yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 6 Şubat Depremlerini Andı

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde hayatını kaybedenleri andı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 6 Şubat Depremlerini Andı


İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde hayatını kaybedenleri andı.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların birinci yıldönümünde zelzelesi hatırlamak, hayatını kaybedenleri anmak ve farkındalık yaratmak için İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü bir dizi aktifliğe imza attı.

Öğrenciler Hürmet Duruşuna Geçti

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılarda hayatını kaybedenler için ülke genelindeki okullarda hürmet duruşunda bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığının aldığı karar ile İzmir’de de kent genelindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde, sarsıntılarda hayatını yitirenler için merasim düzenlendi. Öğrenciler, derslerine başlamadan evvel bir dakikalık hürmet duruşunda bulundu, akabinde İstiklal Marşı’nı okudu. Alsancak Melih Özakat İlkokulunda düzenlenen merasime katılan İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, ‘Bugün hepimizi derinden sarsan, tüm ülkemizi yasa boğan, ‘asrın felaketi’ olarak isimlendirilen zelzelelerde kaybettiğimiz binlerce insanımızın acısı hâlâ yüreğimizde.’ diyerek sarsıntıda hayatını yitirenlere Allah’tan rahmet diledi.

İZMO İzmirli Minikleri Bilgilendiriyor

İzmir’deki okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik olarak yayımlanan zelzele eğitimi kitabı, öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. İzmir’in sembolü olan saat kulesinin İZMO ismiyle illüstre edildiği kitapta, çocukların sarsıntı tecrübelerini sağlıklı yönetmesi için erken şuur ve farkındalık geliştirmesi hedefleniyor. Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik çok taraflı bütünleştirici aktifliklerin bulunduğu kitapta İZMO isimli kahraman üzerinden miniklere erken yaşta sarsıntı eğitimi veriliyor.

 

Anma Merasimi Yapıldı

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda 6 Şubat sarsıntısı için anma merasimi yapıldı. Anma merasimine; İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Eğitim Müfettişleri Lideri Abdullah Berberoğlu, vilayet ulusal eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri ve çalışanlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı Arama ve Kurtarma ünitesi (AKUB) tanıtım görüntüleri izlendi.

Törende; İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Sema Aydın ve Vilayet AKUB Sorumlusu Serhan Fikret Yalçınkaya’nın konuşmalarının akabinde İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, bir konuşma gerçekleştirdi.

‘En Büyük Önceliğimiz, Çocuklarımızın İnançta Olmasıdır’

‘Depremin acılarını paylaşmak için bugün burada bir ortadayız.’ diyen Vilayet Müdürü Yahşi, şu tabirleri kullandı: “Her felakette olduğu üzere aziz milletimiz adeta kenetlenerek birlik, beraberlik ve dayanışmanın eşsiz bir örneğini sergilemiştir. Sarsıntının birinci gününden itibaren bu husustaki hassasiyetimizi, devletimiz gücüyle; milletimiz metaneti, fedakârlığı ve yardımseverliğiyle tüm dünyaya bir kere daha göstermiştir. Zelzelede hepimiz kardeşlerimizi, komşularımızı, yakınlarımızı kaybettik. Bizler de 30 Ekim İzmir sarsıntısında büyük bir imtihan verdik. Sarsıntı öncesi ve sonrası okullarımızda yapılan zelzele tahlilleri sonucunda alınan yıkım ve güçlendirme kararları ile 300’e yakın okulumuzu boşalttık. Müdürlük olarak her vakit en büyük önceliğimiz, çocuklarımızın inançta olmasıdır.’

2020 yılında İzmir’den bir öğretmen grubunun Japonya’ya sarsıntı eğitimi almak üzere gönderildiğini hatırlatan Yahşi, MEB AKUB İzmir grubunun her geçen yıl güçlenerek büyüdüğünü kelamlarına ekledi.

Yahşi, ‘Asrın felaketinde ebediyete irtihal eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyor, zelzele felaketinde hayatını kaybeden meslektaşlarımızı hürmetle anıyorum. Geride kalanlara sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum.” kelamlarıyla konuşmasını sonlandırdı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ