yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İdrarı tutmak enfeksiyon riskini artırabilir

Çocuklarda en sık görülen ateşli hastalıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonu.

İdrarı tutmak enfeksiyon riskini artırabilir


Kabızlık, idrar tutma, işeme bozukluğu ve üriner sistem bozukluklarının idrar yolu enfeksiyonuna neden olabileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, “Bu rahatsızlıktan korunmak için bol su tüketimi çok değerli. İdrar torbası tam ve nizamlı olarak boşaltılırsa yani işeme aksiyonu ertelenmezse enfeksiyon riski azalır. Ayrıyeten kabızlığın önlenmesi de alınabilecek önlemler ortasındadır zira kabızlık hem bağırsakların dolmasıyla idrar torbasına baskı yaparak enfeksiyonu kolaylaştırır hem de idrar torbasının rahat boşalmasına mahzur olur. Enfeksiyona taban hazırlamamak için hijyene de çok dikkat edilmeli. Tuvalet temizliğinin bilhassa de kız çocuklarında önden geriye gerçek yapılması gerekir” açıklamasında bulundu.

Çocuklarda böbrek ve idrar yollarına bakterilerin yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerinin; ateş, kusma, karın ağrısı, idrar kaçırma, idrar yaparken yanma, idrarın renginde ve kokusunda değişiklik ve halsizlik olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, “Çocukta klinik olarak idrar yolu enfeksiyonundan şüpheleniliyorsa teşhis koymak için kesinlikle uygun şartlarda alınmış bir idrar örneği gerekli. Bu idrar örneğinden hem idrar tahlili hem de idrar kültürü testi yapılmalı” sözlerini kullandı.

Bol su içmek hem korunma sistemi hem de tedavi

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisinin antibiyotik gerektirdiğini paylaşan Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, “Üreyen mikroorganizmaya ve çocuğun klinik durumuna nazaran şurup ya da iğne formunda antibiyotik tedavileri uygulanabilir. Bol su içmek hem hastalığa yakalanma riskini azaltır hem de tedaviyi takviyeler ve şikayetlerin daha süratli azalmasına yardımcı olur. Burada unutulmaması gereken nokta, hastanın birkaç gün içinde yani kendi güzel hisseder hissetmez tedaviyi sonlandırmasının en büyük yanlışlardan biri olduğudur. Zira şikâyetlerin azalması maalesef enfeksiyonun büsbütün güzelleştiği manasına gelmez ve sorunun kökten çözülmemesi hastalığın tekrarını kolaylaştırır” halinde konuştu.

Çocuklarda yüzde 30-50 ortasında idrar yolu kaçağı oluşuyor

İdrar yolu enfeksiyonunda; yüksek tekrarlama mümkünlüğü, sorunun kaynağının birinci bakışta tam olarak anlaşılamaması ve gelecekte oluşabilecek idrar yolu kaçağı sorunu üzere üç değerli faktörün altını çizen Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, “İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bir çocukta yüzde 50-70 aralığında hastalık tekrarlanıyor. Tıpkı vakitte yeniden enfeksiyonu atlatan bir çocukta ileri devirlerde yüzde 30 ile yüzde 50 olasılığında idrar yolu kaçağı medyana gelebiliyor. Son olarak çocuklardaki idrar yolu enfeksiyonunun böbreklerden mi yoksa mesaneden mi kaynaklandığı birinci bakışta net bir biçimde anlaşılamayabiliyor. Hasebiyle hem sistemdeki enfeksiyonun tam olarak bitip bitmediğini öğrenmek hem de çeşitli kuşkulara sebebiyet veren öbür belirtiler varsa hastanın rastgele bir şikâyeti olmasa bile denetimli idrar analizlerinin ve idrar kültürlerinin yapılması kıymetli. Şayet enfeksiyon aralıklarla tekrarlıyorsa özel böbrek sinemalarıyla böbreklerde yapısal bir sorun olup olmadığını denetim etmek gerekiyor” ihtarında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim