yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir Büyükşehir’de Veteriner İşleri Halk Sağlığı Dairesi Başkanlığı kuruldu

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, seçim vaatlerinden birini daha hayata geçirdi.

İzmir Büyükşehir’de Veteriner İşleri Halk Sağlığı Dairesi Başkanlığı kuruldu


Lider Tugay, sokak hayvanlarına daha sağlıklı hizmet sunmak ismine Veteriner İşleri Halk Sıhhati Dairesi Başkanlığı’nı kurduklarını açıkladı. Tugay, İzmir’de ağır bir kısırlaştırma kampanyası, köpek barınaklarının uygunlaştırılması, problemli köpeklerin rehabilitasyonu için ilçe belediyeleriyle koordineli çalışacaklarını belirterek, “Sahipsiz hayvanlarımızın ömrüne son verilmesini hedefleyen kararların karşısındayız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, seçim vaatlerini teker teker hayata geçiriyor. Lider Tugay, can dostlara sağlıklı ve kesintisiz hizmet sunmak için kelam verdiği Veteriner İşleri Halk Sıhhati Dairesi Başkanlığı’nı kurdu. Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü’nü, daire başkanlığına dönüştüren Lider Cemil Tugay, kısırlaştırma çalışmalarını ağırlaştırarak sokaktaki canlar için süratli ve tesirli kararlar alacaklarını söyledi.

Sokaktaki canlar için toplandılar

Başkan Tugay, ilçe belediyelerinin veteriner hizmetleri müdürleriyle de toplantı yaptı. Sokakta yaşayan canlar için yapılması gereken çalışmaların konuşulduğu toplantıda, Büyükşehir ile ilçe belediyelerinin koordineli çalışmasının kıymeti vurgulandı. Ayrıyeten ağır biçimde kısırlaştırma çalışması yapılması tarafında fikir birliğine varıldı.

“Uyutmak bir seçenek değil”

Sokak hayvanlarına yönelik hazırlanan yasa tasarısına değinen Lider Tugay, “Kamuoyuna yansıyan haberlerde bu yasa tasarısına nazaran sahipsiz hayvanların bakımevlerine toplanarak sahiplendirileceği, bir ay içinde sahiplendirilemeyenlerin ise uyutulacağı belirtiliyor. Biz hayvanları sevdiğimiz kadar, onların ömür haklarına da hürmet duyuyoruz. Uyutmanın bir seçenek olmadığını, sahipsiz hayvanlara yönelik sürdürülebilir tahlillerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hayvanları cezalandırmayalım, probleme kalıcı tahlil bulalım. Bunun için mahallî idarelerin süreksiz bakımevleri kurma, kısırlaştırma, sahiplendirme, agresyon gösteren sahipsiz hayvanların ıslahı tarafında yapacağı çalışmalar yaşanılan sıkıntıları taban seviyeye indirecek” dedi.

“Onları mevte göndermeyelim”

Sahipsiz hayvan sayısını denetim altında tutmanın formüllerini de açıklayan Lider Tugay, şunları söyledi: “Pet hayvan üretim yerlerinin sıkı denetlenmesi, kaçak üretime müsaade verilmemesi, eğitim ve tüm bu uygulamaların oluşturulacak kurullarca denetlenmesi ülkemizdeki sahipsiz hayvan sayısının azaltılmasına yönelik tesirli bir tahlil olacaktır. Sahipsiz hayvanlarımızın ömrüne son verilmesini hedefleyen kararların karşısındayız. Onları vefata göndermeyelim. Kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, meslek odalarımız ve hassas yurttaşlarımızla birlikte onları daha da uygun şartlarda yaşatmak için el ele verelim. Bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum.”

Bakımevlerinde 2 bin 100 sahipsiz hayvan bulunuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin 3 bakımevinin yanı sıra mülkiyeti Seferihisar Belediyesi’ne ilişkin, sorumluluğun ise Büyükşehir’de olduğu bakımevlerinde 2 bin 100 sahipsiz hayvanın bakımı yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yılın başından itibaren 214 hayvan sahiplendirildi. 3 bin 500 sahipsiz hayvana acil sıhhat hizmeti sunan veteriner doktorlar, 300 hayvanı da kısırlaştırdı. Taşınabilir araçla mahallelere gidilerek 10 bin hayvanın da tedavisi yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim