çok uygun biliyor. Bu kapsamda biz, daima şuna dikkat ettik. İstanbul’un her kuruşuyla şuurlu, planlı, projeli işler yapıyoruz. Ve işini ehline teslim ederek, bir avuç insanın korunduğu alanlar, mevziler asla üretmedik, üretmeyeceğiz.”

“YENİ BİR DEVRİN BAŞLADIĞI BİR SÜRECİN VARLIĞI, İSTANBULLULAR İÇİN TEMİNATTIR”

“İstanbul’un aleyhine olan bir dönemin sona erdiği, yeni bir anlayışın, yeni bir dönemin, yeni bir periyodun başladığı bir sürecin varlığı, İstanbullular için teminattır. O bakımdan vatandaşa katkı sunan yatırımların, göreceksiniz; siz diyeceksiniz ki, ‘Biz yorulduk, bu grup yorulmadı.’ Ve biz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, yalnızca kendi çalışanlarımıza, takımlarımıza, siyasi yol arkadaşlarımıza, meclis üyelerimize bir takım olarak bakmıyoruz. Tıpkı vakitte 39 ilçeyi, belediye yöneticilerini, liderlerini, bütün gruplarını bir yol arkadaşı kabul ediyoruz. Ve hatta bütün kamuyu, kamu disiplini içerisinde, İSKİ kurumumuz nasıl bizim kanunla tariflenmiş bir kamu kurumuysa, devletimizin her kamu kuruluşuyla da iş birliğini akılla, bilimle, teknikle, ihtiyacı gözeterek iş birliği yapma doğrultusunda bir yol arkadaşı, bir grup arkadaşı olarak görüyoruz. Bu kapsamda iş üretiyoruz. 16 milyon sağlıklı, memnun, üretken olursa; tasarruflu bir ortamı, 16 milyonla birlikte İstanbul’da var ettiğimiz takdirde, biliyoruz ki ülkemiz de sağlıklı, keyifli, huzurlu üretken ve nitekim bu sıkıntı günlerin aşılmasında en aktif aktör olur ve olmaya devam edecektir.”

“ÇOK KIYMETLİ ŞEYLERDEN BAHSEDİYORUZ”

“Çok bedelli şeylerden bahsediyoruz. Su, güç ve tıpkı vakitte israfı engellemek… Yani bu kentte ve bu ülkede, her gün elektrikten tasarruf edebildiğiniz, yenilikçi adımları atabilmek, yeni güç üretim alanlarıyla ekstra güç üretebilmek, tıpkı vakitte suyu da verimli kullanabilmek… Yani bir damla suyun bile kıymetli olduğunu, hepimiz biliyoruz. Hava, iklim; çok farklı bir boyuta evrildi. Bir gün bakıyorsunuz 12-13 derece ölçüyorsunuz, bir gün sonra 22-23 dereceyi ölçtük. Bugün yeniden 13-14 derecelere indi. Şu üç günde bile, karmakarışık, 3 mevsimi bir ortada yaşadığımız bir alanı bize hissettirdi. Bu da gösteriyor ki sevgili dostlar, pahalı yurttaşlarımız, değerli canlar; bu ülkeyi, bu dünyayı hepimiz korumakla yükümlüyüz. Çocuklarımıza inançlı bir gelecek sağlamakla yükümlüyüz. Bu mevzuda da bilhassa su, etraf konusunda verimliliğe, tasarrufa çok değer veriyoruz ve israfın önüne geçecek her türlü yatırımı yapma konusunda da kararlıyız.”

“YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

“İstanbul’un su kaynaklarının korunup, geliştirilmesinde üzerimize düşen bütün sorumluluğu, kurumlarımız el birliği, iş birliği yaparak yerine getirecektir. Bakın ne demokrasi ne hukuk ne adalet, bu söylediklerimden farklı şeyler değil. Hepsi bir bütün. Yani doğayı korumak,

demokrasinin bir kesimi. Ve verimliliği arttırmak, sürdürülebilirliği arttırmak, adaletin bir modülü. O bakımdan yalnızca beşerler ortasındaki hisler değil bunlar; toplumun her modülü, her paydaşı, lakin tıpkı vakitte tabiatla, hayatla ilgili bahisler. Biz, sıkıntıyı bu derece üniversal çerçevede ele alan, güçlü bir takım olduğumuzun, ilçelerimizin, kentimizin, ülkemizin geleceğinin inşasında her attığımız adımın, inanın yalnızca İstanbul’a değil, yakın coğrafyamıza ve hatta bütün dünyaya örnek uygulamalar olduğunun şuurunda bir takımız. Bu kapsamda yolumuza devam ediyoruz. ‘Tam yol ileri’ sloganı, tam da bu periyotta, tam da bu evrede nitekim çok motive edici. Ben görüyorum ki, en ön safta hanımefendilerin olduğu, beyefendilerin olduğu, gençlerin olduğu mükemmel bir İstanbullu takımıyla, hemşehri kümesiyle bu seyahati güçlü bir biçimde sürdüreceğiz. Her birisi, o ‘tam yol ileri’ ruhunu elde etmiş ve bu koşuya hazır bir takım. Hepimiz için bu projelerimiz iyi uğurlu olsun. Yeni açılışlarda, yeni hizmet tanıtımlarımızda ve yeni temel atmalarda buluşmak dileğiyle.”

YÜKSEL: 25 YILLIK ALACAĞIMIZ VARDI, EKREM BAŞKAN’IMIZLA BİRLİKTE ALMAYA BAŞLADIK

“Biz bunlara geçtiğimiz 5 yıldan alışığız” diyen Kartal Belediye Başkanı Yüksel de konuşmasında, “Dolayısıyla sevgili Sancaktepe, Tuzla ve Ataşehir’deki belediye başkanlarımı da bu periyot ağır bir çalışma temposu bekliyor. Bunları, maalesef 2019’dan evvel çok sık göremiyorduk. Bir tabirim oluyordu: ‘25 yıllık alacağımız vardı. Ekrem Başkan’ımızla birlikte, onun adil anlayışıyla birlikte, bunları almaya başladık’ demiştik. Hem yağmur suyu altyapı sıkıntısında hem atık suyu sıkıntısında ve bunların birbirinden ayrışması sorununda, evvel Kartal Meydan’da, Neyzen Tevfik Meydanı’nın ardında, Savarona Caddesi’nde ve sonra Kartal’ın 20 mahallesi’nde, ki mahalle muhtarlarım buradalar, onların şahitliğinde birçok altyapı çalışmalarını da geçtiğimiz 5 yılda sürdürdük ve hala sürdürmeye devam ediyoruz” formunda konuştu. 

BAŞA: DEPOLARIN GÜCÜ GÜNEŞ PANELLERİNDEN SAĞLANACAK

İSKİ Genel Müdürü Başa’nın temeli atılan, yaklaşık 600 milyon liraya mal olacak proje kapsamda verdiği bilgilere nazaran; İstanbul Ümraniye’de 1 adet Terfi Merkezi, Kartal’da 1 adet 15.000 m3 hacimli, 1 adet 10.000 m3 hacimli, 1 adet 5.000 m3 hacimli içme suyu depoları, Pendik İlçesinde 1 adet 10.000 m3, Maltepe ilçesinde ise, 1 adet 5.000 m3 hacimli içme suyu deposu, güneş güç santralleri ile içme suyu deposu rehabilitasyonları yapılacak. Böylelikle; Kartal, Pendik, Maltepe ve Ümraniye bölgesinin içme suyu depolama hacmi, toplamda 42.500m3 artırılacak. İnşa edilecek içme suyu depolarıyla, bölgenin muhtaçlığı olan ek depolama hacmi kazanılmış olmakla birlikte, birebir vakitte terfi ile beslenen bölgeler, inşa edilecek içme suyu depoları sayesinde hem güç tasarruflu biçimde beslenecek hem de kısa müddetli elektrik kesintileri ve terfi arızalarında oluşabilecek su kesintisi ihtimali ortadan kaldırılacak. İçme suyu deposu alanlarında güneş güç santrali yapılarak, yenilenebilir ve sürdürülebilir güç ile tesislerin elektrik gereksinimi karşılanacak. Ayrıyeten gereksinim duyulması durumunda, mevcut içme suyu depolarının rehabilitasyonu yapılarak, su kayıp-kaçaklarının önüne geçilmesi sağlanacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ