yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İTO’dan TUK’un Müfredat Güncellemesine Tepki!

İstanbul Tabip Odası (İTO) TUK un müfredat düzenlemesi konusunda açıklamada bulundu.

İTO’dan TUK’un Müfredat Güncellemesine Tepki!

Uzman dernekleri İstanbul Tabip Odası’nın organize ettiği toplantıda Sıhhat Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) tarafından açıklanan taslak müfredata reaksiyon gösterdi.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu, yeni haftaya Sıhhat Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK), 30 Nisan 2024 tarihinde, uzmanlık derneklerinin görüşünü almadan, 43 tıpta uzmanlık ana kısmı, 43 tıpta uzmanlık yan kolu ve 9 diş hekimliği olmak üzere toplam 95 uzmanlık koluna ait çekirdek eğitim müfredatlarını güncellediğini duyurarak taslaklarını erişime açması konusunda açıklama yaparak başladı. İstanbul Tabip Odası’nın davetiyle bir ortaya gelen uzmanlık derneklerinin temsilcileri, TUK’un yapısında ve karar düzeneğindeki eksikliklere dikkat çekerek, bu eksikliklerin müfredat taslaklarının mevcut meseleleri çözmek yerine derinleştirdiğini belirttiler.

TUK Taslağı Sıhhatteki Kaosu Derinleştirecektir

Yapılan açıklamada, “İstanbul Tabip Odası’nın davetiyle bir ortaya gelen merkezi İstanbul’da olan uzmanlık derneklerinin temsilcileri, TUK tarafından açıklanan uzmanlık eğitimi çekirdek müfredat taslaklarını görüştüler. Yasal mevzuata nazaran tıp ve diş hekimliği alanında sürdürülen uzmanlık eğitiminin çekirdek müfredatları TUK tarafından belirlenmektedir. 6 Haziran 2024 tarihine kadar teklif ve itirazlara açık olan taslak müfredatlar, mevcut haliyle sıhhat alanında var olan kaosu derinleştirecektir.” vurgulandı. Mevcut çekirdek eğitim müfredatlarının eğitim hakkı, nitelikli ve emniyetli sıhhat hizmeti ve uygun içerikle uzmanlık kısmının pratik uygulamalarının hukuksal çerçevesini belirleme mevzularında eksikliklerinin bulunduğu lakin açıklanan taslakların bu eksiklikleri gidermek bir yana, daha da derinleştiren ögeler içerdiğinin altı çizildi.

Çekirdek Müfredatın Tarifi ve Önemi

İTO, “TUK’un 12 Ekim 2017 tarihli kararında “Çekirdek Müfredat”, “Bir uzmanlık kısmında uzmanlık eğitimi yapılabilmesi için programların içermesi ve uygulaması gereken ve Heyet tarafından kabul edilip ilan edilmiş taban eğitimi ve bu eğitimin standartlarını belirleyen metindir” biçiminde tanımlanmaktadır. Bu nedenle çekirdek müfredatlar, eğitim hakkı ve hasta güvenliği üzere kıymetli kavramları içermelidir. Lakin, yeni taslak müfredatlar tabiplerin taban bilgi, marifet ve tavır yetkinliklerini belirleyen çekirdek müfredat programlarından çok, uzmanlık eğitimini tamamlayan doktorların mesleksel yetkinlik çalışması niteliğindedir” değerlendirmesi yaptı.

Tıptaki Uzmanlık Alanları Birbirine Hasım Haline Gelecek

Kabul edilmesi halinde önemli alan ihlalleri nedeniyle iş barışında bozulma, hasta güvenliğinin tehlikeye atılması ve sıhhat sistemine hem iş yükü hem de mali yük getirilmesinin kaçınılmaz olacağını söyleyen İTO, şunları ekledi:  “TUK tarafından yayınlanan çekirdek müfredat taslakları, sıhhat alanında yaşanan kaosu çözmeyecek, bilakis derinleştirecektir. Bu taslaklar, nitelikli sıhhat hizmeti sunmak için tıpkı hedefler doğrultusunda çalışan uzmanlık alanlarını birbirine hasım hale getirecektir.”

TUK’un Yapısal Sorunları

İstanbul Tabip Odası’nın davetiyle bir ortaya gelen uzmanlık derneklerinin temsilcileri, TUK’un yapısında ve karar düzeneğindeki eksikliklere dikkat çekerek, bu eksikliklerin müfredat taslaklarının mevcut sıkıntıları çözmek yerine derinleştirdiğini belirttiler. İlgili uzmanlık alanlarının tüm sonuçlarıyla ele alınarak kıymetlendirilmesi için, bahsin uzmanlık alanlarından oluşan karma bir kurulca tüm fikirler temsil edilecek biçimde görüş oluşturulması ve itiraz sürecinin birebir formda kıymetlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

TTB’nin Rolü ve Gereken Düzenlemeler

“TUK’un bileşimi, her bir uzmanlık alanının farklı hizmet ünitelerini içerecek ve uzmanlık alanlarında hala var olan yeterlik kurulu üyelerini de dahil edecek halde tekrar düzenlenmelidir” davetinde bulunan İTO ve öbür profesyoneller, “Yayınlanan müfredat taslaklarının, eğitim hakkı ve hasta güvenliğini önceleyecek biçimde uzmanlık alanları ortasında müzakere edilerek katılaşması sağlanmalıdır. Ayrıyeten, TTB’nin sürece özel katkı sunması kıymetlidir. TTB’nin TUK içinde faal bir statüye kavuşması sağlanmalıdır” vurgusu yaptı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim