yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Ödemiş’i ziyaret etti Helviş Bayramı’na katıldı

Birinci olarak Tekke Mahallesi’nde 627 yıllık Helvuç (Helviş) Bayramı’nda çocuklarla buluşan Lider Tugay, Bozdağ ve Gölcük’e de gitti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Ödemiş’i ziyaret etti Helviş Bayramı’na katıldı


Bölgede esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden Lider Tugay,  “Herkesin meselesini kendinden dinlemeye çalışıyoruz. Biz size hizmet etmek için buradayız” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Tekke Mahallesi’ndeki Helvuç (Helviş) Bayramı’na katılmak ve bölgede incelemelerde bulunmak için Ödemiş’e geldi. Lider Dr. Cemil Tugay ilk olarak Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan’ı makamında ziyaret etti ve yeni misyonunda tebrik etti. Lider Turan, Lider Tugay’a Ödemiş’in sembolü olan Efe heykeli ve işlemeli ipek mendil armağan etti.

627 yıllık gelenek 
Belediye ziyaretinin akabinde Lider Tugay, Tekke Mahallesi’ne geldi.  627 yıldır çocuklara dini şuur kazandırmak gayesiyle her yıl klasik olarak düzenlenen kültürel buluşmaya Lider Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra Ödemiş Belediye Lideri Mustafa Turan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Lideri Bülent Eker, İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer, Tekke Mahalle Muhtarı Ahmet Korkmaz ve meclis üyeleri katıldı. Lider Tugay’ı Tekke Mahallesi’nde mehter kadrosu ve çocuklar karşıladı. Helviş Bayramı geleneği sürdürülerek çocukları sevindirmek için köy meydanına ikramlar konuldu. Lider Tugay, çocuklar için oyuncakları armağan alanına bıraktı. 

“Herkesin meselesini kendinden dinlemeye çalışıyoruz”
Törende konuşmasına Anneler Günü’nü kutlayarak başlayan Lider Tugay, “Türkiye’de ve dünyada sanki kaç tane 627 yıldır devam edilen aktiflik vardır? Çok özel bir yerde, çok özel bir vakitte birlikte olduğumuzu düşünüyorum. Burada bulunmaktan büyük memnunluk duyuyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in dört bir yanında bin 193 mahalleye hizmet veren bir belediye. Fakat her yerde bulunmaya çalışıyoruz. Herkesin meselesini şahsen kendinden dinlemeye çalışıyoruz. Muhtarımla köyü gezeceğiz ve yapılması gerekenler hakkında bilgi alacağız. Biz size hizmet etmek için buradayız. Bizden istediğiniz ne varsa her vakit sizi dinelemeye hazırız” diye konuştu. 

Başkan Turan: “Hak ettiğiniz hizmeti birlikte sunacağız”
Tarihi gelenek hakkında bilgi veren Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, “Örf, adet ve geleneklerimize sahip çıkmak, unutmamak ve gelecek kuşaklara aktarmak değerli bir olgudur. Geleneklerimizin yavaş yavaş kaybolduğu günümüzde bu türlü tertiplerin bizler için kıymeti büyüktür. Geleneğimizi yaşatmak geleceğimize bırakacağımız en büyük mirastır. Helviş Bayramı da Tekke Mahallesi’nin kurucusu Musa Baba tarafından başlatılmış bir bayramdır. Tekke evvelden yerleşimler ortası seyahat yapanların dinlendiği, yemek yediği bir alanmış. Manisa Akhisar şehzadelerinin uğrak noktasıymış. Musa Baba bu alışkanlığı Helviş Bayramı olarak devam ettirmiş. 627 yıldır bu geleneği yaşatanları sevgiyle anıyorum” diye konuştu. 
Başkan Turan, “İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Dr. Cemil Tugay bizlerle birlikte. 
Görev süremizce sizlerin muhtaçlığı olan çalışmaları Cemil Başkanımızla iş birliği içinde yapacağız. Hak ettiğiniz hizmeti birlikte sunacağız” sözlerini kullandı. 

Muhtar Korkmaz: “Amacımız geçmişe sahip çıkıp geleceğe aktarmak”
Tekke Mahalle Muhtarı Ahmet Korkmaz ise “Helviç Bayramı ile en büyük hedefimiz çocuklarımıza dini bilgi birikimini aşılamak, geçmişimize sahip çıkıp gelecek kültürlere aktarmaktır” dedi. Konuşmaların akabinde köy halkına helva dağıtılarak Mevlid-i Şerif okundu. 

Başkan Tugay Tekke’nin eksiklerini sokak sokak inceledi 
Helviş Bayramı’nın akabinde Lider Tugay, muhtar eşliğinde Tekke Mahallesi’ni gezerek eksiklikleri yerinde inceledi. İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer ile bölge halkının taleplerini not alan Lider Tugay, öncelik sırasına nazaran problemlerin tahlili için talimat verdi. 

Ödemiş çeşidine Bozdağ ile devam etti  
Tekke’nin akabinde Lider Tugay, programına Bozdağ’da devam etti. Bozdağ’da esnafı ziyaret eden Lider Tugay, Ödemiş Belediyesi’nin çay bahçesinde Bozdağlılar ile sohbet etti; çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Yurttaşların taleplerini dinleyen Lider Tugay, bölgede ziraî dayanaklardan altyapıya kadar yapılması planlanan hizmetler hakkında bilgi verdi.  

Gölcük’te esnaf turu 
Başkan Tugay’ın son durağı ise Gölcük oldu. Lider Tugay’ı Gölcük Muhtarı Ferit Aynalı karşıladı. Aynalı Lider Tugay’a bölge halkı tarafından yapılan ipek işlemeli yöresel eserler ve ipek böceği kozasından yapılan lamba armağan etti. Lider Tugay, birinci olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi takviyesiyle Ödemiş Belediyesi tarafından geçen periyot inşaatına başlanan toplumsal tesisi inceledi.  Akabinde Gölcük çarşısındaki esnafı ziyaret eden Lider Tugay, esnaf ve yurttaşlarla sohbet etti. Lider Tugay, ziyarette annelerin Anneler Günü’nü kutladı.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ