yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir ile Xiamen’in kardeşlik ilişkisi daha gelişecek

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xiamen Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Lider Yardımcısı Zhang Canmin ve beraberindeki heyeti ağırladı.

İzmir ile Xiamen’in kardeşlik ilişkisi daha gelişecek


İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xiamen Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Lider Yardımcısı Zhang Canmin ve beraberindeki heyeti ağırladı. Lider Tugay, “Başkanlığım periyodunda bağlantılarımız daha da artacak, elimden geleni yapacağım. Xiamen halkını burada ağırlamaktan her vakit keyifli oluruz” dedi.  

İzmir’in kardeş kenti Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xiamen kentinin Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Lider Yardımcısı Zhang Canmin, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’ı makamında ziyaret etti. Kardeş kent Xiamen ile İzmir ortasındaki ilgileri geliştirmek, ticaret, yatırım ve kültür alanlarında iş birliği imkanlarını görüşmek emeliyle yapılan toplantıda Çin Komünist Partisi Xiamen Belediye Komitesi Tertip Yapısı Komitesi Genel Müdürü Yan Yunwei, Xiamen Yeni Sanayi İhtilali İnovasyon Merkezi BRICS İştiraki Ofisi Genel Müdür Yardımcısı  Hong Liang, Xiamen Belediyesi Halk Hükümeti Dış Bağlar Ofisi Personeli  Chen Fang, Xiamen Yeni Sanayi İhtilali İnovasyon Merkezi BRICS Paydaşlığı Ofisi Koordinatörü Wei Chen, İzmir Çinliler Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Yağız Wang, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı ve bürokratlar yer aldı. 

Tugay: Çok istekliyiz
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Çok önemli mermer ocaklarımız var ancak sürece, tasarım konusunda yapmamız gerekenler olduğunu hissediyoruz. Bunu geliştirme konusunda birlikte çalışabilir miyiz diye düşünüyorum. Ayrıyeten kardeş belediye olduğumuz kentlerle kültürel olduğu kadar ticaret ilgilerimizi de geliştirmenin değerli olduğunu düşünüyorum. Bu mevzuda biz çok istekliyiz. İzmir’de Uzak Doğu, Çin kültürünün örneklerinin daha fazla olması lazım. Çok insan geliyor ziyarete lakin kent içinde Çin ya da Uzak Doğu’yu temsil eden yapılar, parklar, alanlar neredeyse hiç yok. Bunlar çok ilgi cazip olacaktır, insanlarımız seviyor. Ben kesinlikle Xiamen’e geleceğim. Ekonomik alakalar manasında da ağır çalışmalıyız. Başkanlığım devrinde münasebetlerimiz daha da artacak, elimden geleni yapacağım. Xiamen halkını burada ağırlamaktan her vakit keyifli oluruz” halinde konuştu. 

Canmin: Münasebetlerin daha büyüyeceğine inanıyoruz
Türkiye ve İzmir’e birinci kere geldiğini belirten Xiamen Belediye Halk Kongresi Daimi Komitesi Lider Yardımcısı Zhang Canmin, “İzmir çok hoş, Xiamen’e çok benziyor. İzmir’de eğitim, turizm, ticaret ilgilerimiz hiç kesilmedi. İzmir Limanı ve Xiamen Limanı da kardeş liman. İki kent ortasında konteyner giriş çıkışı dünyada yedinci sırada” dedi. Xiamen’de yapılan mermer fuarından bahseden Canmin, “Belediye başkanı seçildiğinizi duyduktan sonra Xiamen ve İzmir ortasındaki turistik, ekonomik, kültürel bağlantıların daha da büyüyeceğine olan inancımız arttı” sözlerini kullandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim