yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir’in barajlarında su seviyesi düştü

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in içme suyu gereksinimini sağlayan Tahtalı, Gördes ve Balçova barajlarındaki su düzeylerinin evvelki yıllara oranla düşmesine rağmen kısa vadede kentte bir susuzluk tehdidi bulunmadığını açıkladı.

İzmir’in barajlarında su seviyesi düştü


İZSU Genel Müdürlüğü, kentin su gereksiniminin yarıya yakınını karşılayan Tahtalı, Balçova ve Gördes barajlarındaki şimdiki doluluk oranlarını açıkladı. Doluluk düzeyi Tahtalı Barajı’nda yüzde 31,  Balçova Barajı’nda yüzde 76, Gördes Barajı’nda ise yüzde 13 olarak kayıtlara geçti. 3 barajdaki toplam su ölçüsü ise 188 milyon metreküp oldu. Bu üç kıymetli kaynağın dışında kente su sağlayan Ürkmez Barajı yüzde 43, Güzelhisar Barajı yüzde 86 ve Kutlu Aktaş Barajı ise yüzde 41 doluluk oranına sahip.

Tahtalı’da 2008’den beri en düşük seviye
Tahtalı, Balçova ve Gördes barajlarındaki su ölçüsünün İzmir’in yaklaşık 8 aylık su gereksinimini karşılayacağı bildirildi. İZSU yetkilileri Tahtalı Barajı’nda 2008 yılından bu yana en düşük su düzeyinin gözlendiğini belirtirken, su düzeyindeki düşüşün azalan yağışlardan kaynaklandığı vurgulandı. Açıklamada İZSU’nun kente kesintisiz içme suyu sağlamaya yönelik çalışmalarının devam ettiği söz edilirken, “Barajlarımızda hiç yağış olmasa bile yıl sonuna kadar yetecek su mevcut; ayrıyeten yer üstü su kaynaklarının yanında kentimizin yer altı su kaynaklarından da faydalanıyoruz. Fakat uzun vadede yaşanabilecek susuzluk tehdidine karşı suyun tasarruflu kullanılması tüm toplumumuz açısından büyük kıymet taşıyor” denildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ