yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İGA İstanbul Havalimanı Avrupa havacılık liderlerini ağırlıyor

İGA İstanbul Havalimanı, havacılık dalının en değerli ve itibarlı etkinliklerinden birine daha mesken sahipliği yapıyor. ACI Europe “Avrupa Havalimanları Kurulu Yıllık Genel Kongresi”, kesimin önde gelen CEO ve üst seviye yöneticileri ile 500’ü aşkın havalimanı profesyonelinin iştirakiyle İstanbul’da düzenleniyor.

İGA İstanbul Havalimanı Avrupa havacılık liderlerini ağırlıyor


İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Selahattin Bilgen: “Türkiye’ye sağladığımız katma bedeli artırmak için çalışmayı sürdürecek, Avrupa’nın ‘ilk üçlü bağımsız paralel pist’ operasyonuyla bölüme liderlik etmeye devam edeceğiz.”

Dünya havacılık bölümü için kritik değere sahip İGA İstanbul Havalimanı, 3-4 Temmuz tarihleri ortasında Avrupa’nın en değerli havalimanı etkinliklerinden “Avrupa Havalimanları Kurulu Yıllık Genel Kongresi”ne (Airport Council International (ACI) Annual Congress & General Assembly) mesken sahipliği yapıyor. 

Avrupa’daki havacılık bölümünün mevcut durumu, karşılaştığı zorluklar ve gelecek beklentileri, bölümün ekonomik durumuna ait içgörüler ve önümüzdeki yıl için siyasetlerin tartışıldığı kongrenin açılış konuşmalarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Selahattin Bilgen ve ACI Europe Genel Direktörü Olivier Jankovec yaptı.

Türkiye’nin 4 saatlik uçuş müddetiyle 1,4 milyar insanın yaşadığı 67 ülkenin merkezinde çok değerli bir lokasyonda yer aldığını söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 169 ülkeden 2 bin 110 havalimanının temsilcisinin yer aldığı ACI Europe Genel Kongresi’nin Avrupa ve Asya-Pasifik coğrafyalarının merkezinde yer alan İstanbul’da düzenlemesinin son derece yerinde olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 2002 yılından itibaren yürüttükleri hava ulaşım siyasetleri ve faaliyetleriyle, Türkiye’nin dünyada en süratli gelişim gösteren ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Uraloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İç çizgi yolcu nakliyatını rekabete açmamız, havacılık dalımız açısından bir milattır. 2002’den bu yana etkin havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye çıkardık ve Türkiye’yi dünyanın ‘en geniş uçuş ağına sahip’ ülkelerden birine dönüştürdük. ‘Hava Ulaştırma Anlaşmamız’ bulunan ülke sayısını 81’den, 174’e yükselttik. Böylelikle dış sınırlarda 50 ülkede 60 noktaya düzenlenen uçuş ağımıza 286 yeni nokta ekleyerek 131 ülkede 346 noktaya ulaştırdık. 2002’de iç ve dış sınırlarda seyahat eden yaklaşık 34,5 milyon olan yolcu sayımızı da 2023 yılında 214 milyonun üstüne taşıdık.” 

 Bakan Uraloğlu: “Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle dünyada ise global bir havacılık merkezi olduk”

İGA İstanbul Havalimanı’nın günlük ortalama 1.520 uçuş ile Avrupa’nın en ağır havalimanı olmayı yıllardır sürdürdüğünü belirten Uraloğlu, ACI Europe’un dün açıklanan “Havalimanı Sanayisi İlişki Raporu”na da değindi. Türkiye’nin ve İGA İstanbul Havalimanı’nın bölüm açısından kayda bedel başarılara imza attığını belirten Uraloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: İGA İstanbul Havalimanı, direkt ilişki açısından Avrupa sıralamasının tepesinde yer alıyor. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle Türkiye, havacılık alanında Avrasya bölgesinde önder, dünyada ise global bir havacılık merkezi oldu. 2018 yılında hizmete açtığımız İstanbul Havalimanı ile birlikte İstanbul; havacılık alanında dünyanın en büyük global transit merkezlerinden biri hâline geldi. İstanbul Havalimanı, global planda savlı havayolu şirketlerine faaliyet merkezi hizmeti verebilecek çok kıymetli bir üs olabilme potansiyelindedir.” 

Sayısız medeniyetin ve kültürün izlerini taşıyan İstanbul’u dünyaya tanıtma fırsatına sahip olmaktan gurur duyduklarını söyleyen İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Selahattin Bilgen, Doğu ve Batı ortasında ‘küresel kontağın simgesi’ ve ‘dünyaya açılan kapı’ olan İGA İstanbul Havalimanı’nın ve Türk havacılığının son yıllardaki süratli büyümesinin altını çizerek, bu muvaffakiyetin bilhassa turizmde ve Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişiminde oynadığı role değindi. 

 Bilgen: “Avrupa’nın ‘ilk üçlü bağımsız paralel pist’ operasyonuyla dala liderlik etmeye devam edeceğiz.” 

İGA İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’ye sağladığı katma bedeli artırmak için çalışmalarına devam ettiğini belirten Bilgen şöyle devam etti: 

“Avrupa ve Asya’nın kesişim noktasındaki stratejik pozisyonumuz, 316 destinasyona uçan 100’den fazla havayoluyla çalışma başarımız global ölçekteki kritik rolümüzü vurgulamaktadır. Tesir alanımızı daha da büyütmek için şu anda üç bağımsız ve iki yardımcı pist ile yıllık 90 milyon yolcuyu ağırlama kapasitemizi geliştirecek yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yakın gelecekte Avrupa’nın ‘ilk üçlü bağımsız paralel pist operasyonu’nu başlatarak dala liderlik etmeye devam edeceğiz.” 

Bilgen, Avrupa’daki havalimanlarının operasyonel harikalığı için çalışan ACI Europe’un “2024 Havalimanı Sanayisi İlişki Raporu”nda İGA İstanbul Havalimanı’nın muvaffakiyetinin bir sefer daha tescillendiğini tabir etti.   Avrupa’daki direkt ve dolaylı toplam hava irtibatının pandemi öncesi (2019) düzeylerin %14 altında kaldığının ortaya konulduğu Rapor’da, İGA İstanbul Havalimanı’nın performansının ise pandemi öncesi düzeyine kıyasla yüzde 9 arttığı ortaya konuldu. ACI Europe ayrıyeten, ‘doğrudan bağlantı’ açısından Avrupa’daki birinci havalimanı İGA İstanbul Havalimanı’nın, Orta Doğu’ya ‘en iyi’, Asya-Pasifik’te ise ‘en düzgün ikinci’ direkt kontağa sahip havalimanı olduğunu; bu ilişkilerin geçen yıla kıyasla yüzde 23 arttığını açıkladı.

 ACI Yöneticisi: “İGA İstanbul Havalimanı etkileyici bir büyüme sergiledi”

ACI EUROPE Genel Yöneticisi Olivier Jankovec ise yaptığı konuşmada; Avrupa havacılık bölümünün genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kesimin trafik ve iktisatta pandemi sonrası ‘yeni normali’ yaşadığı devirden geçtiğine değinen Jankovec, 2023 yılında Avrupa’da taşınan yolcu sayısının 2019’un altında kaldığını tabir etti. Jankovec şöyle konuştu: “Avrupa’daki havalimanlarının yüzde 47’si Mayıs ayı prestijiyle pandemi öncesi düzeylere büsbütün dönmüş durumda. Lakin, birtakım havalimanları hâlâ düşük düzeylerde seyrediyor ve bunda jeopolitik gelişmelerin de tesiri var.” 

Öte yandan İGA İstanbul Havalimanı’nın 2018’den bugüne “etkileyici bir büyüme” sergilediğini vurgulayan ACI Yöneticisi Jankovec“Londra en ağır havalimanı olmaya devam ederken, İstanbul Havalimanı ise etkileyici bir büyüme ile 2018 yılında 5’inci sıradayken bu yıl 2’inci sıraya yükseldi. Kesim olarak şu ana kadarki en hoş yaza hazırlanıyor üzereyiz; bu yıl yüzde 5’lik bir büyüme bekliyoruz” dedi.

Sektördeki riskleri de aktaran Jankovec, yedek kesime erişim, bakım-onarım, enflasyon, işsizlik üzere meselelerin öne çıktığını bildirerek konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Avrupa’daki pek çok havalimanı kapasite artışı ve verimliliğe odaklanmış durumda. Bu havalimanlarının büyüme planları ve gelecek gayeleri epey umut verici. AB genişlemesi sonucunda hava yoluyla ilişki konusunda daha fazla talep yaratması, jeopolitik gelişmeler, globalleşme, iklim değişikliği ve altyapı sorunları kesimi direkt ilgilendiriyor. 

Havalimanı kapasitelerinin düşük olması, özellikle İGA’nın yaptığı üçlü bağımsız paralel pist üzere kapasite geliştirme çalışmalarının ehemmiyetini ortaya koyuyor ve bunları takdirle karşılıyoruz. Dalda önümüzdeki devirde 240 ila 360 milyar dolar ortasında yatırım planlanıyor ve bu da gelirlerin artması zorunluluğunu doğuruyor. Ayrıyeten geleceği şekillendirecek sürdürülebilirlik, inovasyon ve çeşitlendirme, ACI üyelerinin benimsediği yaklaşımlar ortasında yer alıyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ