yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İş Yavaşlatma Eylemi Milli Ekonomiye Zarar Veriyor

Hava Taksi İşletmeleri Derneği (HATİD) Yönetim Kurulu Lideri Zafer Yeşilgül, Türkiye genelinde hava trafik kontrolörlerinin başlattığı iş yavaşlatma aksiyonlarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

İş Yavaşlatma Eylemi Milli Ekonomiye Zarar Veriyor


Yeşilgül, bu aksiyonların iniş ve kalkışlarda önemli gecikmelere sebep olduğunu ve gerek özel jetlerin, gerekse havayolu şirketlerinin milyonlarca dolar ziyan etmesine yol açtığını belirtti.

Maddi Kayıplar Yaşanıyor

Zafer Yeşilgül yaptığı basın açıklamasında aksiyonların uçuş gecikmelerine neden olduğunu, bu durumun bilhassa vakitle yarışan iş insanları ve acil durumlar için kullanılan özel jetler için büyük sorun teşkil ettiğini söz etti. Havayolu şirketlerinin gecikmeler nedeniyle kıymetli maddi kayıplar yaşadığını belirten Yeşilgül, yolcu tazminatları, yakıt maliyetlerinin artması ve uçakların yerde beklemesi üzere çeşitli kalemlerden kaynaklanan ziyanların altını çizdi.

Sivil Havacılık Kanunu’nda Tartışmalı 26. Unsur Süreci Tetikledi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komitesi’nde Türk Sivil Havacılık Kanunu’nda önerilen değişikliklerin görüşüldüğünü söz eden Yeşilgül, çalışanların reaksiyonu üzerine tartışmalı olan 26. hususun geri çekildiğini hatırlatarak, açıklamasında kelam konusu hususun, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde (DHMİ) misyon yapan pilotlar, hava trafik başkontrolörleri ve hava trafik kontrolörleri için ek ödemelerin belirlenmesini içerdiğini lisana getirdi. Yeşilgül, “Sendika ve derneklerin, kanun teklifinin 26. unsurunun tüm DHMİ çalışanlarını kapsayacak biçimde revize edilmesi  ekonomiye yük olmayan adil bir Havacılık Tazminatı düzenlemesi gerekir” dedi.

Taraflar Ortasında Yapan Diyalog Şart

Yeşilgül, hava trafik kontrolörlerinin başlattığı iş yavaşlatma hareketlerinin hem özel jetler hem de ticari havayolları için önemli maliyetler doğurduğunu ve ulusal iktisada ziyan verdiğini vurguladı. Bu sorunun tahlili için ivedilikle adımlar atılması ve taraflar ortasında yapan bir diyalog kurulması gerektiğini belirtti.

Askeri Hava Trafik Kontrolörleri Unutulmasın

Yeşilgül, grevin haklı yanları olmasına rağmen, bu tazminattan birçok meydanda sivil trafiğe hizmet veren askeri hava trafik kontrolörlerini de kapsayacak bir düzenleme olması gerektiğini söyledi. Eşit işe eşit maaş verilmesi gerektiğini vurgulayan Yeşilgül, hali hazırda; Konya, Malatya, Diyarbakır, Cengiz Topel, Merzifon ve Batman meydanlarında tüm sivil trafik hizmetlerinib askeri hava trafik kontrolörler tarafından sağlandığını  ve birçok meydanda sivil ve askeri kontrolörlerin tıpkı kulede hizmet ürettiğini belirterek, Akdeniz’in büyük bir kısmının hava trafik yaklaşmasını İncirlik Üssü’nde misyonlu askeri kontrolörlerin verdiğine dikkat çekti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ