yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi çocuklara umut olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bilhassa 6 Şubat zelzeleleri sonrası büyüyen robot el muhtaçlığının karşılanması için kıymetli bir iş birliğine imza attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çocuklara umut olacak


İzmir Büyükşehir Belediyesi, bilhassa 6 Şubat sarsıntıları sonrası büyüyen robot el gereksiniminin karşılanması için değerli bir iş birliğine imza attı. Robot El Derneği ile birlikte parmak ve el deformasyonu yaşayan 5 yaş üstü çocuklara 3 boyutlu yazıcılarla mekanik el üretilecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Robot El Derneği ile yaptığı iş birliği kapsamında parmak ve el deformasyonu yaşayan çocuklar için mekanik el üretecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Yıldırım ve Robot El Derneği Başkanı Serdar Okumuş tarafından imzalanan protokol kapsamında 5 yaş üstü çocuklar için 3 boyutlu yazıcılarla şahsa özel mekanik el geliştirilerek gereksinim sahiplerine fiyatsız ulaştırılacak. 

Duygulandıran iş birliği
İzmir Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Arge İnovasyon Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan FabrikaLab’da yürütülecek çalışmaların çok manalı olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Yıldırım, “Bu iş birliğinin son gayesine baktığımız vakit duygulandıran, insanı derinden etkileyen bir süreci var. Çok değerli bir çalışma. Bu basamağa gelmesi de memnunluk verici. Katkılarınız ve uğraşlarınız için çok teşekkür ediyorum. Biz bu tıp işbirliklerini geliştirmeyi isteriz. Belediye Liderimiz Dr. Cemil Tugay hem halk hem de toplum sıhhati bahislerini çok önemsiyor” dedi. 

İlk protokol İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapıldı
İlk defa bir belediye ile iş birliği protokolü imzalayan Robot El Derneği Başkanı Serdar Okumuş ise verilen dayanaktan ötürü teşekkür etti. Okumuş, “Bu çalışma birçok beşere umut olacak. Bilhassa 6 Şubat sarsıntısının akabinde bu sorun daha da büyüdü. Hepimiz el ele vererek bu meseleye tahlil üretmeliyiz” diye konuştu. 

Çocukların hayatını kolaylaştıracak
Protokol kapsamında el ve parmak muhtaçlığı duyan 5 yaş üstü çocuklar için 3 boyutlu yazıcılarla bireye özel mekanik el üretimi sağlanacak. Tıbbi aygıt olmayan, protez yerine geçmeyen bu mekanik eller çocukların hayatını kolaylaştıracak. Temel kavrama hareketini yapan mekanik eller, çocukların kendi kendine yeterliliklerini ve günlük hayatta bağımsız hareket etme kabiliyetlerini desteklemek hedefiyle tasarlandı. Bu mekanik aygıtlar, çocukların etkileşim ve oyun üzere aktivitelerde kullanmaları için geliştirildi. Böylelikle bireyler toplumsal ve duygusal tecrübelerini zenginleştirebilecek. Yalnızca kavrama hareketi bile bisiklete binen, top oynayan çocukların hayatında fark yaratacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim