yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

“İşinizi severek yapın, dürüst çalışın, hayal bile edemeyeceğiniz başarı peşinden gelecek”

Türkiye tarım eserleri ihracatında 50 milyar dolara taşıyacak gençler taze meyve dalında Türkiye’nin ihracat şampiyonunu ziyaret ettiler

“İşinizi severek yapın, dürüst çalışın, hayal bile edemeyeceğiniz başarı peşinden gelecek”


Tarım kesiminde pandemi sonrasında her ülke üretici istikametini güçlendirmek için stratejiler geliştirmeye yöneldi. Türk tarım kesimi, tarımda verimliliği artırmak için gençlerin meslek planlarını tarım kesimine yönelik yapmalarını sağlamak hedefiyle gençlerin önüne büyük fırsatlar sunuyor. 

Gençleri tarım bölümüne kazandırmayı öncelikli gayeleri ortasına alan Ege Bölgesi’nin bitkisel eser ihracat başkanı Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi”ni ikinci defa hayata geçirirken, proje kapsamında gençlere tarım dalını 360 derece tanıtıyor. 

Eğitim programı hem teorik hem pratik içeriyor

“Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi”nde; ziraat mühendisliği ve besin mühendisliği mezunu ya da öğrencisi 82 gençle ortak hareket eden EYMSİB, gençleri; tarım dalında bahislerinde uzman isimlerle teorik derslerde buluştururken, gençlere işletme ve bahçe ziyaretleri imkanı sunarak gençlerin pratik yapmalarına da yer oluşturuyor. 

Gençler tarım işletmesinin tozunu yuttu

Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının 35 milyar dolardan, 50 milyar dolara gençlerin ortaya koyacağı projeler ve gençlerin sinerjisiyle ulaşabileceğine inanan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi”nin üçüncü haftasında gençlerin işletme tozunu yutmalarına aracılık etti. 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri Hayrettin Uçak, gençlerin dalla ilgili sorularına karşılık verdi. 

Uçak; “İşinizi severek yapın, çalışın, muvaffakiyet akabinde kesinlikle gelecek”

Gençlere, “İşinizi severek yapın, çalışın, muvaffakiyet akabinde kesinlikle gelecek, hiçbir şey güç değil” diye seslenen Uçak, genç girişimcilere kendi meslek seyahatini anlattı ve işlerini severek yaptıkları takdirde hayallerinin bile ötesinde muvaffakiyete ulaşacakları bildirisini verdi.

Başkan Uçak; “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Projesiyle tarım kesimine gençleri kazandırmayı hedefliyoruz. Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencileri ve mezunları, bitkisel üretim alanında kendisini geliştirmek isteyen tüm teşebbüsçü ve üreticiler bizim gaye kitlemiz. Tarım bölümü emek verdiğiniz takdirde karşılığını alacağınız bir bölüm. Ben işini severek, çalışarak başarılı olunabileceğinin en canlı örneklerinden birisiyim. Sizlerde başarabilirsiniz” diye konuştu. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin gençleri tarım dalına kazandıracak “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi” yanında besin kayıplarını önlemek ve besinde kalıntısız üretim yapmak için ağır bir tempoda çalıştıklarını paylaşan Lider Uçak kelamlarını şöyle tamamladı; “6 yıldır istikrarlı bir biçimde ihraç ettiğimiz eserlerde kalıntı meselesini ortadan kaldırmak için ’Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz Projesi’nde ihracatımızda güçlü olan 9 eserden numuneler alıp tahliller yapıyoruz, tahlil sonuçlarına nazaran üretici bilgilendirme toplantılarımızda üreticilerimizi bilgilendiriyoruz. ‘Gıda Kayıplarının Tespiti Projesi’nde Ege Üniversitesi ile iş birliğinde besin kayıplarını minimize etmeye çalışıyoruz. Besin kayıplarını ortadan kaldırmak için gençlerimizden de projeler bekliyoruz. ‘Akdeniz Meyve Sineği ile Biyoteknik Mücadele’ projesi de besin kalitesini artırmak için yürüttüğümüz projelerden birisi. Yaş meyve zerzevat kesimi olarak bayan istihdamının ağır olduğu bir iş koluyuz. Narenciye, nar, domates ve başka eserlerde düzgün tarım evraklarıyla üretim yapıyoruz.”

Yaş meyve zerzevat dalında 8 yıldır Türkiye İhracat Şampiyonu olan Uçak Kardeşler Besin Ticaret A.Ş.’nin Seferihisar’daki narenciye sürece tesisini Fabrika Müdürü Kasım Aydoğdu mihmandarlığında gezen gençlere, işletmeye eser kabulden paketlemeye kadar olan tüm etapları tanıtıldı. 

Tarım dalında teşebbüsçü olmak isteyen gençler, üçüncü haftada, işletme ziyareti dışında; İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğba Tuğrul’dan Tarım Eserlerinin Markalaştırılması, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım İktisadı Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Karahan Uysal’dan Tüketici Tercihleri konusunda tüyolar aldılar. SÜGEP Academy’den Umut Dilsiz ile de Atölye çalışması yaptılar. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ