yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir’de ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ Programı Devam Ediyor

İzmir’de ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ programı devam ediyor. Program kapsamında İzmir Kınık Mert Öztüre Özel Eğitim Meslek Lisesinde beslenme farkındalık aktifliği gerçekleştirildi.

İzmir’de ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ Programı Devam Ediyor


Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ programıyla öğrencilerin fizikî aktiviteye teşvik edilmesi, besin okuryazarlığı konusunda bilinçlendirilmesi, besin güvenliği ve kalitesinin artırılmasının sağlanması, öğrencilerin klâsik tatlarla buluşturulması ve besin israfının engellenmesi hedefleniyor.

Kınık Mert Öztüre Özel Eğitim Meslek Lisesinde ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ projesi kapsamında okul hemşiresi öncülüğünde öğrenciler ile birlikte sağlıklı beslenme aktifliği düzenlendi. Yapılan aktiflikte, öğrencilerin sevdikleri yiyecekler, okulun yemekhanesinde daima birlikte hazırlandı.

Öğretmen ve öğrenciler, yaprak sarması, mercimek köftesi, börek ve irmik tatlısı yaparken okul aşçıları da mevsim meyvesi ve kuru üzüm kullanarak öğrenciler için soğuk çay hazırladı. Sağlıklı beslenmenin değerine vurgu yapılan aktiflikte, mevsiminde meyve tüketmenin yararları anlatıldı ve ambalajlı besinler yerine klasik Türk mutfağına yönelik mesken üretimi yemekler, aşçılar danışmanlığında hazırlandı. Okul çalışanı ve öğretmenleriyle birlikte sağlıklı beslenen öğrenciler, daima birlikte keyifli bir gün geçirdi.

‘Öğrencilerimizi Sağlıklı Öğünlerle Buluşturuyoruz’

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi; “Okullarımız bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya üzere besin işletmelerinde öğrencilerimize servis edilen yiyeceklerin, onların fizikî gelişiminde ve öğrenme süreçlerinde çok tesirli olduğunu biliyoruz. Öğrencilerimizin ulusal ve milletlerarası standartlarda emniyetli besine erişim süreçlerinin yönetilmesini önemsiyoruz.

Bu kapsamda okul ve kurumlarımızda besin güvenliği ile kâfi ve istikrarlı beslenme konusunda faaliyetler planlayarak farkındalık oluşturmayı hedefledik. Sağlıklı beslenme ve sistemli fizikî aktivite alışkanlığı kazandırılması, obezite ile gayret, besin güvenliği, sunulan besinin kalitesi, okul bahçelerinde organik üretimlerin yapılması ve biyo-bozunur atıklardan kompost oluşturulması teşvik edilerek sağlıklı ömür sürecine öğrencilerimiz de katılıyor.” dedi.

Öğrencileri sağlıklı öğünlerle buluşturduklarını belirten Dr. Yahşi, program kapsamında yer alan okullarda görevlendirilen rehber öğretmen, okul sağlığı hemşireleri ve vücut eğitimi öğretmenleriyle öğrencilerin daha sağlıklı bir geleceğe adım atacaklarını kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ