yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İşsizlik istikrarlı düşüşünü sürdürüyor: 2024 yılı nisan ayında işsizlik oranı 8,5 oldu

TÜİK tarafından 2024 yılı nisan ayına ilişkin İşgücü İstatistikleri açıklandı. İşsiz sayısı bir evvelki aya nazaran 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişi oldu.

İşsizlik istikrarlı düşüşünü sürdürüyor: 2024 yılı nisan ayında işsizlik oranı 8,5 oldu


İşsizlik oranı ise 0,1 puan düşerek yüzde 8,5 düzeyine geriledi. İstihdam edilenlerin sayısı, bir evvelki aya nazaran bin kişi azalarak 32 milyon 618 bin kişi sayısına geriledi. 2024 yılının başında itibaren işsizliğin istikrarlı düşüş göstermesinin geleceğe dair olumlu sinyaller verdiğini belirten Eleman net CEO’su Levent Dicle, üretimdeki artışın ihracat başarısına dönüşmesinin enflasyonla uğraşa kıymetli katkı sunacağını belirtti. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye İşgücü İstatistikleri 2024 yılı nisan ayı dataları açıklandı. Hane Halkı İşgücü Araştırması sonuçlarına nazaran; 15 ve üst yaştaki bireylerde işsiz sayısı 2024 yılı nisan ayında, bir evvelki aya nazaran 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişi  oldu. Mevsim tesirinden arındırılmış işsizlik oranı ise 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,2 iken bayanlarda yüzde 11,1 oldu. 

İstihdam bin kişi azaldı

TÜİK bilgilerine nazaran istihdam edilenlerin sayısı 2024 yılı nisan ayında bir evvelki aya nazaran bin kişi azalarak 32 milyon 618 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 0,1 puan azalarak yüzde 49,5 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 66,9, bayanlarda yüzde 32,5 olarak gerçekleşti. 

“İstikrarlı düşüş yeni yatırımlara fırsat verecektir”

Nisan ayı TÜİK datalarını pahalandıran, Türkiye’nin mavi yaka ve orta kademede önder istihdam platformu Eleman net CEO’su Levent Dicle, “İşsizliğin yılın başından itibaren gösterdiği istikrarlı düşüş, gelecek için olumlu senaryolar oluşturmamıza imkan tanıyor. İktisat siyasetlerinde atılan adımların meyvesini verdiğini gözlemliyoruz. Bu istikrarlı düşüş grafiği, ülkemizde yeni yatırımların hayata geçmesine de fırsat verecektir. Bilhassa üretimdeki artış ve bunun ihracat başarılarına dönüşmesi gelecek periyotta enflasyon ile gayrette kıymetli rol üstlenecektir. Alışılmış işsizliğin düşüş eğiliminin sürmesi için, orta artırım periyodunun firmalar açısından nasıl değerlendirileceği de değerli etken olacak. Temmuz ayında beklediği artırımı alamayan çalışanlar iş değiştirme eğilimleri gösterebilir, bu da oranlara eksi yansıma yapabilir” diye konuştu.

İşgücüne iştirak oranı değişmedi

2024 yılı nisan ayında işgücü, bir evvelki aya nazaran 18 bin kişi azalarak 35 milyon 661 bin kişi düzeyine geriledi. Mevsim tesirinden arındırılmış işgücüne katılma oranı ise aynı düzeyde kalarak yüzde 54,2 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,1 iken bayanlarda yüzde 36,6 oldu.

Genç nüfusta işsizlik 0,1 puan azaldı

15-24 yaş kümesini kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, Nisan 2024’te bir evvelki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 14,5 oldu. Bu yaş kümesinde işsizlik oranı erkeklerde yüzde 12,2, bayanlarda ise yüzde 19,1  olarak gerçekleşti.

Geniş tarifli işsiz oranı yüzde 27,2 düzeyine yükseldi 

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı Nisan 2024’te bir evvelki aya göre 3,1 puan artarak yüzde 27,2 oldu. Vakte bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 19,7 iken, işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı yüzde 17,1 olarak gerçekleşti.

Haftalık ortalama fiili çalışma müddeti 44,3 saat oldu

İstihdam edilenlerden referans periyodunda işbaşında olanların, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma mühleti 2024 yılı nisan ayında bir evvelki aya nazaran 0,6 saat artarak 44,3 saat olarak gerçekleşti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim