yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İhracatçılar mesleki eğitim ile katma değer yaratıyor

Türkiye’deki tüm sanayi bölümlerinde orta eleman açığı değerli bir sorun oluşturuyor ve gün geçtikçe nitelikli orta eleman muhtaçlığı artıyor.

İhracatçılar mesleki eğitim ile katma değer yaratıyor


Kesimlerin yaşadığı orta eleman istihdam sorununu çözmek için mesleksel eğitime yönelik kapsamlı projeler gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu işbirliğinde “Ege Dış Ticareti” paneli düzenledi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Ege Bölgesi, 2023 yılında 42,6 milyar dolarlık ihracata imza attı. Sanayi cephesinde nitelikli eleman açığını her fırsatta lisana getiriyoruz. Sanayi hayat eğrisine nazaran hangi kesim hangi personellik maliyeti ile yaşayabilir, daha yüksek fiyatlar hangi sanayi ile yaratılır çok açık ve net bir formda ortadadır. Emek ağır dallarımız 500 doların üstündeki minimum fiyatı tolere edemiyor. Bölümlerimizin rekabetçi olabilmesi için aşikâr bir skalada fiyat ödenmesi gerekiyor. İşsizliğin asıl nedeni budur. Birtakım bölümler 500 dolar üstü taban fiyatı kaldıramaz. Endüstride ıslahata gereksinimimiz var. Dallarımızın meslek liseleriyle bağlarını kuvvetlendirmesi, meslek liselerimizin teşvik edilmesi, desteklenmesi, özendirilmesi için projeler yürütüyoruz. IMF’in raporuna nazaran önümüzdeki devirde işlerin yüzde 60’ı yapay zekadan etkilenecek. 4-5 yıl içinde yapay zeka pazarı 2 trilyon dolar civarında astronomik bir pahaya ulaşacak. Meslek liselerimizin müfredatlarını hem kesimlerimizin muhtaçlıkları doğrultusunda hem de yapay zeka, e-ticaret, sürdürülebilirlik ile entegre etmeliyiz.” dedi.  

İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, “Sektörlere nitelikli orta eleman yetiştiren bir kurumuz. İşsizliği kanalize edecek sistemler oluşturmaya çalışıyoruz. İzmir kadar orta elemana gereksinimi olan öteki bir kent daha yok. Birçok organize sanayi bölgeleri, hür bölgeler var. Öğrencilerimiz meslek yüksekokullarına ağırlık vermeli. Mesleksel eğitime yönelik algı değiştirilmeli. Meslek yüksekokulları olarak kesimlerin orta eleman gereksinimini karşılamak durumundayız. Bu algının yıkılması lazım. Kurumumuzda dış ticaret programımız var. Gençlerimizi dalların beklentisine uygun yetiştiriyoruz. EİB ile protokol yaptık. Devlet Dayanakları ile Dahilde İleme Rejimi derslerini müfredata dahil ettik.  Her hafta bir uzmanımız gelerek dersler verdi. Devlet Dayanakları ile Dahilde İleme Rejimi derslerini alan öğrencilerimiz EİB’te stajını yapıyor.” diye konuştu.  

2014-15 devri İktisat Bakan Yardımcısı Türk Eximbank Geçmiş Devir Genel Müdürü Adnan Yıldırım da Türkiye ve dünyanın dış ticaretiyle ilgili sunum gerçekleştirdi.   

Dış Ticarette Sürdürülebilirlik ise İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Programı Başkanı Çağrı Ulu, KOSGEB İzmir Müdürü Dr. Levent Arslan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındişli’nin sunumlarıyla anlatıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim