yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir Metro AŞ’den 124 milyon liralık tasarruf

Kentin ulaşım ağının ana damarlarından İzmir Metro AŞ sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde aldığı tedbirlerle 124 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladı. 

İzmir Metro AŞ’den 124 milyon liralık tasarruf


Kentin ulaşım ağının ana damarlarından İzmir Metro AŞ sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde aldığı tedbirlerle 124 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro AŞ, güç tüketiminde sürdürebilirlik unsuru ve kurum içinde uyguladığı tasarruf önlemleriyle milyonlarca liranın kasada kalmasını sağlıyor. Hem trenlerin işleyişi hem de istasyonlarda alınan tedbirlerle 124 milyon liranın üzerinde maddi tasarruf sağlandı.

Hangi tedbirler alındı?
Tüketilen enerjiyi minimum düzeye indirgemek gayesiyle 2008 yılında Tasarruflu Sürüş Tekniği Projesi’ne geçildi. Metro trenleri için geliştirilen özel sürüş tekniğiyle günde 11 bin kilovat yani 22 kişinin yıllık ortalama elektrik gücü tüketimine varan bir tasarruf sağlanıyor. Bu sayede 16 yılda 39 milyon 500 bin liralık tasarruf elde edildi. 

Sensörlü yürüyen merdivenler yolcu akışına nazaran devreye giriyor ve yolcusuz vakitlerde yavaşlayarak bekleme moduna geçiyor. Bu çalışma prensibiyle yüzde 56 güç tasarrufu sağlandı. İzmir Metro ve tramvay araçlarının bakımları, hizmet satın almasına gerek duyulmaksızın, İzmir Metro AŞ’nin takımları ile yapılıyor.  Böylece 5 yılda 2 milyon Euro’luk tasarruf sağlandı.

İzmir Metro’nun bünyesinde kurulan takım ile trenlerin elektronik kartlarının bakım ve tamiri gerçekleştiriliyor. Bu sayede de 2024 yılının birinci 4 ayında 4,5 milyon liralık tasarruf elde edildi. İstasyonlarda çok daha az güç harcayan LED aydınlatmaya geçildi ve böylece 2022 ve 2023 yıllarında 2,2 milyon kilovatın üzerinde güç ile 7,1 milyon lira tasarruf sağlandı. Çift terimli tarife kümesine geçilerek elektrik tesisat aboneliğinden de 3 milyon 145 bin liralık tasarruf elde edildi. 

İzmir Metro AŞ sertifikalı yeşil güç teminiyle yolcuların sıfır emisyonla seyahat etmelerini sağlıyor. İhale ile araç alımlarında da güç tasarrufu sağlayan araçlar tercih ediliyor. 

Halkapınar’daki merkez yerleşkeye 6 yağmur suyu deposu kuruldu. Toplanan yağmur suları ile yaz aylarında yeşil alanlar sulanacak. Böylelikle su kaynaklarının korunmasına ve yeşil dönüşümün desteklenmesine daha fazla katkı sağlanmış olacak.

Sayılkan: Sürdürülebilirlik anlayışını benimsiyoruz
İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan, sürdürülebilirlik anlayışı ile çalıştıklarını ve güç tasarrufuna çok kıymet verdiklerini belirterek, “Bu sayede bütçemizi ve gezegenimizin kaynaklarını koruyoruz. İzmir Metrosu trenlerinde geliştirdiğimiz tasarruflu sürüş tekniğiyle trenlerin frenleme esnasında oluşturduğu rejeneratif enerjiyi güç talep eden trenlere aktararak tasarruf sağlıyoruz. Bu sayede 2008’den bu yana yaklaşık 40 milyon liralık tasarruf sağladık. Maksadımız ülkemizin, belediyemizin, kentimizin kaynağını daha güzel kullanmak ve atığı azaltmak.  Önümüzdeki yıllarda yalnızca güç tasarrufu değil, öbür kaynakların da tasarrufu için yeni önlemler geliştirmeyi düşünüyoruz” dedi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim