yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İhracatın Finansmanı Buluşmalarının beşincisi Denizli’de gerçekleşti

İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) kurulduğu günden bu yana ihracatçılara kefalet paketleri ile verdiği takviyesi sürdürürken, finansmana erişim için bir köprü vazifesi üstlenerek ihracatçılar ile bankaları buluşturmaya da devam ediyor.

İhracatın Finansmanı Buluşmalarının beşincisi Denizli’de gerçekleşti


İGE’nin uyumunda, Denizli İhracatçılar Birliği’nin konut sahipliğinde ve Türk Eximbank’ın takviyesiyle Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Odeabank ve Yapı Kredi sponsorluğunda gerçekleşen İhracatın Finansmanı Buluşmaları aktifliği, 200’ün üzerinde ihracatçının iştirakiyle Denizli’de gerçekleştirildi.

Topaç; “İhracatın sürdürülebilir büyümesi için finansmanın ehemmiyetinin şuuruyla hareket ediyor ve Türkiye’nin dört bir yanında ihracatçılara ulaşmaya kıymet veriyoruz” 

Toplantının açılışında konuşan İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Fatih Tuğrul Topaç; “İGE’nin kurulduğu günden bu yana ihracatın sürdürülebilir büyümesi için finansmanın ehemmiyetinin şuuruyla hareket ediyor ve Türkiye’nin dört bir yanında ihracatçılara ulaşmayı önemsiyoruz. İzmir, Bursa, Adana ve İstanbul’un akabinde, değerli bir ihracat lokasyonu olan Denizli ve etrafındaki ihracatçılarımızı finans dünyasıyla bir ortaya getirerek ihracatın finansmanı konusunda birlikte somut tahliller üretmeyi hedefliyoruz.  İGE olarak, ülkemizin ihracat gücünü artırmak ve bu alana daha fazla kaynağın aktarılmasını sağlamak en değerli önceliğimiz. Bu nedenle, kesintisiz ve sürdürülebilir finansmana erişimi sağlamak için kararlılıkla ve sürat kesmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Paydaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz sinerjiyle ülkemizin ihracat potansiyelini artırmaya ve ekonomimizin istikrarlı büyümesine katkı sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “İhracatın Finansmanı Buluşmaları programının Denizli mesken sahipliğinde gerçekleşmesinden onur duyuyoruz”

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “İhracatçılar için şiddetli bir süreçten geçiyoruz. Talep daralması ihracatımızı etkileyen en kıymetli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni siparişlerde ivme kaybı devam ediyor. Başka yandan jeopolitik tansiyonlar nedeniyle artan güç ve hammadde fiyatları da ihracat sayılarımıza yansıyor. Belirsizlikler ihracatçının önünü görmesini zorluyor. Yılın birinci yarısında Denizli’den ihracat gerçekleştirdiğimiz 25 bölümden 12’sinde azalma mevcut. Bilhassa emek-yoğun kesimlerde bu durum daha net bir formda görülüyor. Kurların ihracatçının rekabet edebileceği düzeyde olmaması ve sabit seyri de bir başka değerli başlık olarak karşımıza çıkıyor. İhracat sayılarımıza değinecek olursak, Denizli’den 2023 yılında 4,2 milyar dolar bedelinde ihracat gerçekleştirdik. 2024 yılı Ocak-Haziran devrinde ise ihracatımız yüzde 2,5 artışla 2,1 milyar dolara ulaştı. Son devirlerde, yüksek faiz oranları nedeniyle ihracatçılar, uygun şartlarda finansmana erişmede birtakım zorluklar yaşıyor. Ana ihraç pazarımız olan Avrupa’da dijitalleşme ve sürdürülebilirlikle ilgili gelişmelere ahenk konusunda bilhassa KOBİ seviyesindeki firmaların uygun şartlarda finansmana erişimi gerekiyor.” dedi.

Etkinlikte bankaların üst seviye temsilcileri Bankacılık ve Finans Panelinde ihracatçılara sundukları finansman tahlilleri hakkında bilgi verirken, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) temsilcileri Erdal Çoban, Orhan Özgür ve Uğur Çoban’ın iştirakiyle gerçekleşen panelde, iştirakçiler finansmana yönelik muhtaçlıklarını lisana getirdiler. T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ihracat takviyelerini aktarırken, İGE Genel Müdürü Fatih Tuğrul Topaç ve Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan’ın ihracatçılara sunulan kefalet ve finansman dayanaklarını tanıttıkları sunumlarının akabinde aktiflik sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ