yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir’de ‘Eşitliğe Sür’ projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Eşitliğe Sür- Bayan Sürücü İstihdamı” projesi mecliste kabul edildi. ESHOT ile Fransız Kalkınma Ajansı ortasında imzalanacak hibe kontratı gereği 100 bin avroluk takviye İzmir’e aktarılacak.

İzmir’de ‘Eşitliğe Sür’ projesi


Toplu ulaşım bölümünde cinsiyet eşitliğini ve bayanların bu bölümde daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Eşitliğe Sür – Bayan Sürücü İstihdamı” projesi de İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. Oy birliğiyle kabul edilen unsur yeterince, ESHOT, projenin hayata geçirilmesi için Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile hibe kontratı imzalayacak. AFD, projeyi, 100 bin avroya kadar hibe ile destekleyecek.

Kadın sürücüler için yeni bir devir başlıyor

Proje, toplumda mevcut önyargıları yıkmayı, bayanlara yürek vermeyi ve meslek planlarında toplu ulaşım kesiminin de yer almasını sağlamayı amaçlayacak. Bu çerçevede, sürücü olmak isteyen bayanlarda ve toplumda farkındalık yaratacak bir kampanya düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesi ve İZELMAN A.Ş. üzerinden müracaat yapan bayan sürücü adaylarına; üniversiteler ve şoför kursları işbirlikleriyle teorik, teknik, pratik ve saha eğitimlerinin verilmesi emeliyle ‘Kadın Sürücü Akademisi’ kurulacak. Son olarak proje tecrübelerinin öteki kentlerle de paylaşılabilmesi, tekliflerin alınması ve elde edilen datalarla akademik bir yayın hazırlanması için sempozyum düzenlenmesi de planlanıyor.

Kadın sürücü sayısı 200’ü geçti

Öte yandan ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesindeki bayan sürücü sayısı, yapılan son alımlarla birlikte 202’ye çıktı. Böylelikle, 200 olan 2024 maksadına ulaşıldı. Kurum, uygun kriterleri taşıyan, eğitim ve imtihan süreçlerini muvaffakiyetle geçen bayan sürücüleri istihdam etmeye devam edecek. Proje ile ilgili ayrıntılar ve müracaat şartları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından paylaşılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim