yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İmamoğlu: Buralar, afet anlarında bizim en dayanıklı ve güçlü noktalarımız arasında olacak

İBB, ‘Yuvamız İstanbul’ kreşleri üretiminde yeni bir sisteme geçti. Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi’ndeki “Yuvamız İstanbul” kreşi, modüler prefabrik sistem kullanılarak inşa edildi

İmamoğlu: Buralar, afet anlarında bizim en dayanıklı ve güçlü noktalarımız arasında olacak


İBB, ‘Yuvamız İstanbul’ kreşleri üretiminde yeni bir sisteme geçti. Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi’ndeki “Yuvamız İstanbul” kreşi, modüler prefabrik sistem kullanılarak inşa edildi. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 11 Eylül 2023’ten itibaren minik öğrencileri ağırlamaya başlayan yeni jenerasyon kreşte hem incelemelerde bulundu hem de çocuklarla renkli sohbetler gerçekleştirdi. Kreş imalinde birtakım ilçelerde arazi ve yapılaşmayla ilgili yaşadıkları problemleri, bu teknikle çözdüklerini ve çözmeye devam edeceklerini vurgulayan İmamoğlu, “Buralar -Allah korusun ama- bir afet anında, bizim en sağlam, en güçlü noktalarımızın ortasında olacaklar. Ve buralarda çocuklarımız, anneler, aileler bir kısım eğitimlerine devam edecekler. Kendilerini inançta hissedecekler. Bu ve buna benzeri hizmetleriyle de sürdürülebilir bir afet idare modelini de kentimize kazandırıyoruz” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), modüler prefabrik sistem kullanılarak üretilen Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi’ndeki “Yuvamız İstanbul” kreşini 11 Eylül 2023’te hizmete aldı. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 1650 metrekare alan üzerine heyeti, 200 metrekare inşaat alanına sahip, iki derslikli yeni kuşak kreşte incelemelerde bulundu. İnceleme seyahatinde İmamoğlu’na, CHP Bayrampaşa Belediye Lider adayı Hasan Memnun eşlik etti. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay’dan kreşle ilgili teknik bilgiler alan İmamoğlu, yeni kuşak prefabrik kreşlerin arttırılması tarafında çalışmalar yapacaklarını aktardı. 

 

“BAZI İLÇELERDEKİ ARAZİ VE YAPILAŞMA MESELELERİNİ AŞABİLMEK ADINA…”

Minik öğrencilerini ağırlamaya başlayan kreşi, şantiye halindeyken de ziyaret ettiğini aktaran İmamoğlu, “İstanbul’un en şık, en donanımlı özel öğretim kurumları noktasında, bütün vatandaşlarımıza eşit hizmet vermeyle ilgili yapılarımızı yaptık. Artık 100 sayısına geldik. Hatta aşıyoruz da şantiyelerimizle birlikte. Fakat kimi ilçelerde arazi meselemiz var, yapılaşmayla ilgili problemlerimiz var yerlerin statüsüyle ilgili. Bu mevzularda, bu problemleri aşabilmek ismine da prefabrik yapı üniteleriyle bir arada yapılmasının, nasıl bir usulle çözülebileceğine arkadaşlarım yoğunlaştılar ve Fen İşleri bünyesinde, Proje Etüt bünyesinde yapılan çalışmalarla. Burada gördüğünüz bu üç ana prefabrik yapının, modüler bir yapı olarak yan yana getirildiğinde, iki derslikli çok şık bir kreşimizin bittiğini ve hayata geçtiğini gördük. Kışın ortasında sıcacık, konforlu, ışıl ışıl, parkın içerisinde. Parkta toplumsal kullanımları ona nazaran, çocuklara nazaran tasarlanmış çok şık bir kreşimiz yapıldı” dedi. 

 

“BU MANTIKLA İSTANBUL’UN BİRÇOK NOKTASINDA AŞAMADIĞIMIZ PROBLEMLERİ DA AŞARAK…” 

Bu sistemle, inşaat alanının büyüklüğüyle yanlışsız orantılı olarak, daha çok sayıda derslik yapılmasının mümkün olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Atölye kısmı, temel işlerin yapıldığı kısım. Hatırladığım kadarıyla 1-1,5 ayda montajlarıyla, ince işleriyle toparlanabilecek bir yapı sistemi kelam konusu. Bu mantıkla biz, İstanbul’un birçok noktasında aşamadığımız problemleri da aşarak, kreş sayımızı çok daha üstlere, inşallah 150’nin de üstüne taşıyacağımız periyotta, bize çok büyük katkı sunacak estetik olarak da mimari olarak da çok pahalı bir noktada. Burası Bayrampaşa’da çok kıymetli bir spor kompleksi. Burada çocuklar var, gençler var, farklı branşlarda spor yapan arkadaşlarımız var. Bayrampaşa, çok yetenekli insanlarımızın yaşadığı çok özel bir ilçemiz. Bu bahiste ilçe belediye lider adayımızla da konuştuğumuzda, buraya renk getirdiğini ve renk kattığını gördük. İnşallah bu prefabrik yapıları ağırlaştıracağız.”

 

“BURALAR BİR AFET ANINDA, BİZİM EN SAĞLAM, EN GÜÇLÜ NOKTALARIMIZIN ORTASINDA OLACAKLAR”

Prefabrik sistemle inşa edecekleri kreşlerin, zelzele ve gibisi afet anlarında değerli fonksiyonlar göreceğini kaydeden İmamoğlu, “Buralar -Allah korusun ama- bir afet anında, bizim en sağlam, en güçlü noktalarımızın ortasında olacaklar. Ve buralarda çocuklarımız, anneler, aileler bir kısım eğitimlerine devam edecekler. Kendilerini inançta hissedecekler. Bu ve buna benzeri hizmetleriyle de sürdürülebilir bir afet idare modelini de kentimize kazandırıyoruz. Güçlü bir kent üretme konusunda, buraya gösterdiğimiz 100 milyonlarca liralık yatırımımız, aslında bir yanıyla evet çocuklarımız için fevkalade bir gelecek yatırım, lakin bir yanıyla da afet anında güçlendirilmiş bir kentin varlığı konusunda değerli bir yatırım. İyi olsun. Çok beğendim” tabirlerini kullandı. 

 

BAYRAMPAŞA’DAKİ İBB ŞANTİYELERİNİ GEZDİ

İmamoğlu, kreşte eğitim gören miniklerle de bir ortaya geldi. İmamoğlu ve minik öğrenciler ortasında renkli sohbetler gerçekleşti. İmamoğlu, kreş ziyaretinin akabinde İBB’nin Bayrampaşa’daki birtakım şantiye alanlarında da incelemelerde bulundu. İmamoğlu; Kartaltepe Mahallesi’ndeki Zeminaltı Otopark ve Camii İnşaatı ile Kocatepe Mahallesi’ndeki Pazar Caddesi 26. Sok. Zeminaltı Otopark İnşaatı şantiye alanlarına ziyaretler gerçekleştirip, İBB bürokratlarından bilgi aldı. 

 

ÖMÜRLERİ 250 YIL

Toplam maliyeti 5.737.935 + KDV olan ve modüler prefabrik sistem kullanılarak üretilen kreşte, 40 öğrenci kapasiteli 2 derslik mevcut. Ön üretimli 5 modülün bir ortaya gelmesiyle oluşturulmuş olan yapının taşıyıcı sistem ömrü, yapılan yaşlandırma testlerine nazaran 250 yıl olarak hesaplandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ