yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir’de 2024 yaz sulama sezonu açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal kıymetinin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor.

İzmir’de 2024 yaz sulama sezonu açıldı


Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal değerinin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir tepkiye sebep olan su, hem sektörel hem de dallar ortası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve endüstride yarattığı güçlü tesir, geniş iş alanlarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, güç, hizmet ve etraf bölümlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik güç üretimi, ziraî sulama, atıksu arıtımı, taşkın denetimi üzere çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Ülkemizde toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, ortalarında dünyada birinci sefer uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu gayeli tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek jenerasyonlara eksiksiz olarak aktarılması gayesiyle projeler üreten Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu söz eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Bu sebeple bilhassa sulama yatırımlarımız hızlandırarak verimli topraklarımızın rahmetine bereket katmak için çalışmaktayız. DSİ olarak çağdaş sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Çağdaş sulama ile tarımda sağlanan randıman artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde direkt ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın maksatlarından olan yoksulluğun azaltılması maksadına hizmet ediyor bir taraftan da hayat standardını yükseltmekte olduğunu söyledi.

İzmir Vilayetimizde 2024 Yılı Sulama Dönemi 27 Mayıs Tarihinde Başladı

Bu kapsamda İzmir Vilayetinde 27 Mayıs tarihinde başlayan 2024 yılı sulama döneminde toplam 891 bin 170 dekar tarım toprağının sulanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,’ İzmir Vilayetimizde toplam 891 bin 170 dekar tarım toprağında yapılacak sulu tarım ile birlikte 2024 yılı ünite fiyatları ile ülkemiz iktisadına 6 milyar 683 milyon 775 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Genel Müdür Mehmet Akif Balta, ’Çiftçilerimize bol ve bereketli bir sulama dönem dileyerek, bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım yerlerinin suya kavuşmasını, çağdaş sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve bilhassa de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu istikamette kararlılıkla sürdürüyoruz. ‘dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim