yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama Keçilerin ölüm nedeni zehirlenme değil

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama’da merada otlarken hayatını yitiren keçilerin mevt nedenlerinin tespit edilmesine yönelik incelemenin sonuçlandığını duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama Keçilerin ölüm nedeni zehirlenme değil


 Açıklamada; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tahlil sonuçlarına nazaran keçilerden ve sudan alınan örneklerde toksik bir kıymete rastlanılmadığı belirtildi. Dereden alınan numunelerin atık idare tesisi kaynaklı bir kirliliğe işaret etmediği de ehemmiyetle vurgulandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Entegre Katı Atık İdare Tesisi yakınlarında Armağanlar Köyü’nde meradan su içen 10 keçinin telef olması ile ilgili yapılan incelemenin sonucunu paylaştı. Olayın katı atık tesisinden sızan sudan meydana gelebileceği istikametindeki savlar üzerine geçtiğimiz hafta bir açıklama yaparak tesiste canlı hayatını tehlikeye sokacak ve bu türlü bir olaya sebebiyet verecek toksik bir hususun deşarjının kelam konusu olmadığını duyuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelen tahlil sonuçlarının da bunu doğruladığına işaret etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“2 Mayıs 2024 tarihinde tarafımıza ulaşan resmi tahlil sonuçlarına nazaran keçilerin mevt nedeninin Entegre Katı Atık İdare Tesisi ve Sızıntı Suyu Arıtma ünitesinden kaynaklı olmadığı ortaya çıkmıştır. Keçilerden kan numunesi alan ve otopsi yapan Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’nün raporunda keçiye ilişkin karaciğer, böbrek ve bölgeden alınan su numunelerinde tespit edilen kıymetlerin toksik olmadığı saptanmıştır. Ayrıyeten arıtma tesisi giriş-çıkış kısımlarından alınan su numuneleri de yasal hudut pahalarını sağlamaktadır. Dereden alınan numuneler de yönetmeliklerle belirlenen yasal bedeller kapsamında atık idare tesisi kaynaklı rastgele bir kirlilik olmadığını kanıtlamaktadır.   Bergama Entegre Katı Atık İdare Tesisi’nde evsel atıkların depolanması sonucu oluşan sızıntı sularını etrafa ziyan vermeden tabiatla uyumlu bir formda arıtmak için 80 milyon liralık yatırımla ileri biyolojik atık su arıtma tesisi kurulmuştur.  Türkiye’ye örnek etraf projelerinden biri olan tesisimizde çağdaş teknolojisi ile günde 310 metreküp kapasite ile ileri biyolojik arıtma yapılmaktadır. Sızıntı suları hava, toprak, su ve insan sıhhatine ziyan vermeyecek biçimde arıtılmaktadır. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı mevzuatına nazaran çalışan ve il müdürlüğü tarafından da denetlenen tesisimiz yüzde 95 arıtma randımanına nazaran tasarlanmasına karşın yüzde 99,6 arıtma randımanı ile çalışmaktadır. Yapılan son tahliller de tesisimizin tabiata ve etrafa ziyan vermeden çalıştığını bir sefer daha göstermiştir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ