yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İnegöl Belediyesi Çiftçisinin Yanında

İnegöl’ün güzel bir sanayi kenti olduğu kadar birebir vakitte uygun bir tarım kenti olduğuna vurgu yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününe ait yaptığı açıklamada kente mahsus bir tarım modelini ilmek ilmek işleyerek hayata geçirdiklerini söz etti.

İnegöl Belediyesi Çiftçisinin Yanında


Taban; teknolojinin tarıma entegre edilmesi, güç birliği, yenilikçi proje ve uygulamalar ile İnegöl Belediyesi’nin İnegöl Tarım Modeliyle çiftçisinin yanında olduğunu söyledi.

Güçlü bir sanayi kenti olan İnegöl’de tarım kesimi de son yıllarda yakaladığı ivmeyle isminden sıkça kelam ettirir hale geldi. Kentin bereketli topraklarında yetişen pek çok eser hem yurt içi hem yurt dışında damakları tatlandırırken, İnegöl Belediyesi de tarıma sağladığı katkı ve takviyelerle bu alanda ivmenin yükselmesinde değerli bir rol oynadı. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününe ait bir açıklama yaparak tarımda güç birliğini sağlayan ve tüm çiftçileri tek çatı altında toplayan Üreten Çiftçiler Kooperatifi, bu kooperatif etrafında farklı alanlarda yapılan yenilikler ve çalışmalarla, İnegöl Tarım Modelini anlattı.

“14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

İnsanlık için üretimin kıymetli, ziraî üretimin ise hayati olduğuna dikkat çeken Lider Taban, “Özellikle pandemi sürecinde gördük bunu, kısıtlamalar başladığında herkes besin stoğu için marketlere koştu. İnegöl olarak bizim elimizde de bu manada bir güç var, bereketli topraklarımız. Bu topraklar bizlere bir lütuf. Bizler de elimizden geldiğince en düzgün halde toprağı işleyip ziraî üretimi güçlendirmek zorundayız. İnegöl Belediyesi olarak bu niyetle üreticimizin, çiftçimizin her an yanında olduk ve olmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü de kutluyorum” dedi.

“İNEGÖL TARIM MODELİNİ İLMEK İLMEK İŞLİYORUZ”

Teknolojinin de entegre edildiği İnegöl Tarım Modeli hakkında da açıklamalarda bulunan Lider Alper Taban, şöyle konuştu: “Bizler mahallî idare olarak kentimizin bu kıymetine katkı sağlamak, tarımı daha yüksek sesle konuşmak, ayrıca kentlere ve hatta ülke sathında tarım siyasetlerine örnek olacak İnegöl Tarım Modelini ortaya çıkarmak ismine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnegöl Tarım Modelini adeta ilmek ilmek işliyoruz. Bu kapsamda birinci iş olarak kentteki çiftçiler ortasında güç birliğini sağlayacak Üreten çiftçiler Kooperatifini kurduk. Böylelikle İnegöl Mobilyası markasında olduğu üzere tarımda da marka olmayı hedefliyoruz. Kooperatifimizin birinci faaliyeti olarak da bereketli topraklarımızda yetişen eserlerin depolanması ismine yeni bir soğuk hava deposunu kentimize kazandırdık. Ardından Özündenkuru ismiyle oluşturduğumuz meyve ve zerzevat kurutma tesisini hizmete açtık. Bu tesislerle çiftçimiz eserini işleyip daha katma pahalı hale getiriyor. Yararını arttırıyor. Tıpkı vakitte bir markaya da sahip olmuş olduk. Artık sırada yeni maksatlar, yeni tesisler var. Yekvücut halde tüm çiftçilerimizle özgün bir İnegöl Tarım Modelini ortaya koyarak bu modelle tüm Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz.”

ÜRÜNLER İŞLENEREK PAZARLANACAK

“Çiftçilerimizi tıpkı çatı altında toplayan kooperatifimiz aracılığıyla İnegöl’de ürettiğimiz eserleri kentimizde daha nitelikli hale getirerek bu tesislerimizde depolayacağız, kurutma ve paketleme tesislerinde işleyip kendi pazarlama ağımızı da oluşturarak direkt nitelikli alıcıya ulaştıracağız. Bu sayede çiftçimizin tarlada toplayıp aracılarla ucuza sattığı eseri biz kendi bünyemizde işleyip daha güzel kârlarla satmayı, çiftçimizin çıkarını arttırmayı hedefliyoruz.”

ÜRETİCİ TEKNOLOJİK YATIRIMLARLA DESTEKLENİYOR

“Üreten Çiftçiler Kooperatifini teknoloji ile donatarak hem üreticilerimizin maliyetini düşürmeyi hem de güç tasarrufu sağlamayı hedefliyoruz. Bu tarafta adımlar atıyoruz. Bu kapsamda Deydinler Mahallesinde kurulan Üreten Çiftçiler Kooperatifi soğuk hava deposunda Güneş Güç Sistemi suramı 2023 yılı birinci çeyreğinde tamamlanmıştı. En büyük masraf kalemi olan elektriği karşılamak ismine TKDK’nın yüzde 65 takviyesi ile soğuk hava deposunun çatısında 558 adet güneş güç paneli kuruldu. Gücünü kendi üreten tesisimiz, böylelikle üreticimizin maliyetlerini de düşürmüş oldu.”

ÜRETİCİYE HER ALANDA TAM DESTEK

“Çiftçimizin ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik yenilikleri, değişim ve dönüşümü takip etmesini istek ediyoruz. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışı fuarlara seyahatler düzenliyoruz. İstiyoruz ki kentimizin üreticisi en uygununu görsün, amacını en üste koysun. Tarım ve hayvancılıkta çiftçimize makina ve ekipman dayanaklarımız de oluyor. İlçemizde yetiştiriciliği yapılan 60 bin dolayında küçükbaş hayvanımız için küçükbaş hayvan dezenfekte havuzu projesini hayata geçirdik. Bu proje üreticilerimizi mali ve tıbbi açıdan, hayvanlarımızı da parazit ve kene üzere haşerelerden korumakla birlikte yavru atımlarını önlemekte ve insanlara bulaşmasını da engellemektedir. Küçükbaş hayvan yıkama havuzumuz hayvancılığın olduğu tüm kırsal mahallelerimizde fiyatsız olarak hizmet veriyor. Birebir vakitte kentimizde Küçükbaş Hayvancılık Şenlikleri ile hem bölüme taraf veriyoruz hem de İnegöl’e has kıvırcık ırkını dünyaya tanıtıyoruz. Bu şenlikte küçükbaş hayvancılığın kalbi adeta İnegöl’de atıyor. Yurt içi ve yurt dışından iştirakler oluyor. Kesim profesyonellerinin buluştuğu bir tertip. Tarım ve hayvancılığın her alanında varız ve her alanda üreticimizi desteklemeye çaba ediyoruz. Çiftçilerimizin talebi üzerine taş toplama makinesi alımı yaptık. Kırsal mahallelerimizde fiyatsız olarak kullanıma sunduğumuz aracımızla kısa müddette pek çok yerimiz taştan temizlendi. Bilhassa ekipman takviyesini önemsiyoruz. Bu alanda yaptığımız çalışmalara bakarsak; örnek kestane eğitim bahçesi, ceviz soyma makinesi, zirai ilaç dolum merkezi, yaban mersini, çilek, şeftali ve cerrah kuru fasulyesi üzere eserleri tanıtmak ismine şenlikler, arı kovanı dağıtımları, tohum ve fidan dağıtımları, en hakikat üretimi yapmak ismine fiyatsız toprak tahlili hizmeti ve eğitim seminerleri üzere pek çok alanda üreticimizi destekliyoruz.”

TARIMDA BİLİM VE TEKNOLOJİ DÖNEMİ

“Tarımda bilim ve teknolojiyi kullanmak istiyoruz. Bunun için iki kırsal mahallemizde klâsik prosedürlerin yanı sıra yeni formüller ve tarıma yönelik bilimsel gelişmelerin de takip edileceği Tarım Kitaphaneleri oluşturduk. Birebir vakitte ülkemizde son devirde insansız hava araçları ve drone teknolojisi her alanda kullanılıyor. Biz de bunu TARNET aracılığıyla yapılan iş birliği sonucunda kentimizde tarımda uygulamaya başladık. Drone ile bahçe ilaçlama denemeleri yapıldı, hoş sonuçlar da aldık. Üreticilerimizi buna yönlendirmeye, teknolojik gelişmeleri kentimize entegre etmeye devam edeceğiz. Her imkanı kentimizde kullanarak gelişen teknolojilerle birlikte biz de gelişeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ