yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

“İzmirborçağı” literatüre kazandırıldı

Pek çok bitki tipini literatüre kazandıran Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Hasan Yıldırım, İzmir’de Baklagiller ailesinden yeni bir çalı çeşidi keşfetti.

“İzmirborçağı” literatüre kazandırıldı


Menderes ilçesinde keşfedilen yeni türe “İzmirborçağı”, bilimsel olarak ise “Chamaecytisus erythropetalus”  ismi verildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemiz, ekosistem ve habitatı bakımından güçlü cins çeşitliliğine sahip. Ege Bölgemiz de endemik bitki tipleri bakımından varlıklı bir florayı barındırıyor.  Bu tiplerin bir kısmı literatüre kazandırılmış bir kısmı da keşfedilmeyi bekliyor. Üniversitemiz Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Hasan Yıldırım ve grubu endemik cinsler üzerine kıymetli çalışımalar yürütüyorlar. İzmir’de, Baklagiller ailesinden yeni bir çalı tipini bilim dünyasına sunan grubumuzu tebrik ediyorum” dedi.

Bitkinin keşif sürecini anlatan Prof. Dr. Hasan Yıldırım, “Menderes ilçesinde 2012-2023 yılları ortasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları esnasında yeni bir ‘Chamaecytisus’ popülasyonu tespit ettik. Örneklerin morfolojik olarak değerlendirilmesinin ve gerekli literatür çalışmalarının akabinde keşfedilen bitkinin,  Chamaecytisus cinsine ilişkin rastgele bir takson ile benzeşmediği görüldü. Böylelikle bitkinin, bilim dünyası için şimdiye kadar keşfedilmemiş, yeni bir cinse ilişkin popülasyon olduğu sonucuna varıldı. Doktora öğrencisi Tuğkan Özdöl ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ayrıntılı taksonomik çalışmalar sonucunda yeni keşfe ilişkin bir makale yayınlayarak İzmirborçağı’nı bilim dünyasına tanıttık” dedi.

“İzmirborçağı, Menderes’te yayılış gösteren lokal endemik bir tür”

Bitki tipi ile ilgili detaylı bilgiler aktaran Prof. Dr. Yıldırım, “Chamaecytisus cinsinin dünya genelinde kabul edilen 43 türü̈ bulunmaktadır.  Kanarya adalarından Anadolu’ya ve Orta Asya’ya kadar, tüm Akdeniz Bölgesinde (Afrika hariç) ve Avrupa boyunca (Kuzey hariç) yayılış göstermektedir. Ülkemizde bu cins altında 10 çeşit bulunmaktadır ve 4’ü endemiktir. İzmirborçağı’nın keşfi ile bu sayı 11’e çıkmış ve endemik sayısı da 5’e yükselmiştir. İzmirborçağı, İzmir’in Menderes ilçe hudutlarında yayılış gösteren lokal endemik bir cinstir. Volkanik kökenli kayalık yerlerde, maki içlerinde yayılış göstermektedir. Yayılış yüksekliği deniz düzeyinden 245-315 metre rakımlardadır” diye konuştu.

“Kritik Tehlike Altında”

Keşfedilen çeşidin tehlike altında olduğunu tabir eden Prof. Dr. Yıldırım, “Bitkinin yayılış gösterdiği alan daima orman yangınlarına maruz kalan bir sahadır. Ayrıyeten alanda yeni yol açma çalışmaları da popülasyon üzerine olumsuz tesir yaratmaktadır. Gerçekleştirilen saha çalışmalarında çeşidin 0.01 kilometrekarelik bir alanda yaklaşık 50 civarında bireyle temsil edildiği saptanmıştır. Yapılan tüm saha çalışmalarına karşın rastgele bir öbür popülasyon bulunamamıştır. Tüm bu tehditler ve tıbbın hudutlu dağılımı göz önüne alındığında IUCN kriterlerine nazaran cins, ‘Kritik Tehlike Altında’ olarak bedellendirilmektedir. İzmirborçağı’na yönelik bu derece önemli tehdit ögelerinin bulunuşu nedeniyle çok hemen çeşit muhafaza ve aksiyon planlarının yapılması gerekmektedir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ